wtorek, 25 września 2012

Językowo: 04. Angielski Kierunek Matura, Zestawy Zadania Wskazówki poziom podstawowy.

Każdego roku do egzaminu   dojrzałości przystępuje tysiące licealistów.  Na liście obowiązkowych przedmiotów maturalnych  znajdziemy dowolnie wybrany język obcy ( nowożytny). Jednak zdecydowana większość zdających decyduje się pisać maturę z  angielskiego(poziom podstawowy jest  obowiązkowy można zmierzyć się również z  arkuszem  rozszerzonym).
Publikacja  Kierunek Matura adresowana jest do uczniów, którzy mają przed sobą egzamin kończący szkołę  średnią . Książka zawiera nie tylko mnóstwo typowych zadań egzaminacyjnych jakie pojawiają się  zarówno w części pisemnej jak ustnej.  Znajdziemy  w niej również   wiadomości wstępne. Mamy tam :

 • Opis wymagań i standardów egzaminacyjnych.
 • Kryteria oceniania (punktacja).
 • Zakres tematyczny
 • Szczegółowe omówienie wszystkich  poleceń maturalnych ( na początku każdego rozdziału)
 • Przykładowe zaproszenia, listy i inne formy wypowiedzi pisemnej  + zwroty do egzaminu ustnego.
 • Praktyczne wskazówki.(  tekst + dymki)
Zanim rozpoczniesz naukę z podręcznikiem  rozwiąż test wprowadzający. Po jego ukończeniu będziesz wiedział, które  zadania  są dla Ciebie najtrudniejsze .Po rozwiązaniu  setek różnych  przykładów ,    napisaniu kilkunastu   listów,  wiadomości   i pozostałych form , które możesz spotkać na egzaminie maturalnym  przystąpisz do niego  pewniejszy i  dobrze przygotowany. Dołączona do podręcznika płyta CD to 56 minut nagrań profesjonalnych lektorów. Dodatek ten pozwala nie tylko na to aby poćwiczyć rozumienie ze słuchu . Dzięki niemu poznasz też różne  sposoby wymowy (akcent) . Niektóre z nich  na pewno spotkasz na majowym sprawdzianie. Mówi się , że ćwiczenie czyni mistrza. Autorzy podręcznika zadbali o to abyś sam mógł sprawdzić czy faktycznie tak jest. W ostatnim rozdziale książki zatytułowanym  Testy maturalne znajdziesz przykładowe zestawy egzaminacyjne . Repetytorium przygotowuje nie tylko do  matury pisemnej. Pomaga również oswoić się z nową formułą  części ustnej ,która obowiązuje od tego roku. Każde z trzech zadań  zostało dokładnie  opisane. Po przeczytaniu wstępu dowiesz się jak  ta część wygląda w teorii. Potem jest czas aby rozwiązać kilkanaście zestawów  i poćwiczyć mówienie w obcym języku. Na końcu podręcznika znajduje się klucz odpowiedzi. Został on nazwany inteligentnym. Powód  takiego określenia jest następujący: Odpowiedzi nie są wypisane w jednym rzędzie ( np a, b , d , c,a bądź T , F , T, T , F). Dodano do nich wyjaśnienie  . Jakie?. W przypadku ćwiczeń do których potrzebne są nagrania lub teksty  podano kluczowy fragment bądź konkretne zdanie, które decyduje o tym , że podane rozwiązanie jest prawidłowe.

Taka pomoc dydaktyczna przyda się nie tylko maturzystom. Pomoże również ich nauczycielom a także osobom, które udzielają korepetycji. Z podręcznika można korzystać podczas zajęć  dodatkowych przygotowujących  do najważniejszego  testu  czasów szkolnych. Jest to też doskonała propozycja dla osób , które chcą uczyć się samodzielnie i rozwiązywać przykładowe zadania  np w wolnej chwili.

Za  egzemplarz  recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Edgard.        

13 komentarzy:

 1. osobiście mi to nie potrzebne... kiedy ja pisałam maturę... a moją córkę czeka to za blisko naście lat :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna jest ta książka. Mam ten tytuł, ale do poziomu zaawansowanego i bardzo sobie chwalę. Nadaje się nie tylko jako przygotowanie do matury, ale jako powtórka struktur gramatycznych, wypowiedzi pisemnych etc. etc. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już nie dla mnie. Zresztą matura z angielskiego jest banalna. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Za moich czasów nie było takich fajnych pomocy do matury, zresztą to było chyba ze 100 lat temu :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie będzie raczej 'Kierunek: test gimnazjalny!" ;P

  OdpowiedzUsuń
 6. Matura już dawno za mną. no i dlatego, że chodziłam do technikum to nie zdawałam języka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Maturę już mam za sobą - zdałam ją bardzo dobrze bez takich pomocy, aczkolwiek na pewno jest to świetna pozycja dla maturzystów, która pozwala na przypomnienie sobie materiału.

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam fiszki z tej serii maturalnej. Też rewelacja:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z pewnością dla maturzystów to przydatna pomoc naukowa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam poziom rozszerzony - moim zdaniem to najlepsze repetytorium maturalne ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam przyszłą maturzystkę w domu, więc zaczynam jej kompletować repetytoria. Moja siostra zdaje poziom rozszerzony, chce iść na anglistykę. Planuję jej kupić kilka takich podręczników, żeby jak najlepiej się przygotowała. Pomyślę o tej książce, bo z tego, co piszesz, jest dobrze zrobiona, ale muszę poszukać poziomu rozszerzonego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poziom rozszerzony również jest dostępny tutaj : http://www.jezykiobce.pl/angielski-kierunek-matura-zestawy-zadania-wskazowki-poziom-rozszerzony,695.html Może kiedyś nawet, go przedstawię na blogu, choć maturę mam dawno za sobą. Z tego repetytorium korzystała moja siostra i była zadowolona.

   Usuń
 12. Matura....kiedy to było. :p No kiedyś matury wyglądały inaczej - przede wszystkim sprawdzały znajomość języka, a nie umiejętność rozwiązywania testów

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.