niedziela, 15 lipca 2012

37. Dariusz Okoń "Brundopis z życia"

W Polsce często nie docenia się  debiutujących autorów twierdząc , że nie mają nic nic ciekawego do zaoferowania. Dariusz Okoń dotąd znany głównie z publikacji tomików poezji, autor kilku blogów  udowadnia, że takie myślenie nie jest prawidłowe.
Jego  pierwsza powieść  nosząca tytuł "Brudnopis z życia to wartościowa podejmująca trudne tematy książka.
Centralną postacią  postacią dzieła jest   młody chłopak ,  który po stracie  rodziców i ciężkim wypadku  już nigdy nie był w pełni sobą.  Upływające dni  powodowały stopniowe pogarszanie się stanu psychicznego bohatera. Stefek zapomniał czym jest  prawdziwa wolność. Postępująca  choroba wyniszczała nie tylko jego organizm ale również  sferę psychiczną i mentalną. Mężczyzna  z  czasem zmienił się nie do poznania. Stał się kimś zupełnie innym niż był przed chorobą. Doskwierała mu samotność i nawet we własnym domu czuł się obco.
Utwór ma formę dziennika a wzbogacają go wypowiedzi   dwóch narratorów  1 i 3 osobowego. Na kartach książki pojawia się mnóstwo  pytań. Czytając ją szukamy odpowiedzi  i zastanawiamy się nad  wieloma kwestiami.  Da się wyróżnić jedno  najważniejsze pytanie?. Myślę , że tak . Według mnie brzmi ono:
Czy widziałeś kiedyś anioła stróża i czy wiesz o tym, że choć możesz w niego nie wierzyć, to on zawsze wierzy w Ciebie?.
Tytuł powieści ma znaczenie metaforyczne ale nie do końca rozumiem wymowę okładki. Jedno jest pewne. "Brudnopis z życia" jest  książką, która powinna  mieć  swoje miejsce na liście pozycji godnych polecenia. Powodów jest kilka . Pierwszy z nich  to poruszana tematyka. Pisanie o samotności i  chorobie zwłaszcza psychicznej wymaga od autora  dobrego warsztatu pisarskiego i co ważniejsze odwagi. Nie każdy chce pisać o rzeczach trudnych  braku  tolerancji czy innych  problemach. Niektórzy piszą książki tylko dlatego by potem na nich zarobić. Jednak to nie te pozycje mają największą wartość. W literaturze liczy się płynące  z danej książki przesłanie a nie pozycja na listach bestselerów. Takie  jest moje zdanie. Drugim argumentem potwierdzającym fakt, że warto sięgnąć po tę powieść jest  właśnie  przekaz , który ze sobą niesie. Jeśli miałabym powiedzieć w  jednym zdaniu o czym " Brudnopis z życia"  moja odpowiedź była by następująca.
Jest to powieść o wielkich marzeniach i planach, które w jednej chwili zostały zniszczone przez niezależne od człowieka przeciwności losu. 
Książkę jako e-book można   kupić tutaj
http://beezar.pl/ksiazki/brudnopis-z-zycia
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję  autorowi.

25 komentarzy:

 1. Może się skuszę na coś polskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie zapoznałabym się z lekturą o ile to nie jest jedynie forma ebooka. Bo tak nie lubię czytać.
  A ogólnie co do książki - rzeczywiście, tematyka godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli nie jest dostępna tylko jako ebook to z przyjemnością się za nią wezmę =3

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapamiętam, już z samego względu na to, że to książka polskiego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie do końca jestem przekonana, czy to lektura akurat dla mnie, zatem raczej odpuszczę

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio szał na autorów polskich. Ale to dobrze, nagłaśniajmy, że nasi też dobrzy!
  A co do książki, to nie wiem. Nie mam o niej zdania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię taką tematykę, jest ona zdecydowanie potrzebna, dlatego będę o niej pamiętać !

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chętnie bym przeczytała. Ja tak lubię polskich autorów ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. autorem książki jest blogger o nicku darekpionki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka polska i myślę, że warta przeczytania. Okładka jest tak zwyczajna (a może nie?), pomijając ten fakt, bardzo mało zdradza, jeśli w ogóle cokolwiek zdradza, i może zachęcić do przeczytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Aniu, bardzo dziękuję za tak piękną recenzję :) Naprawdę nie spodziewałem się, że z tych moich wypocin można tyle pozytywów wyciągnąć :) Sprawiłaś mi przeeeeogromną niespodziankę :)

  Podany przez Ciebie link zamieniał na ten: http://beezar.pl/ksiazki/brudnopis-z-zycia
  Wydaje mi się, że lepiej tu jest tak książką zaprezentowana, ma więcej opcji formatów i na dodatek jest za 0 zł (na wydajni mam jakieś problemy z edycją) :)

  Jeszcze raz dzięki :) Piszę o książkach wielu autorów, a ktoś napisał o mojej :) Dzięki :)

  Pozdrawiam,

  dp

  OdpowiedzUsuń
 12. Również uważam, że za mało doceniamy polskich debiutantów a niektórzy przecież naprawdę piszą już na starcie bardzo dobrze. Ja w każdym razie w wolnej chwili na pewno spróbuje poznać ową książkę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie lubię debiutantów, i ta pozycja może być nowym doświadczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Uważam że, książka jest warta przeczytania już ją przeczytałem. Podoba mi się to że młody, początkujący autor napisał jak dla mnie bardzo dobrą książkę.

  A co do okładki to moim zdaniem te zapałki symbolizują człowieka który upada na samo dno jak główny bohater Stefek, każda z zapałek symbolizuje coś innego cała czystość i nieskazitelność a kolejne które są podpalone ukazują kolejne etapy bohatera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawa i myślę , że trafna interpretacja.

   Usuń
 15. A gdzie mogę linka do Katalogu znaleźć?

  OdpowiedzUsuń
 16. Współczesne i polskie, czyli chyba nie dla mnie jednak...

  OdpowiedzUsuń
 17. Miałam przyjemność przeczytać tę książkę dzięki autorowi i wciąż jestem pod wrażeniem. Rzeczywiście poruszony temat choroby psychicznej i samotności wymagał wielkiej odwagi. Niesamowite były też monologi głównego bohatera i są dowodem na naprawdę dobry warsztat autora. Powieść poruszyła mnie i zmusiła do myślenia, gorąco polecam, to naprawdę udany debiut ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dopisuję do listy i być może kiedyś po nią sięgnę.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka wydaje się godna przeczytania, ale zostawię ją sobie na później. Nie jest to raczej letnia i przyjemna lektura. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. O, jak tu u Ciebie inaczej. Bardzo sympatycznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postanowiłam nieco zmienić wygląd bloga . Miło, że się podoba.

   Usuń
 21. Muszę się w końcu przekonać do polskiej literatury.

  OdpowiedzUsuń
 22. żeby przekonać się do polskiej literatury, trzeba ją poznać...Zachęcam do lektury tomiku " śmiechem i prawdą": http://www.empik.com/smiechem-i-prawda-malomiasteczkowe-kompleksy-i-wielkomiejskie-absurdy-hawryluk-bogumila,p1051009738,ebook-p. Niesamowita dawka humoru, która jednocześnie zmusza do głębszej refleksji o życiu.Czyta się jednym tchem, gorąco polecam!
  Zuza

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.