niedziela, 1 marca 2020

Czytelnicy zapytali a ja odpowiadam czyli o książkach, filmach i tajnikach blogowania

Zgodnie z obietnicą  dziś post z odpowiedziami na pytania, które zostały mi zadane pod jednym z lutowych postów. Pytania te dotyczyły różnych kwestii zaczynając od literatury poprzez  film, blogowanie, a kończąc na nauce języków obcych.  Zapraszam do czytania. źródło

 Tarot Marylski
Czy zna Pani jakieś książki o historii Polski, które czyta się lekko i przyjemnie ?
Wydaje mi się, że nie ma zbyt wielu takich książek, bo historia Polski lekka i przyjemna nigdy nie była. Jeśli zaś w pytaniu chodzi o lekkość pióra to  paradoksalnie takimi powieściami  według mnie mogą być nawet te traktujące o drugiej wojnie światowej. Wszelkie pamiętniki, biografie należące do tak zwanej  literatury obozowej pisane przez osoby, które przeżyły piekło w obozach w Oświęcimiu i nie tylko są tworzone tak, aby pokazać prawdę tamtego okresu. Mimo wszystko autorzy takich książek nie epatują w nich cierpieniem, nie katują czytelnika opisami obozowego życia. 

Po prostu opowiadają swoje prawdziwe historie po to by uświadomić, ale i zainteresować tego kto tę historię poznaje. Piszą tak, że te książki mimo trudnej  emocjonalnie tematyki  dobrze się czyta.  Przykłady ? Wspomnienia wojenne Karoliny Lanckorońskiej, Rozmowy z katem Kazimierza Moczarskiego i wiele wiele innych, które sama czytałam lub chciałabym przeczytać.  Kilka z nich recenzowałam na tym blogu w poprzednich latach. Chcąc te recenzje odszukać wystarczy kliknąć w etykiety Literatura wojenna bądź Literatura faktu.  Jeśli chodzi o książki historyczne, ale popularno- naukowe to tutaj nie pomogę, bo rzadko takie czytam. 

Przy kominku z kawą
Po jakie powieści najczęściej sięgasz ?
Najczęściej sięgam po powieści obyczajowe, historyczne, te, które zostały za coś nagrodzone. Lubię też literaturę faktu, biografie, powieści psychologiczne i te zaliczane do szeroko rozumianej klasyki literatury. Chętnie czytam także publikacje, których tematem jest rozwój osobisty, savoir- vivre,  poprawna polszczyzna.   

Rzadko już sięgam po literaturę młodzieżową, fantastykę czy poradniki.  Nie czytam, horrorów kryminałów ani powieści sensacyjnych. Wbrew pozorom nie jest tak, że jestem zamknięta na niektóre gatunki literackie. Dawałam i nadal daję szansę każdej książce, która mnie w jakiś sposób zaintryguje. Jednak nie z każdym rodzajem prozy jest mi po drodze. To chyba naturalne.  

Narodowość autora nie ma dla mnie większego znaczenia. Dużo bardziej liczy się opowiadana historia i to czy zainteresuje mnie ona na tyle abym chciała ją poznać do końca. Jednak mimo wszystko chyba najczęściej sięgam po literaturę polską, amerykańską i brytyjską.

Lubisz książki papierowe czy wygodniejszą ostatnio dość popularną formę- czyli czytniki?
W tej kwestii jestem tradycjonalistką i czytam tylko książki papierowe. Nie ulegam żadnym czytelniczym modom. Może dla kogoś czytnik jest wygodniejszą i tańszą formą, ale nie dla mnie. Co prawda miałam kiedyś epizod zarówno z e- bookiem jak i z audiobookami, ale to już przeszłość. 

Potrafisz pogodzić życie codzienne z prowadzeniem bloga ? Pytam, bo od niedawna go prowadzę i bardzo ciężko mi to idzie. Pozdrawiam serdecznie. 
Tak potrafię. Robię to już prawie dziewięć lat. Oczywiście bywały chwile zwątpienia i okresy kiedy ciężko było mi pogodzić blogowanie z nauką do matury czy potem studiami, które trwały pięć lat. Jednak jeśli się tego naprawdę chce można to połączyć i nie trzeba z niczego rezygnować. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji czasu i  odpowiedniego ustawienia życiowych priorytetów. Zdaję sobie sprawę, że  jest mi dużo łatwiej niż osobie, która np. ma liczne obowiązki zawodowe oraz rodzinne.  

Ja odkąd w lipcu 2017 roku skończyłam studia musiałam nauczyć się żyć w nieco innej rzeczywistości, w której  mimo licznych zajęć, które sobie znajduje mam bardzo dużo wolnego czasu. To na pewno ułatwia mi pogodzenie życia codziennego i blogowania. Piszę wtedy kiedy wiem, że mam coś wartościowego do przekazania. Mam swoje pomysły i blogowe plany. Piszę zarówno dla moich Czytelników jak i dla siebie, własnego samorozwoju. Również pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym blogowaniu. 

Sylwia
Zastanawiałaś się kiedyś jak wyglądałby świat bez książek? Gdyby nikt ich nie wymyślił ?
Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Myślę, że taki świat byłby dziwny. Smutny, szary i w jakimś sensie pusty. Gdyby nikt nie wymyślił książek być może nie byłoby całego ogromu wiedzy jaki w sobie zawierają. Nie byłoby pewnych schematów postępowania, niektórych języków,  a może nawet nie odkryto by  niektórych metod leczenia. Medycyna i inne dziedziny wiedzy nie miałyby gdzie ich opisać. Gdyby nie książki  człowiek nie posiadałby takiej wiedzy o historii nie tylko własnego ale i innych krajów. 

Gdyby nie książki nie istniałaby literatura czyli jedna z dziedzin kultury. Olga Tokarczuk nie dostałaby Nobla, bo nie miałaby za co. W mediach nie pojawiałyby się  rankingi dotyczące poziomu  czytelnictwa itd. Można by tak wymieniać bez końca. Ciężko mi wyobrazić sobie świat bez książek, choć w ostatnich latach czytam ich trochę mniej. Świat bez literatury byłyby światem pozbawionym wielu wybitnych osobowości i ich dzieł. 


Sosana.pl
Jakie trendy widzisz w blogosferze na 2020 rok ? 
Trudne pytanie. Wydaje mi się, że nie ma trendów, które pojawiłyby się w blogosferze dopiero w 2020 roku. Są za to takie, które można zaobserwować już od kilku lat. Jakie ? Chociażby to, że dla coraz większej liczby osób blog jest narzędziem do zarabiania pieniędzy. Mnóstwo blogerów dąży do szeroko rozumianej profesjonalizacji. Teraz blogowanie jest może nie tyle modne czy popularne, ale jest czymś więcej niż tylko pasją. Własne domeny, konta na wszystkich możliwych portalach społecznościowych itp.  Trendy in minus ? W mojej opinii jest to mniejsza otwartość na  nieodpłatną współpracę między blogerami. Mniej jest też merytorycznych dyskusji pod postami i w ogóle komentarzy od Czytelników.  

To od kilku lat bardzo odmieniona blogosfera. Nastawiona na zysk i uznanie tych, którzy są lepsi i mogą w czymś pomóc. Umownie lepsi, bo  tak naprawdę ciężko to zmierzyć i ocenić. 

Blogerzy  coraz częściej przenoszą swoją aktywność na inne platformy (Instagram, Youtube), szukają nowych dróg rozwoju i kontaktu z czytelnikami. Nie chcę tego oceniać ani szerzej komentować. Znak czasów. Ja zostaję wierna sobie i temu co postanowiłam zakładając tego bloga prawie dziewięć lat temu. Nie mam ambicji aby zarabiać na blogu. Nie prowadzę kont bloga w mediach społecznościowych. Nie czuję takiej potrzeby. Dobrze jest jak jest.  Tobie serdecznie polecam artykuł Klaudyny : Na czym blogerzy będą zarabiać w 2020 roku ?  

Czy masz wyznaczoną koncepcję na 2020 rok ? 
Tak mam i powoli, ale konsekwentnie ją realizuję. Piszę o literaturze, filmie, inspirujących materiałach z zakamarków Internetu. Tworzę posty dyskusyjne, organizuję Q& A. Jak na razie robię wszystko to co to sobie zaplanowałam i co obiecałam czytelnikom w poście podsumowującym 2019 rok

Jednocześnie nie nakładam na siebie żadnej presji dotyczącej ilości postów, tekstów, które chcę napisać w tym roku. Mam też  swoje blogowe cele i postanowienia, o których  wiem tylko ja i tak zostanie. Nie chcę o nich pisać, zdradzać ich Czytelnikom, aby w grudniu 2020 nikt nie czuł się rozczarowany jeśli nie uda się ich zrealizować. 

Moja koncepcja na ten rok już jest w mojej głowie , ale też przyznam, że pewne jej elementy wciąż się w niej zmieniają. Jedne dochodzą a inne znikają, bo np pewne  teksty, które miały powstać się zdezaktualizowały. Uważam, że dobrze jest mieć taką koncepcję, bo to dużo rzeczy ułatwia. Wiem, że wielu blogerów ją ma i bardzo ich za to cenię.

Jak planujesz swoje posty ? 
Może Cię to Droga Czytelniczko zdziwi, ale planuję swoje posty z kartką i długopisem w ręku. Nie mam żadnych modnych aplikacji do planowania. Nie używam też innych sposobów proponowanych przez blogerów. Kartka, notes, długopis, ewentualnie zwykły Notatnik w telefonie. 

Posty planuję z kilkudniowym wyprzedzeniem. Czasem zapisuję sobie tylko proponowane tytuły postów a innym razem również ich treść. Gdy tworzę na kartce szkic posta, który potem oznaczam etykietą Inspiracje z zakamarków Internetu notuję nawet kolejność dodawania poszczególnych filmów bądź linków. Lubię mieć dobrze zaplanowany każdy post i całą tę moją blogową przestrzeń. 


Czytasz tylko to na co masz ochotę czy raczej to czego oczekują Twoi Czytelnicy ? 
Czytam to na co mam ochotę. Zdanie czytelników jest dla mnie ważne, ale w nieco innych kwestiach np. związanych z tematyką bloga a nie ilością czy jakością czytanych powieści.  Mogę zaspokoić ich oczekiwania w inny sposób. Choćby organizując to Q& A. 


Kamila Uważniej.pl
Twoje trzy ulubione książki to....
Szczerze mówiąc nie lubię takich pytań. Chyba nie jestem w stanie wybrać trzech, pięciu ani nawet dziesięciu ulubionych książek. Jednak mimo wszystko spróbuję. Na pewno Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego, na pewno Jesienna miłość Nicholasa  Sparksa  i... No właśnie na  trzecim miejscu mogłoby się tak naprawdę  znaleźć kilkanaście powieści. Jednak skoro muszę wybrać tylko trzy to jako trzecią powieść wybieram Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. 


Izabela  
 Czy znasz tajniki radia i jaki powinien być według Ciebie prezenter radiowy ?
Na studiach magisterskich co prawda miałam zarówno ćwiczenia jak i wykłady z przedmiotu Formy radiowe, ale nie odważę się napisać, że znam tajniki radia, bo tak nie jest. Nasze zajęcia w większości miały charakter czysto teoretyczny. Mimo iż mieliśmy okazję wybrać się do lokalnej rozgłośni radiowej i zobaczyć jak wygląda radiowa kuchnia to była to bardzo krótka wizyta. Nie wiem jak funkcjonuje radio na co dzień ani jak wygląda proces np. wyboru piosenek, które są puszczane danego dnia.  Kto wie może jeszcze kiedyś będę miała okazję dowiedzieć się więcej na ten temat.

Według mnie prezenter radiowy powinien być przede wszystkim opanowany. Pomaga to w różnych sytuacjach także wtedy, kiedy  zdarzy się jakaś pomyłka np. w nazwisku wykonawcy lub w momencie gdy  np. ktoś dzwoni do radia i nagle po drugiej stronie słuchawki zapada niezręczna cisza. Prezenter musi też być dobrym " opowiadaczem. Mieć w głosie coś co pozwoli zatrzymać słuchacza przy odbiorniku na dłużej niż kilka minut. Powinien także  umieć radzić sobie w momentach problemów technicznych, bo takie też czasem się zdarzają.  

Każdy prezenter w swoim CV powinien mieć też umiejętność przeprowadzania  wywiadów z gośćmi tak, aby ani ten kogo się zaprasza ani ten kto danej rozmowy słucha ani przez chwilę nie poczuł się zmęczony.  Do moich ulubionych prezenterów radiowych należą: Maria Szabłowska i Marcin Kusy z Programu Pierwszego Polskiego Radia, Małgorzata Kościelniak z Meloradia oraz cała grupa prezenterów pracujących w Radiu Zet.  Nie przepadam za audycjami prowadzonymi przez " gwiazdy".

Cyrysia
Masz swoją prywatną listę ulubionych filmów? Jeśli tak to jakie produkcje znajdują się na podium ? 
Tak mam taką listę. Jeżeli chodzi o zagraniczne produkcje to na podium są Szkoła Uczuć będąca ekranizacją powieści Jesienna Miłość. Uwielbiam też wszystkie filmy o tańcu i muzyce jak choćby Step Up. Na najniższym stopniu podium umieściłam  film Miasto Aniołów.

Jeżeli zaś chodzi o polskie kino to nie jestem w stanie wybrać jedynie trzech filmów. Na pewno bardzo wysoko oceniam Chcę się żyć Macieja Pieprzycy  z kapitalną rolą  Dawida Ogrodnika.  Nie mogę nie wspomnieć o produkcji Najlepszy Łukasza Palkowskiego z Jakubem Gierszałem w roli głównej.  Jednym z najlepszych polskich filmów ostatnich lat jest bez wątpienia nasz tegoroczny kandydat do Oscara czyli Boże CiałoMam ogromny sentyment do filmów Karol - Człowiek który został papieżem  oraz Karol - papież, który pozostał człowiekiem. Są to moim zdaniem jedne z lepszych ról w karierze Piotra Adamczyka.   Więcej o filmach, do których mam sentyment przeczytasz w tekście : Noworoczna lista filmów, do których lubię wracać.

Bookendorfina Izabela Pycio
Znajomość którego z języków obcych najbardziej Ci się przydała, a który okazał się hobby z czystej przyjemności uczenia się ?
Zdecydowanie najbardziej przydała mi się znajomość języka angielskiego. Natomiast hobby stała się nauka języka hiszpańskiego. Od pierwszego dnia przygody z nim do dziś mam z jego nauki ogromną frajdę.  Poza tym nie znam zbyt wielu osób z mojego otoczenia, które uczą się tego języka.

Nagrodę za najciekawsze pytanie otrzymuje osoba o nicku Sosana.pl za pytanie o trendy w blogosferze na 2020 rok.   Droga laureatko.  Jeśli jesteś zainteresowana wpisem gościnnym na moim blogu lub inną formą współpracy blogerskiej zapraszam do kontaktu mejlowego. 

Wam wszystkim Moi Drodzy Czytelnicy dziękuję za ciekawe pytania. Mam nadzieję, że odpowiedzi są satysfakcjonujące.  Kolejna tego typu akcja niebawem.  Jeśli już teraz macie jakieś pytania zostawcie je w komentarzach.

Udanego wieczoru. Anne 18.

 
  
 

8 komentarzy:

 1. Ale fajnie. Ekstra sprawa taki wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że odpowiedziałaś na pytania czytelników. Dzięki temu, można lepiej poznać autora bloga, dowiedzieć się o nim czegoś ciekawego. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo miło było dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej. W kwestii książek - też wolę te tradycyjne, papierowe. A odnośnie zarabiania na blogu - zupełnie mniexto nie dziwi ani nie gorszy. Praca jak każda inna - również trzeba włożyć w nią mnóstwo energii, czasu i zaangażowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie twierdzę, że nie trzeba. Mnie również to nie dziwi. Jest to bardzo duża i ciężka praca intelektualna, techniczna itd. Tak jak wspominasz bardzo absorbująca i czasochłonna. Napisałam tylko o swoich odczuciach

   Usuń
 4. Ciekawy pomysł na uchylania rąbków tajemnic dotyczących Ciebie. Już wiem, że Twoje teksty będę nieco inaczej odbierała niż dotychczas, bo już lepiej Cię znam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi to czytać. Doprecyzuj wypowiedź, jak odbierałaś moje teksty wcześniej ?

   Usuń
 5. Świetny pomysł miałaś z tymi pytaniami. Dziękuję za odpowiedzi i cieszę się, że mogę Cię bliżej poznać. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się poznanie blogera poprzez przeprowadzenie z nim wywiadu. Chciałam Ci napisać, że ja w ogóle nie planuję w ajkiś szczególny sposób publikacji na konkretny temat. Zawsze mam tylko zarsys na myśli. Kiedy planowałam... dwa, trzy lata wcześniej - to też, tak jak Ty na kartce. Miło było Cię poznać. :) Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.