środa, 4 lipca 2012

33. Leo Kessler"Dolina zabójców Zamach w Teheranie 1943"

Leo Kessler- historyk, pisarz, uczestnik jednego z największych konfliktów zbrojnych. Autor wielu powieści wojennych teraz oddaje w nasze ręce kolejną z nich. "Dolina zabójców Zamach w Teheranie 1943"  książka z serii opowiadającej o niemieckim oddziale szturmowym . Armia ta na zlecenie Adolfa Hitlera , wykonuje piekielnie niebezpieczne i trudne zadania.  Ich  kolejną misja jest likwidacja tak zwanej " Wielkiej Trójki". Winston Churchill, Franklin Delano Roosvelt i Józef Stalin.To oni podczas trzech konferencji mają zdecydować jak będzie wyglądała powojenna Europa. Muszą podjąć również bardzo istotne decyzje dotyczące przyszłych losów Niemiec. Dowódca wytypowanego do realizacji zadania oddziału zdaje sobie sprawę z absurdalności działań. Wie jednak , że ma obowiązek wykonać polecenie. Zaczyna się więc ciężka batalia, która często przypomina dziecięcą zabawę w kotka i myszkę. Wynik tej walki długo pozostaje nieznany. Historia pokazuje , że w ostatecznym rozrachunku żaden z przywódców nie stracił życia
Jednak ciekawie skonstruowana fabuła, wielowątkowość i wartka akcja mają wpływ na to , że chętnie podążamy śladami armii aby poznać dalsze jej losy. Czytając Dolinę zabójców  dostrzegamy kto jest sojusznikiem a kto wrogiem. Poznajemy też uliczki, Teheranu, okolice a także sekrety przywódców trzech największych mocarstw tamtego okresu. Możemy zobaczyć , że  żołnierze jak każdy mają setki marzeń, planów, cierpią ale i potrafią kochać drugiego człowieka. Nie zapominają oni , że najważniejsze wartości to odwaga, honor i przyjaźń. Doskonale wiedzą też jak ważne jest zaufanie do siebie nawzajem. Bardzo plastyczne obrazy , a także ciekawa kreacja bohaterów sprawiają iż książkę czyta się z wielką przyjemnością. Powieść tę polecam nie tylko miłośnikom powieści wojennych ale też tym , którzy nie przepadają za tego typu literaturą . Każdy znajdzie w tym dziele coś dla siebie. Sposób w jaki autor opisuje wszystkie zdarzenia sprawia , że tekst na kartach książki staje się  obrazem. Czytając mamy wrażenie , że oglądamy bardzo dobry film akcji.

Za książkę dziękuje Instytutowi Wydawniczemu Erica .


27 komentarzy:

  1. Książka wydaje mi się być nie w moim guście literackim, aczkolwiek po Twojej recenzji zastanawiam się, czy nie sięgnąć po tą pozycję. Ciekawie ją opisałaś.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka raczej nie dla mnie, ale tacie to by sie spodobała !

    OdpowiedzUsuń
  3. NIe, nie wojenna tematyka w takim wydaniu nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja mimo, że kocham romanse i obyczajówki lubię też książki o wojnie, może niekoniecznie o strategiach, ale o tajemnicach wojny i wyznaniach ludzi z tego okresu. Myślę, że mogłabym się zainteresować.

    OdpowiedzUsuń
  5. Raczej nie zamierzam podążać śladami armii ale mój chłopak owszem. On uwielbia takie książki :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie lubię tematyki wojennej, więc tym razem wyjątkowo spasuje.

    OdpowiedzUsuń
  7. O wojnie ... nie moje zainteresowania. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. tu raczej spasuję, mam inne tytuły póki co w kolejce :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Tematyka zupełnie trafia w mój gust. Mam nadzieję, że uda mi się ją zdobyć.

    OdpowiedzUsuń
  10. Tematyka ja najbardziej w moim guście. Uwielbiam książki o II wojnie, muszę jej poszukać ;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  11. Oj! Nie dla mnie ta książka, niestety. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Wprawdzie lubię tematy związane z drugą wojną światową, czy książki w których akcja rozgrywa się właśnie wtedy, ale do tego tytułu jakoś nie jestem zupełnie przekonana. Na razie się wstrzymam.

    OdpowiedzUsuń
  13. Mimo wszystko - nie lubię raczej takiej tematyki.

    OdpowiedzUsuń
  14. Lubię historię, więc może przeczytam

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie do końca moja bajka, ale Twoja recenzja całkiem mnie przekonała, że warto przeczytać tę pozycję ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo mi jest miło czytać takie słowa.

      Usuń
  16. Po tym jak zobaczyłem okładkę pomyślałem sobie, że to raczej nie dla mnie, ale po przeczytaniu Twojej recenzji trochę zmieniłem zdanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że recenzja się spodobała.

      Usuń
  17. Właśnie kończę czytać tę książkę i niedługo postaram się coś o niej napisać. ;) Czy w Twoim wydaniu również były problemy ze źle sklejonymi rozdziałami? :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ja osobiście raczej nie przeczytam tej książki, w ogóle nie trafia w moje gusta czytelnicze, ale znam kogoś, komu na pewno się spodoba.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  19. Lubię tematykę wojenną, ale nie do końca w takim wydaniu. Tytuł sobie jednak zapiszę, może za jakiś czas się skuszę. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Tak się zastanawiam - dlaczego ja jeszcze nie czytałam żadnej książki Leo Kesslera??? :D

    OdpowiedzUsuń
  21. Jestem nowa w blogowaniu. ^^
    Świetna recenzja. ;) Chyba się skuszę. ;)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.