niedziela, 1 lipca 2012

32. "Chwała mojego ojca Zamek mojej matki"

Literatura ma różne oblicza. Na półkach w księgarni znajdziemy powieści pełne  magii , czaru i uroku  , które już na początku przyciągają uwagę. Do tego grona zaliczyć można utwór  francuskiego prozaika, dramaturga a także reżysera. "Chwała mojego ojca  Zamek mojej matki to dwie pierwsze części cyklu " Wspomnienia z dzieciństwa". W dziele tym autor wraca w rodzinne strony opowiadając swoją historię. Zabiera on czytelnika do Prowansji. Na kolejnych stronach poznajemy członków rodziny autora. Wkraczamy wraz z nim w urokliwą krainę lat dziecinnych, jesteśmy świadkami nawiązywania pierwszych przyjaźni , rodzinnych kłótni jak i również upragnionych wakacji. Marcel Pangol we Francji jest pisarzem niezwykle popularnym. Wszystko przez jego " nacechowane zrozumieniem" podejście  rodzinnych problemów i dramatów.
Plusem książki są niewątpliwe liczne przypisy. Dzięki nim szybko znajdujemy odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w naszej głowie podczas lektury. Wszystkie  zagadki i wątpliwości zostają  rozwiane. Choć książka jest autobiograficznym zapisem wspomnień z dzieciństwa niektóre sytuacje wydają się być bardzo nieprawdopodobne. Książka nie do końca spełniła moje oczekiwania. Zgodzę się z opinią , że jest to lekka i przyjemna pozycja. Jednak dla mnie momentami za dużo było  czaru , magii i sielankowego klimatu.
Spodziewałam się czegoś mniej " cukierkowego". Powieść kończy się dość niespodziewanie i moim zdaniem wkradło się w te końcowe fragmenty nieco ironii, Byłam zaskoczona takim obrotem sprawy.
Pomimo kilku wyżej wymienionych wad myślę , że " Chwała  mojego ojca Zamek mojej matki " zasługuje na waszą uwagę. Jeśli nadarzy się okazja chętnie przeczytam kolejne części cyklu.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Esprit.

21 komentarzy:

 1. Mam tę książce na półce, niedługo zabieram się za czytanie ;) Zapowiada się świetnie już po kilku pierwszych stronach i ilustracjach

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki autobiograficzne :) Jeśli będę miała okazję, to przeczytam :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja na razie czytałam tylko "Czas tajemnic". bardzo mi się podobał i chętnie przeczytam również tę pozycję. Poza tym kocham Francję... Jakże mogłabym nie znać takiej francuskiej klasyki, jak Pagnol. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie nie dla mnie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm..z jednej strony historia wydaje się ciekawa. Z drugiej strony, takie przesłodzenie nie do końca mi odpowiada. Nie wiem, musiałabym zacząć czytać;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zapowiada się ciekawie. Pozostaje mi tylko zdobyć ją i przeczytać. A nuż moja opinia będzie się pokrywała z Twoją. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Francja, Francja, marzę o niej. Kuszę mnie opisy dlatego będę pamiętać o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Recenzja krótka i konkretna. To mi się podoba! :D Chociaż osobiście raczej nie sięgnę po książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam, ani nawet o niej nie słyszałam. Wydaję mi się, że raczej nie trafi w mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciągle słyszę o książkach tego autora, ale strasznie trudno mi się do nich przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam i chyba mam takie samo zdanie jak Ty. Trochę czegoś innego się spodziewałam po tej części. Ale powiem szczerze, że druga, "Czas tajemnic" jest lepsza. Przynajmniej dla mnie była. ;)

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. będę poszukiwać drugiej części.

   Usuń
 12. Mam w planach. Czekam tylko aż pojawi się w mojej bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 13. Na mojej półce wciąż czeka "Żona piekarza" Pagnola, więc muszę w końcu zabrać się za nią. Kto wie - może po niej, sięgnę po tę pozycję? :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kocham tę książkę i nie uważam, żeby była cukierkowa, no ale każdy ma inny gust i to jest w czytaniu najpiękniejsze :) W każdym razie polecam też część drugą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Część drugą też chcę jak najszybciej przeczytać.

   Usuń
 15. Też nie widzę tam cukierkowości, dla mnie miejscami jest nawet zbyt brutalna, i to przeszkadza mi w tej książce najbardziej. Ale generalnie bardzo przyjemna czytanka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko moje zdanie. Czytało się fajnie ale myślałam , że książka będzie nieco inna. Ogólne wrażenie pozytywne.

   Usuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.