czwartek, 12 lipca 2012

36. Sven Hassel "Gestapo"

Cykl powieści wojennych zatytułowany " Karny Batalion  Wehrmachtu składa się z 14 pozycji. " Gestapo to trzecia publikacja z całej serii. W książce tej ponownie spotykamy bohaterów znanych z lektury "Monte Cassino". Tym razem  Porta, Legionista i inni  jego kompani   po trudnych walkach na wschodzie powracają do ojczyzny. Wydawać by się mogło , że  wyjazd w rodzinne strony będzie dla ludzi , którzy każdego dnia walczą o przetrwanie  okazją do złapania oddechu i chwili relaksu. Takie myślenie okazało się dla bohaterów niezwykle złudne.
Hitlerowska  "maszyna do zabijania " czyli tytułowe Gestapo po raz kolejny udowadnia jak wiele potrafi. W tamtejszym słowniku nie istnieją słowa takie jak ocalenie czy litość. Ginie  każdy  kto  zgodnie z nazistowskim planem ma umrzeć. Nie  patrzy się na płeć , rasę  ani narodowość.  Tajnej policji boją się wszyscy nawet ci , których do tej pory uznawano za nieustraszonych.
Wystarczy jeden mały błąd lub niewłaściwy krok a można stracić życiowy dorobek i wpaść w sidła  niemieckiej machiny. Jeśli tak się stanie nie ma już odwrotu . Wtedy człowieka czeka tylko jedno - śmierć.   Tak świat nie jest   dla nikogo bezpieczny. Status majątkowy , zajmowane stanowisko  stopień w wojsku nic nie uchroni człowieka od utraty życia. Wszystkie istniejące  zasady  przestają być ważne. Upada system norm a wartości zostają zanegowane.  Na pierwszym planie są   donosicielstwo oraz kłamstwa. Na oczach czytających rozgrywa się ogromna tragedia poszczególnych osób ale i całego narodu. Liczba ofiar każdego dnia rośnie i wynosi więcej  niż podczas walki na froncie . Nie ma możliwości obrony czy walki o swoje prawa.
Sięgając po tę i inne książki  tego autora musisz być przygotowany na jedno. Pisarz pokazuje  w brutalny i pozbawiony patosu sposób to  co wojna jest w stanie zrobić z niewinnym  człowiekiem. Tę brutalność dobitnie potwierdza otwierające powieść "Wyzwanie wiary nazisty". Gdy przeczytałam ten właśnie fragment byłam   zszokowana.  W kolejnej części cyklu znów mamy okazję "poznać bliżej" bohaterów . Możemy  przyjrzeć  się ich  przeszłości, sytuacji rodzinnej i poznać często dosyć skrajne poglądy.
Dzieło  duńskiego powieściopisarza jest obrazem tego jak  bardzo wojna potrafi wpłynąć na człowieka i jego jak się okazuje słabą psychikę. Ludzie są istotami bezbronnymi, które w sytuacji zagrożenia niewiele mogą. "Gestapo" to książka, która niezwykle dobitnie utwierdza czytelnika w przekonaniu o słuszności tych słów.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania  książki dziękuje Instytutowi Wydawniczemu Erica.

18 komentarzy:

 1. nIE DLA MNIE TEMATYKA WOJENNA W TAKIM WYDANIU.

  OdpowiedzUsuń
 2. No to mnie zainteresowałaś tą serią :)
  Mi własnie taka tematyka, jak i sposób, w jaki np. tu została przedstawiona bardzo odpowiada, i myślę, że za jakiś czas z chęcią sięgnę po tę pozycję, bo teraz chcę trochę od tych historycznych odpocząć. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja również chwilę odpocznę. Jeśli chcesz przeczytać tę serię rozpoczni od książki"Batalion marszowy" bo ona jest pierwsza z całego cyklu. Fajnie, że jest jednak wśród czytelników tego bloga ktoś lubiący tę tematykę.

   Usuń
 3. Choć dopiero niedawno polubiłam tą tematykę, to mimo wszystko nie zrezygnuję z tej pozycji. Ale zacznę od początku. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio coraz częściej piszę to zdanie: Ta książka chyba nie jset dla mnie. Muszę zapoznać się z innymi gatunkami niż tylko z dwoma ulubionymi. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie muszę zdobyć i przeczytać tę książkę! Po prostu muszę!!! Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. raczej nie dla mnie
  nie moja tematyka
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię powieści historyczne i myślę, że ta też mogłaby sobie zaskarbić moje serce. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio u Ciebie tematyka wojenna...no cóż, jakoś teraz nie mam ochoty na takie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak masz racje dużo tego ostatnio było ale teraz pora na coś innego. Może wśród kolejnych recenzji znajdziesz coś dla siebie.

   Usuń
 9. Tematyka mnie interesuje, więc na pewno rozejrzę się za tą książką.
  P.S. dzięki, ze zjarzałas do mnie na fb ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z całej historii, nienawidzę tego okresu ludzkości. Tytuł sobie odpuszczę, jednak mój starszy pewnie chętnie sięgnąłby po tę lekturę. ; )

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaczynam się do tej serii coraz bardziej przekonywać, przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 12. Najpierw "Monte Casino", potem ta. Przeczytam z pewnością, bo zawsze gdy widzę książki o wojnie, w mojej głowie zapala się jakaś lampka w stylu muszę-to-przeczytać :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej rozpoczni czytanie od pierwszej części cyklu. "Batalion Szturmowy" się nazywa

   Usuń
 13. Niee, żadnej historii, wojen etc. Mam wakacje w końcu ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Znakomita seria, przeczytałem kilka tytułów i nadal mi mało. Polecam zwłaszcza "Koła Terroru". Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.