niedziela, 31 marca 2013

103. Papież Franciszek Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich.

"Najważniejsze zadania przed. którymi staje nowy papież to prawda, ochrona życia oraz  ludzkiej  godności ". Kard. Zenon  Grocholewski .
13 marca 2013 r godzina  19:06 -  czas  gdy nad kaplicą sykstyńską  pojawił się biały dym . To mogło oznaczać tylko jedno . Kardynałowie wybrali  kolejnego  biskupa Rzymu . Nową  głową  Kościoła   został    nieznany szerzej jezuita z Argentyny.   Jeśli chcesz  dowiedzieć się czegoś więcej na temat  Papieża Franciszka masz dwa wyjścia. Możesz śledzić informacje, które przekazują  media lub sięgnąć po jedną z publikacji poświęconych jego osobie. Choć pierwsza  książka  o Ojcu Świętym ukazała się zaskakująco szybko i tak zawiera dużo rzetelnych informacji , ciekawe wywiady z innymi duchownymi  a także homilie z czasów gdy Jorge Mario Bergolio piastował godność arcybiskupa Buenos Aires. Będziesz mógł przeczytać słowa  skierowane do wiernych, przemówienia okolicznościowe  itd.  Jest tam  również  krótki życiorys  kardynała . W wywiadach o , których wspomniałam wcześniej padają ważne pytania o przeszłość , teraźniejszość i przyszłość Kościoła nie tylko w Europie , ale i na świecie. Wszyscy chcą wiedzieć co zrobi, gdzie pojedzie i jakie decyzje personalne podejmie  "papież z końca świata". Już pierwsze słowa , gesty pokazują, że jest to człowiek  , który wie czym jest pokora , autentyczność i otwartość.

"Pan nigdy nie przestaje przebaczać! To my  nie chcemy prosić o przebaczenie". 
Oprócz  krótkiej biografii książka zawiera również wszystkie przemówienia  i homilie wygłoszone w pierwszym tygodniu pontyfikatu. Są tam więc:
 • Słowa wypowiedziane podczas pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi.
 • Homilia z pierwszej oficjalnej Mszy świętej odprawionej dzień po wyborze.
 •  Przemówienie do dziennikarzy i członków Kolegium  Kardynalskiego.
 • Homilie wygłoszonej podczas inauguracji  Posługi Piotrowej i Mszy w watykańskiej  parafii Św. Anny.
 •  Kilka zdań do wiernych podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. 
"Och jakże   bardzo chciałbym  Kościoła ubogiego i dla ubogich". 
Czy słowa , które padły  podczas spotkania z dziennikarzami będą hasłem przewodnim pontyfikatu papieża Franciszka ? Tego  dowiemy się za jakiś czas. Teraz nie pozostaje nam nic innego  jak obserwować   poczynania  i słuchać słów nowego namiestnika Chrystusa na Ziemi. Możemy jedynie życzyć mu wytrwałości, siły a także  odpowiednich  pomocników, którzy  pomogą mu podołać wyzwaniu  jakiego się podjął. 
Źródło cytatów; 

 [1]  Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich ,  Wydawnictwo M,  Kraków 2013 ,Str.13 .

 [2]  Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich ,  Wydawnictwo M,  Kraków 2013 ,Str.102 .
 
[3]  Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich ,  Wydawnictwo M,  Kraków 2013 , Str.5 .
 Za egzemplarz recenzyjny  dziękuję Wydawnictwu M. 

7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca publikacja, aczkolwiek nie dla mnie. Jakoś nie mogę się przekonać do innych papieży poza naszym śp. ojcem Janem Pawłem II.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chce się zapoznać z tą publikacją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To z pewnością ciekawa publikacja. Papiez Franciszek jest intrygujaca, ale jaką sympatyczna osoba! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie zapoznam się z książkami o naszym nowym papieżu, ponieważ oglądnąwszy ostatnio krótki dokument na TVP, jestem, krótko mówiąc, oczarowany jego osobą, a także jej zwyczajnością. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się, że ta książka pojawia się na blogach. Ja ją dorwałam razem z pismem "Do Rzeczy" i już przeczytałam. Tzn. pismo i książkę też.
  Bardzo sympatycznie jawi się ten nasz nowy papa;)
  Podobają mi się jego kazania.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.