środa, 13 marca 2013

Językowo 07 : Ewelina Cieślak Angielski czasy gramatyczne w testach.

Opanowanie gramatyki języka obcego nigdy nie jest proste. W każdym z nich znajdziemy mniej lub więcej  skomplikowanych, zasad struktur gramatycznych i czasów, których w danym języku się używa. Aby można było  swobodnie komunikować się podczas rozmowy, ale też poprzez e -maile czy listy nie wystarczy sama teoria. Oczywiście trzeba wiedzieć w jakich sytuacjach użyć danego czasu, zastosować  , którąś z reguł czy  skorzystać z wyjątków. Je również powinno się  dostrzegać . Jednak  znajomość zasad to tylko połowa sukcesu. Drugie pięćdziesiąt procent jest  dużo ważniejsze, ponieważ  wiąże  się z nim  umiejętność wykorzystania zdobytej wcześniej wiedzy do rozwiązywania zadań  pozwala dobrze napisać sprawdzian czy zdać egzamin. Trzeba nie tylko się uczyć , ale też umieć potem udowodnić, że rzeczywiście  wiemy więcej niż przed rozpoczęciem nauki. Dlatego aby sprawdzić , który czas w języku angielskim sprawia nam największą trudność  warto sięgnąć po  jedną z wielu świetnie przygotowanych publikacji Wydawnictwa Edgard. 

"Angielski czasy gramatyczne w testach"   jak sama nazwa wskazuje jest to podręcznik zawierający  różnego rodzaju ćwiczenia i  testy . pozwalające   opanować bądź powtórzyć sobie wszystkie najważniejsze  czasy z, których korzystamy  posługując się językiem londyńczyków. Możesz być  spokojny/a :Twoja nauka nie pójdzie na marne, ponieważ wszystkie zadania z, którymi przyjdzie ci się zmierzyć są zgodne z wszelkimi  standardami egzaminacyjnymi . Tak więc na , którymś z testów w szkole lub na kursie językowym  na pewno otrzymasz  zadania podobne do tych jakie wcześniej rozwiązywałeś/aś samodzielnie. Testy dotyczą zagadnień gramatycznych na poziome B1-B2(średnio zaawansowany). Tak więc jeśli chcesz zacząć korzystać z tej publikacji musisz  wiedzieć jakie są podstawowe zasady gramatyczne ( wiedza , ze szkoły podstawowej i nie tylko)  aby móc zrobić krok dalej i zacząć rozwiązywać ćwiczenia  o wyższym stopniu trudności. Podręcznik został tak skonstruowany  by uczeń lub inna korzystająca z niego osoba  w żadnym razie się nie pogubiła. Każdemu z czasów został poświęcony odrębny rozdział a w nim sporo ciekawych, ale i wymagających sporej wiedzy zadań. Są tam ćwiczenia , w których należy wybrać odpowiednią formę , uzupełnić lukę, wpisać właściwe słowo z tabelki, jedną z trzech podanych odpowiedzi itd. Nie brakuje  również  zestawień czasów, które  zawsze sprawiają największą trudność. Rozwiązując zadania  bez nieustannego zaglądania do klucza odpowiedzi dokładnie wiemy jakich czasów należy użyć gdy chcemy powiedzieć co było kiedyś lub wspomnieć o czymś co dopiero się wydarzy.  Wiemy też jak mówić o tym co tu i teraz. Publikacja może być wykorzystana  nie tylko do samodzielnej nauki, ale również pracy pod okiem nauczyciela( np podczas zajęć wyrównawczych i korepetycji). Wszystkie   ćwiczenia  gramatyczne  są ważne , ale  warto szczególnie skupić się na:
 • zadaniach wielokrotnego wyboru( , gdzie mamy kilka odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest właściwa).
 • ćwiczeniach typu sentence formation(  wymagających sformułowania ściśle określonego zdania).
 • transformacjach  zdań i stronie biernej .
 • zadaniach typu open cloze.
Wszystkie zagadnienia, które wymieniłam bardzo często pojawiają się na  testach językowych. Spotkasz je  jeśli zdecydujesz się zdawać maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym lub  spróbujesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe . Takie   egzaminy jak FCE czy CAE także  wymagają znajomości czasów i umiejętności rozwiązywania nieco bardziej skomplikowanych  zadań. 


Książka ta przeznaczona jest głównie dla  uczniów, maturzystów, studentów, samouków i wszystkich tych, którzy  muszą lub chcą przygotować się do ważnych egzaminów. Opracowana została po to aby pomóc  dzieciom,  uczniom osobom , dorosłym utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę z zakresu gramatyki i poćwiczyć aby potem bez problemu odpowiadać na pytania dotyczące zastosowania  czasów. To też doskonały wstęp do tego aby kontynuować swoją przygodę z językiem angielskim i rozpocząć naukę na poziomie zaawansowanym. Ja już wiem ,  jeszcze nie raz zajrzę do tego podręcznika. Zrobię to np przed testem , który czeka mnie w letniej sesji egzaminacyjnej. Wam też  polecam ten podręcznik . Jest niedrogi  i bardzo przydatny. 
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Edgard.7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię edgarda i jego języki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Etap szkolny mam już za sobą, więc teraz nie uczę się już języków obcych, ale polecę tę książkę mojej bratanicy. Ona teraz idzie do wyższej szkoły, więc przyda jej się taki zasobnik wiedzy do nauki języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Angielskiego uczę się od trzech lat, a niemieckiego od 9 - jednak to ten pierwszy język jest dla mnie ważniejszy - jego nauka sprawia mi po prostu przyjemność ;) Cieszę się, że tu do Ciebie trafiłam i znalazłam tę recenzję, bo akurat chce kupić jakąś książkę, która pomoże mi w nauce angielskiego. Jest dokładnie tak jak to opisałaś we wstępie - można wykuć na pamięć różne formułki, ale przecież trzeba wiedzieć kiedy tego użyć ;) Recenzja w świetnym stylu ;) Pozdrawiam serdecznie :3

  OdpowiedzUsuń
 4. recenzja bardzo mi się spodobała. Jestem na pierwszym roku studiow i myslę, że ta książka bardzo mi pomoże w przygotowaniu sie do egzaminu. Oby takiej skarbiny wiedzy było wiecej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gramatyka zawsze ciężko mi wchodziła :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gramatyka zawsze ciężko wchodzi, przynajmniej mi :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.