piątek, 5 kwietnia 2013

104. Kay Schubach Fatalne zauroczenie .

Seria  Pisane przez życie jak sama nazwa wskazuje zawiera   autentyczne historie. Opisuje drastyczne, często wręcz brutalne wydarzenia i przeżycia ludzi. Jej bohaterkami są kobiety , dzieci , osoby , które sporo wycierpiały i dostały od życia surową lekcję . Mogłyby zachować własne  historie tylko dla siebie , ale postanowiły ku przestrodze opowiedzieć je aby ten kto będzie  czytał kolejne karty ich historii wiedział , że nie jest to fikcja literacka lecz prawdziwe i często bolesne wspomnienia. Być może dzięki lekturze ich książki ktoś zacznie zwracać uwagę na rzeczy, które wcześniej nie  miały znaczenia. Czy literatura i życie  może pokazywać również negatywną stronę uczucia, które większość uważa za najpiękniejsze. Kay Schubach opowiadając czytelnikom swoją historię pragnie pokazać , że czasem rzeczywiście może tak się zdarzyć.

Fatalne zauroczenie to opis toksycznego związku autorki z  przypadkowo spotkanym mężczyzną.. Kobieta miała wszystko  o czym marzy osoba w jej wieku.  mieszkanie pracę i oddanych przyjaciół. Brakowało  jej tylko jednego- możliwości zostania matką. Partner pisarki nie był gotowy do tego aby zostać ojcem a Kay wiedziała, że biologiczny zegar tyka  i czasu jest coraz mniej.  Schubach spotkała Simona w kawiarni i niemal od razu wiedziała a przynajmniej myślała , że wie kim on jest. Widziała w nim kogoś kto spełni wszystkie jej oczekiwania i da to czego nie mógł podarować narzeczony. Bohaterka zdawała sobie sprawę iż to co robi jest niebezpieczne. Jednak nigdy nie przypuszczała, że życie u boku tego , którego uznała za księcia z bajki będzie dla niej nie wybawieniem a udręką. Zaufała uwierzyła , rzuciła wszystko.została odcięta od znajomych i najbliższej rodziny. Początkowo czuła się jak  dziewczyna, która spotkała tego jedynego. Po kilku dniach kiedy tak zwany magiczny czar prysł  poznała prawdziwą naturę  kochanka. Agresywny partner nie tylko odizolował ją od ludzi , ale także zaczął ranić, krzywdzić i niszczyć psychicznie. Kobieta stała się  bezbronną marionetką , która mimo usilnych starań nie może nic zrobić bo  wie , że to i tak obróci się przeciwko niej. Czy Kay w końcu się opamięta i zacznie walczyć o siebie ?  Czy wystarczy jej czasu aby wyjść ze spirali kłamstw w, którą  sama się wplątała?  Zapraszam do przeczytania opowieści pełnej , przemocy agresji i  nienawiści i w większości negatywnych emocji. Wtedy na pewno uzyskasz odpowiedzi na powyższe pytania.

Mówiąc zupełnie szczerze gdy przewracałam kolejne strony tej pozycji literackiej  nie potrafiłam wyobrazić sobie opisywanej na nich historii choć autorka nie zamierzała pomijać brutalnych szczegółów. Podczas czytania na usta cisnęło mi się mnóstwo pytań. Najważniejsze z nich brzmiały :
Jak można być  tak okrutnym wobec kobiety , którą zwodziło się obietnicami  i przyrzekało wspólne szczęście? 
Kiedy miłość przeradza się w obsesję? 
Do czego to uczucie może doprowadzić? 
Do tej pory się nad tym zastanawiam , emocje jeszcze nie do końca opadły a ja dalej próbuję zrozumieć postępowanie bohaterki , znaleźć jakieś racjonalne wytłumaczenie jej postępowania . Czy przyczyną był strach przed kolejnym odrzuceniem , obawa o dalszą karierę zawodową , sama nie wiem. Język powieści  jeszcze bardziej dobitnie pokazuje tragizm tej historii. Czytelniczki i czytelnicy muszą być przygotowani na sporo kontrowersji , wulgaryzmów i drastycznych scen. To książka dla ludzi o mocnych nerwach. Znajdziemy w niej całą masę uczuć  jednak przeważają te negatywne. Jest nieustanny gniew,  strach , nasilająca się złość  , irytację i agresję. Ta część cyklu pokazuje  co miłość potrafi zrobić z człowiekiem. To dramatyczny opis konsekwencji  jakie niosą ze sobą decyzje podejmowane pod wpływem  silnych emocji. Jest to także pewnego rodzaju ostrzeżenie dla tych, którzy jeszcze nie znają dramatycznych skutków chwilowego zauroczenia. 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Hachette.
Książka czytana w ramach wyzwania 52 książki 2013 . 

5 komentarzy:

 1. Książka już za mną i muszę przyznać, że dogłębnie mną wstrząsnęła. Zwłaszcza zachowanie główniej bohaterki doprowadzało mnie do szewskiej pasji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jedną książkę z tej serii, podobała mi się , może sięgnę i po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

 3. Widzę, że temat przemocy wobec kobiet i ich bierność jest ostatnio coraz częściej poruszany i opisywany. Ciężko może zrozumieć postawę takich kobiet, co nimi kieruje, że nie walczą o siebie. Myślę, że przede wszystkim strach przed samotnością, że nie dadzą sobie rady w pojedynkę, że nie znajdą już żadnego innego partnera, a tak przecież chciałyby mieć rodzinę, dzieci...Może nie w powyższym przypadku, ale często kobiety tkwiące w takich związkach są uzależnienie od tyranii, nieumiejętność samodzielnego funkcjonowania w życiu, bez nakazów i zakazów. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale tak to sobie próbuję wytłumaczyć. Ale się rozpisałam:)
  Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nic z tej serii nie czytałam, ale książki mam w planach. A co do kobiet, to dziwie sie jak one same mogą tak długo tkwić w takim związku! Chociaż wiem, że to nie takie proste to jednak nie potrafię sobie tego wyobrazić!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach książki a tej serii

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.