piątek, 14 grudnia 2012

Językowo 06: Francuski fiszki 1000 najważniejszych słów i zdań dla początkujących.

Język francuski choć nie jest zbyt popularny może być dobrą alternatywą dla niemieckiego i angielskiego. Zalicza się go do grupy języków romańskich. Mowy tej używają nie tylko mieszkańcy jednego z europejskich państw , ale również  ludzie z paru  innych regionów. Choćby takich jak Belgia, Szwajcaria oraz niektóre  prowincje  Kanady(Quebec)i kilka części Stanów Zjednoczonych(Luizjana i Maine).  W sumie jest to  blisko  80 milionów osób.  Ja też przez pewien okres mogłam uczyć się mówić i pisać w tym języku. Choć pamiętam całkiem sporo w ramach przypomnienia podstawowych zwrotów i słówek zdecydowałam się sięgnąć po kolejne już fiszki , które pojawiły się na rynku dzięki wydawnictwu Edgard. Dodam , że jest to druga wersja niniejszego produktu pierwsza nie zawierała nagrań i pozostałych  dodatków. Pojawiły się one dopiero teraz.
W skład zestawu wchodzi:
 • 1000 niewielkich kartoników ze słówkami i przykładowymi zdaniami. Ich tłumaczenie znajduje się na odwrocie fiszki.
 • 20  pustych karteczek, które mogą służyć do zapisania własnych notatek  bądź słów, 
 • 3 kolorowe przegródki ( "Umiem", "Uczę się" "Do nauki"). Wkładając do nich poszczególne słówka możemy śledzić nasze postępy w nauce a to  z pewnością w jakich sposób motywuje do dalszej pracy.
 • Mini płyta CD  z nagraniami w formacie mp3 oraz program pozwalający osobie uczącej się tworzyć własną playlistę , której można słuchać na dowolnym odtwarzaczu  i dzięki temu ćwiczyć wymowę.
 • 1 fiszka dokładnie  opisująca jak wymawiać poszczególne głoski.
 • ulotka będąca zarazem "instrukcją obsługi kursu".
Każdy , kto bierze do ręki ten produkt zaczyna swoją przygodę z językiem od absolutnych podstaw. Pierwsze kilka kartoników to zaimki osobowe, słowa takie jak dzień dobry, dziękuję, dobranoc itd. Potem poziom trudności wzrasta. Poznajemy bowiem nazwy kolorów, miesięcy, dni tygodnia, ubrań czy liczb. Kolejne etapy nauki to sformowania dotyczące  cech charakteru , żywności  i nazwy członków rodziny. Ucząc się z fiszkami co pewien czas wkraczamy na kolejny "schodek" Gdy opanujemy  podstawy powoli przechodzimy do kolejnych grup tematycznych a  w sumie jest iż aż czterdzieści. Wraz z chwilą zakończenia kursu  potrafimy poprawnie napisać i wypowiedzieć 1000 słów w obcym języku należących do różnych kategorii. Wiemy jak nazwać  zwierzęta, przedmioty ,których uczymy się w szkole lub  negatywne bądź pozytywne uczucia. Bardziej zaawansowanie  słownictwo z zakresu  prawa, sztuki, nauki , finansów a nawet polityki też nie jest nam obce.  Fiszki ze względu na to , że są bardzo małe   można je wszędzie ze sobą zabrać praktyczne i  skuteczne. Do tego transkrypcja  i płyta. Oprócz nagrań znajdują się na niej gotowe testy umożliwiające sprawdzenie swojej wiedzy. Jest tam też funkcja karaoke dzięki, której sprawdzisz prawidłową pisownię. Niniejsze fiszki jak większość materiałów do nauki języków obcych są dość drogie( kosztują blisko 60 zł) .To jest ich zasadnicza wada. Tym  co mi się podoba w tym zestawie jest fakt iż zawiera on wszystkie   pomoce niezbędne do nauki nie tylko pisowni ale i wymowy. Grupy tematyczne mają określone symbole. Tak więc wiemy gdzie szukać słówek z danej kategorii. Znak graficzny umieszczono w rogu kartonika.  Po pierwszym dokładnym zapoznaniu się z fiszkami wiedziałam , które słówka umiem i pamiętam  a jakie wymagają powtórzenia. Były też takie, z którymi wcześniej w ogóle się nie zetknęłam.  Pomoc dydaktyczna 'Francuski fiszki 1000 najważniejszych słów i zdań" jest przeznaczona głównie dla: samouków osób, które wcześniej nie mogły  uczyć się języka  francuskiego lub pomimo wcześniejszej nauki  od dłuższego czasu nie miały z nim styczności. Spodoba się ona również miłośnikom  metody fiszek .
Zachęcam do wypróbowania tego  sposobu  nauki.
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Edgard.

7 komentarzy:

 1. Lubie to wydawnictwo, z ich płyty i książki uczę się angielskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna sprawa z tymi fiszkami. Obecnie zamierzam je kupić ale do nauki języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie fiszki. Mam z języka angielskiego, przydałyby się z niemieckiego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W życiu nie nauczę się francuskiego, nawet przy pomocy fiszek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. kiedyś uczyłam się francuskiego, ale już nic nie pamiętam i nie był to język, który mnie do siebie przyciągał, więc raczej się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Posiadam do języka niemieckiego, również polecam.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.