sobota, 29 grudnia 2012

85. Edgar Allan Poe Opowieści niesamowite.

Audiobook : Czyta Antoni Rot.

Egdar Allan Poe  to autor o, którym słyszałam naprawdę sporo dobrego. Do zapoznania się z jego twórczością namawiano mnie wielokrotnie, polecając szczególnie właśnie "Opowieści niesamowite". Na zbiór ten składa się piętnaście  bardzo różnorodnych (zarówno pod względem długości jak i tematyki) opowiadań  . W tekstach tych pełno jest bohaterów, i sytuacji  które można by określić   mianem  dziwnych, tajemniczych mrocznych . Autor umie w odpowiedniej chwili przestraszyć czytelnika, wprowadzić  nastrój grozy. Stworzone przez niego postaci poddane zostały dogłębnej analizie psychologicznej. Poe doskonale dawkuje  napięcie, powoli odsłania kolejne tajemnice. Zbiór ten zawiera dokładnie to co powinno się znaleźć w tego typu utworach. 
Mamy  wyrzuty sumienia, różnego rodzaju obsesje, hipnozę a nawet choroby psychiczne. Do tego groteska,  czarny humor  i mnóstwo symbolicznych obrazów.  Jak już wcześniej wspomniałam  tematyka zbioru jest różnorodna. Posłuchamy o tym jak bardzo człowiek pragnie  wygrać ze śmiercią i uciec przed przeznaczeniem. Jest też motyw dance macabre , niewyjaśniona tajemnica , całe mnóstwo grozy barwnych opisów, aluzji , zagadek plus charakterystyczny dla powieści gotyckiej motyw nawiedzonego domu. Wszystko genialnie ze sobą współgra.  Takie opowiadania jak  "Czarny Kot", "Berenika"  a także "Studnia i wahadło" to prawdziwe perełki.

Specyficzny jest też  styl Poego , który niezwykle staranie dobiera każde  słowo  stosując dużo archaizmów. Tworzy długie skomplikowane , ale logiczne zdania. Tym samym stawia trudne zadanie nie tylko przed czytelnikiem lecz także przed tłumaczem. Jednak Bolesław Leśmian porodził sobie doskonale. Dobrze ze swojej  roli wywiązał się również Pan Antoni Rot. Czytanie książki o takiej  renomie  to  nie lada wyzwanie.

 Lektor musiał " dopasować się" do utworu , który czyta. Ważna była przede wszystkim odpowiednia intonacja . Muzyka , którą  można usłyszeć w tle dodaje  też jest ważna. Muszę przyznać, że   jest pod ogromnym wrażeniem , Już wiem dlaczego opowiadania cieszą się tak dużym uznaniem wśród czytelników. Naprawdę na te pochwały   tytuł arcydzieła  zasługują.
Za audiobooka serdecznie dziękuje Audeo.pl.
Książka czytana także w ramach  wyzwania  Długie zimowe wieczory.

10 komentarzy:

 1. Swego czasu ściągnęłam ebook z tym zbiorem ale jeszcze się z nim nie zapoznałam. Wielokrotnie w literaturze spotykałam się z określeniem, że coś jest "Poe'owe" czy "edgarowe", dotyczyło to zapewne mroku i specyficznej prozy tego autora, a także języka, o którym wspominasz. I, podobnie jak Lovecrafta, mam go w planach na przyszły rok.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Poego! Przeczytałam kilka jego opowiadań w internecie, wiele wierszy, mam nawet olbrzymi zbiór jego opowiadań, które czytam jak zaczarowana. Dla tego autora zapoznałabym się nawet z audiobookiem, których zazwyczaj nie słucham, ale widzę, że z tymi opowiadaniami już się zapoznałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się świetnie.... Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę od dawna mam w planach:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam że nie czytałam nic tego autora, może kiedyś,ale osobiście wolę w formie książki, do audiobooków jeszcze się nie przekonałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam DOKŁADNIE takie same odczucia:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przepadam za opowiadaniami. Wiele razy się nacięłam, w zbiorze były 2-3 które mi się podobały, a reszta okazywała się klapą i marnowaniem czasu. Ale po ten zbiór może i bym sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Arcydzieło jak się patrzy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Za audiobookami nie przepadam, ale książkę z chęcią przeczytałbym:)

  PS. Zapraszam na mojego bloga: http://zacisze-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.