piątek, 22 czerwca 2012

29. C.S Lewis "Smutek"

Smutek- uczycie, które towarzyszy  każdemu z nas w różnych sytuacjach. Czasami jego przyczyną są codzienne problemy czy nie zrealizowane plany Jednak .największa rozpacz ogrania człowieka wtedy gdy straci bliską osobę. W takiej chwili ciężko nie zadawać sobie  tysięcy pytań i zastanawiać się dlaczego?. Książka autora znanego cyklu"Opowieści z Narnii"jest właśnie o próbie odpowiedzi na pytania człowieka, który cierpi.  Powstała ona po  śmierci żony pisarza. Kobieta pożegnała się z ziemskim życiem po ponad dwuletniej walce z chorobą nowotworową.To świadectwo człowieka, który stracił najdroższą mu osobę. Pozbawione jest ono niepotrzebnego patosu i ozdobników. Utwór napisany został w formie dziennika . Nie zawiera jednak żadnych konkretnych dat. Lewis opisuje kolejne tygodnie życia bez swojej "H"( tak nazywa zmarłą żonę.)Mówi też o tym jak trudno było mu się z nią pożegnać. Mężczyzna teraz nawet w środowisku i towarzystwie najbliższych przyjaciół czuje się obco.Próbuje zaakceptować nieznane ludziom Boskie wyroki. Autor  zadaje czytelnikowi szereg różnych pytań. Pisze o osobistej konfrontacji z cierpieniem, śmiercią,  a nawet chwilach zwątpienia. Jego celem nie jest znalezienie banalnych odpowiedzi tylko po to aby je mieć. Pisarz chce jak najpełniej odpowiedzieć sobie na nurtujące go pytania. Stara się w sposób bardzo delikatny i subtelny pokierować w stronę pocieszenia, oraz zrozumienia wielu istotnych spraw. To naprawdę wartościowa lektura . Objętościowo niewielka , lecz bardzo treściwa . Polecam.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Esprit.

25 komentarzy:

 1. Rozważę tą pozycję. Recenzja dobra.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Może być wartościową pozycją. Postaram się przyjrzeć jej bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczęście nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. niestety również nie moje klimaty... choć wierzę, że to bardzo wartościowa pozycja dla osób, które lubią tego typu książki

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach. Może kiedyś wreszcie uda mi się przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię krótkie i porządne książki, więc chętnie sięgnę:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię takich książek, więc na razie podziękuję
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Skoro krótka, lecz treściwa, to z pewnością znalazłaby moje uznanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak jestem zadowolona ze współpracy z tymi wydawnictwami.Sama do nich pisałam a przed napisaniem sprawdzałam jakie ksiązki mają w swojej ofercie. Co do Instytutu Wydawniczego Erica to wejdź na ich stronę i sprawdź jaką tematyke oferują, głównie jest to historyczno-fantastyczna i przygodowa.Ja akurat lubie takie powieści ale wiem że nie wszyscy za nimi przepadają.
  Dzięki za odwiedziny na moim blogu
  www.in-world-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co. Dziękuje Ci serdecznie za odpowiedź,

   Usuń
 10. Czytałem, książka genialna :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podobają mi się Twoje recenzje, gdyż mimo że są krótkie, to treściwe i pozwalają na szybką orientację, czy dana książka ma szansę zdobyć moje uznanie, czy nie. Gratuluję i życzę kolejnych wartościowych książek na liście pozycji przeczytanych! ;)

  pozdrawiam
  Elfiana

  OdpowiedzUsuń
 12. Lewisa jeszcze nie miałam okazji czytać, ale zabieram się za jego twórczość już od jakiegoś czasu. Muszę wreszcie nadrobić owe zaległości.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kolejny raz natykam się na książkę. Może warto by było się rozejrzeć..

  OdpowiedzUsuń
 14. Lewisa mam w planach już od dawna, oby w końcu udało się go przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam o tej książce, jednak jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać. Jestem pewna, że bym mi się spodobała. Bardzo lubię sposób pisania Lewisa, dodatkowo porusza on w "Smutku" dość ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo chciałabym przeczytać tę książeczkę. Tematyka wydaje mi się istotna. Może dlatego, że sama też niedawno kogoś straciłam... Poza tym bardzo lubię Lewisa. Wręcz uwielbiam. Potrafi pisać pięknie i z prostotą o rzeczach ważnych, trudnych... To jeden z moich ulubionych pisarzy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Od dawna planuję przeczytać coś Lewisa, może zacznę od tej książki?

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam.

  Chciałabym serdecznie zaprosić Ciebie, oraz osoby, które przeczytają ten komentarz, na losowanie odbywające się na moim blogu. Jest to pierwsze z wielu, które zamierzam przeprowadzić. Ma ona za zadanie odnaleźć nowych właścicieli dla książek, które zostały zapomniane. Zerknij i zapoznaj się z zasadami!

  Pozdrawiam serdecznie.
  Łędina z Wielkiej Biblioteki Ossus.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z dzieł przeznaczonych dla dorosłych przeczytałam dopiero "O modlitwie", które bardzo mi się spodobało, dlatego też mam w planach tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Być może przeczytam tą książkę w wolnej chwili, wydaje się ciekawa.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jedna z moich ulubionych, bo wszystko, co Lewisa, to to prostu kocham :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.