wtorek, 11 października 2011

7. Paulo Coelho Weronika postanawia umrzeć
Życie każdego człowieka ma swój początek i koniec. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, kiedy on nastąpi. Często myślimy o tym, co się z nami stanie, gdy zejdziemy z tego świata.
Wielu ludzi znudzonych własnym życiem i nie widzących jego dalszego sensu, poszukuje zmiany, jakiegoś impulsu, który  sprawi, że ich świat stanie się choć odrobinę  lepszy. Jednak są też tacy, którzy nie chcą walczyć o to, aby zmienić swoje otoczenie i uczynić je ciekawszym. Do tej właśnie grupy należy główna bohaterka powieści Paulo Coelho.
Weronika ma w zasadzie wszystko czego potrzebuje czyli dobrą pracę i piękne  mieszkanie. Jej świat wydaje się być uporządkowany. Można chcieć więcej? Wygląda na to, że tak, ponieważ dziewczyna nie czuje się szczęśliwa. Jest zdegustowana codzienną rutyną i pozbawioną kolorów rzeczywistością. Nie potrafi już tak żyć, dlatego pragnie tylko jednego – umrzeć.

Jednak jej próba samobójcza nie dochodzi do skutku. Kobieta trafia do szpitala psychiatrycznego. Gdy orientuje się gdzie jest, nie ma pojęcia czemu i jak ktoś ją uratował. Wie tylko jedno - nadal żyje. Próbuje więc dociec, kto przeszkodził jej w realizacji planu. 
Po pewnym czasie psychiatra informuje dziewczynę, że pozostało jej tylko kilka tygodni życia. Po otrzymaniu takiej informacji pacjentka znów próbuje się zabić. Nie chce pozwolić, aby  koszmar trwał nadal. Jednak po kolejnej nieudanej próbie, zaczyna rozumieć, że nie może zmarnować czasu, który jej pozostał. Jest go niewiele, więc musi wykorzystać te chwile najlepiej jak tylko potrafi. Już nie chce umierać choć wie, że za chwilę i tak to się stanie. 
W ciągu kilku ostatnich dni ma zamiar zrobić coś, co będzie jej najlepszym wspomnieniem.
Pewnego dnia poznaje Edwarda. Jest to młody człowiek zamknięty w świecie, do którego dostęp ma tylko on sam. Gdy pewnego wieczoru Weronika zaczyna grać na pianinie, mężczyzna pilnie ją obserwuje. To właśnie w tym momencie między dwojgiem diametralnie różnych ludzi wytwarza się tajemnicza więź.
 
Podczas pobytu w szpitalu kobieta poznaje siebie na nowo. Postanawia się zmienić. Od teraz pragnie być zupełnie inną osobą. Dostała od losu drugie życie, kolejną szansę, której nie może zmarnować. Będzie walczyć o to, by choć przez chwilę żyć inaczej, kochać i naprawdę być kochaną przez drugiego człowieka. Pomogła nie tylko sobie, ale i Edwardowi. To dzięki niej chłopak zaczął wreszcie mówić i okazywać uczucia. Zrozumiał, że nie warto żyć tylko we własnym świecie. Trzeba wyjść z kryjówki, spróbować czegoś nowego. Mężczyzna już wie, że powinien otworzyć się na ludzi i pozwolić im przekroczyć bramy własnej rzeczywistości. 
Brazylijski mistrz słowa, bo tak bywa nazywany Paulo Coelho, pokazuje nam że: Można mieć wiele powodów, aby umrzeć. (…) Można znaleźć tylko jeden, aby nadal żyć".  Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz dopiero gdy książka trafi w Twoje ręce i zostanie przez Ciebie przeczytana.
Ten utwór uświadamia nam, że każdy dzień naszego życia jest cudem, darem od losu.  Natomiast to, jak ten dar wykorzystamy zależy tylko od nas. 

Źródło cytatu :
[1] Paulo Coelho, "Weronika postanawia umrzeć", Wydawnictwo  Drzewo Babel, Warszawa 2000, s. 7.

4 komentarze:

  1. Super, na pewno sięgnę po tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam tą książkę ! Super <3 a tak właśnie się zastanawiam czy nie ma przypadkiem filmu na podstawie tej książki ? wiesz coś na ten temat ;p ?

    OdpowiedzUsuń
  3. czytałam i dla mnie świetna! polecam "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam"

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.