wtorek, 11 października 2011

5. Tatiana De Rosany Klucz SaryKsiążki z historią w tle przez wielu zostają skreślone już na starcie. Ludzie, którzy nie interesują się historią, nie sięgają po nie, ponieważ myślą, że będą one ich nudzić. Nie zawsze tak jest, czasem takie utwory skłaniają do przemyśleń, pozostawiają ślad.

Akcja klucza Sary rozpoczyna się w lipcu 1942 r. we Francji. To historia 10-letniej żydowskiej dziewczynki, która wraz z rodzicami zostaje zabrana przez francuską policję. Dziecko nie wie, dlaczego musi opuścić dom i nie zdaje sobie sprawy z tego, że już nigdy do niego nie powróci. Sara chcąc chronić młodszego brata Michela, zamyka go w szafce, gdzie oboje zawsze ukrywali się podczas zabaw. Ona natomiast, wraz z rodzicami zostaje wywieziona do obozu w Beaune-la-Rolande.

Sześćdziesiąt lat później, amerykańska dziennikarka Julia Jarmond, pisząc reportaż, poznaje historię Sary. Podczas pracy długo skrywany sekret rodziny wychodzi na jaw. Kobieta wbrew mężowi stara się wyjaśnić okoliczności zdarzeń sprzed ponad pół wieku.
Tatiana De Rosnary w swojej powieści porusza temat tabu,  na który przed długi czas
we Francji nie można było rozmawiać. Jest to powieść, która na pewno na długo pozostanie w pamięci.Czyta się ją zapartym tchem, a po skończeniu ostatniego zdania żałuje się,
, że książka nie ma kilkunastu   stron więcej.  Naprawdę warto po nią sięgnąć.


1 komentarz:

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.