czwartek, 18 listopada 2021

Cykl Językowo #33. Język francuski- przygoda, która trwała cztery lata

 
 

Drodzy Czytelnicy. Dziś w Cyklu Językowo kilka słów o mojej nauce języka francuskiego, którego uczyłam się w latach 2009- 2013.  Opowiem Wam jak to się zaczęło, co mi się w tym języku podobało i dlaczego ostatecznie porzuciłam naukę skupiając się na dwóch innych językach tj. angielskim i hiszpańskim. 

Na koniec pokażę kilka kanałów w serwisie Youtube, z którymi możecie zacząć naukę tego języka. Zainteresowani ? Znakomicie. Zatem zapraszam do dalszej lektury.

I.Ja i francuski jak to się zaczęło ? 

Naukę języka francuskiego rozpoczęłam w pierwszej klasie liceum.  Język ten był jednym z trzech, których uczyłam się w szkole średniej. Pozostałe dwa to angielski i łaciński. Francuski był dla mnie zupełną nowością, czymś z czym nigdy wcześniej nie miałam do czynienia. Jako, że zawsze lubiłam uczyć się nowych rzeczy to i do nauki francuskiego podeszłam z dużym zapałem.  W tym języku najbardziej podobały mi się dwie rzeczy. Pierwsza to jego brzmienie, a druga to jego trudność. To, że w szkole całkiem dobrze mi szło mimo, że jest to język dużo trudniejszy niż angielski bardzo mocno mnie motywowało i cieszyło. Powtarzałam sobie " Kurcze, ale fajnie może nie mam samych piątek, ale daję radę". Poza tym oprócz  kolegów i koleżanek z klasy nie znałam nikogo kto by się tego języka uczył.  Byłam w pewnym wąskim gronie. Szczerze przyznam, że dużo łatwiej przychodziła mi nauka słówek niż gramatyki. Teraz po latach kompletnie nie pamiętam zasad gramatycznych. W głowie zostały jedynie podstawowe słowa i zwroty.  
 
 II. Moja samodzielna nauka języka francuskiego.
Na własną rękę uczyłam się francuskiego jedynie przez rok po skończeniu liceum. Trochę na fali fascynacji tym językiem. Korzystałam z  fiszek i podręczników wydawnictwa Edgard. Mam też kilka płyt CD, z których uczyłam się prawidłowej wymowy i ćwiczyłam rozumienie ze słuchu. 

III. Dlaczego zrezygnowałam z nauki tego języka ? 
Powód był bardzo prosty. Stwierdziłam, że francuski nie jest zbyt przydatnym językiem. Można się w nim porozumieć w zaledwie kilku krajach europejskich (Francja, Belgia, Luksemburg, Monako, Szwajcaria), w Kanadzie oraz w paru afrykańskich państwach.
 
Francuskiego można uczyć się nie tylko z fiszek i podręczników , ale  także z Internetu. Poniżej prezentuję kilka kanałów w serwisie Youtube, które pomogą zarówno dzieciom jak i dorosłym rozpocząć przygodę z tym językiem.
 
IV. Język francuski na Youtube. 
Na dziś to już wszystko. Mam nadzieję, że moja krótka opowieść Was nie znudziła. 

Mieliście kiedyś do czynienia z językiem francuskim? Znacie kogoś kto się go uczy ? Czy spotkaliście się z zajęciami dodatkowymi z francuskiego dla dzieci ?  Zapraszam do dyskusji. 

Udanego dnia. Anne 18. 

16 komentarzy:

 1. Francuski nigdby mi sie specjalnie nie podobal, uczylam sie, ale bez wiekszych emocji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei się nie uczyłam i raczej to się nie zmieni.

   Usuń
 2. Uczyłam się francuskiego przez chwilę na studiach. Uwielbiam piosenki w tym języku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie miałam nigdy z tym językiem do czynienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. W podstawówce uczyłam się tego języka, ale niestety nie bardzo się polubiliśmy. Nic nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska19 listopada 2021 09:59

  Jakoś nigdy nie miałam ochoty na naukę francuskiego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow! Super, brawo że sama uczyłaś się języka którym włada nei tak dużo osób. Umiejętności rzadkie bywaja cenne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samodzielna nauka na pewno jest trudniejsza i wymaga więcej samozaparcia.

   Usuń
 7. Nigdy nie uczyłam się francuskiego,choć w moim liceum był do wyboru - zdecydowałam się na angielski i niemiecki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie uczyłam się tego języka. Teraz by mi się przydał, bo mam kontakt z osobami, które porozumiewają się w tym języku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałam nigdy do czynienia z tym językiem do czynienia i nie zamierzam się go uczyć, gdyż jak sama słusznie zauważyłaś, ie jest zbyt przydatnym językiem do porozumiewania się z innymi osobami za granicą.

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam francuski w gimnazjum i na studiach. Sprawiał mi trudności, niemniej jednak lubiłam ten język. Teraz niewiele pamiętam. :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Też w liceum uczyłam się angielskiego, francuskiego i łaciny. Język francuski podoba mi się od lat, niemała w tym zasługa Agathy Christie i jej Poirota 😉 Do dzisiaj uwielbiam brzmienie tego języka i słucham z przyjemnością

  OdpowiedzUsuń
 12. Francuskiego chyba nie byłabym w stanie się nauczyć. Za to w szkole uczyłam się rosyjskiego i bardzo lubiłam. Ciągle mam w głowie myśl, żeby sobie ten rosyjski odświeżyć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Języka francuskiego uczyłam się w szkole podstawowej i liceum. Niestety po latach niewiele zostało z tej wiedzy. Może warto byłoby wrócić do nauki francuskiego!

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaczęłam się uczyć w liceum i od tej pory staram się zawsze coś w kwestii nauki francuskiego robić.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.