piątek, 10 sierpnia 2012

46. Piotr Piątek "Dyrygent fal".

Poezja ma  to do siebie , że nie do każdego czytelnika  przemawia. Jedną z jej  cech charakterystycznych jest mocno zmetaforyzowany język. W wierszach   dużo ważniejsze   niż znaczenie dosłowne jest to aby właściwie odczytać  sens  metafor, których w tych utworach nie brakuje. Każdy z nas może stworzyć własną interpretację danego tekstu lirycznego . Często we właściwym jej dokonaniu pomagają tytuły lub motto. Gdy tak się dzieje najczęściej używamy terminu klucz interpretacyjny.   Do analizy danego fragmentu   wykorzystujemy  też różnego rodzaju konteksty  np filozoficzny.
W tomiku   Piotra Piątka widzimy odwołania do antropocentryzmu. Pogląd ten  mówi o tym , że to człowiek  znajduje się w centrum całego wszechświata. Podmiotem lirycznym  wierszy  jest mężczyzna a tematyka całego tomiku to ludzka egzystencja, walka  która to musi stoczyć i  wyzwania dnia codziennego. Zbiór otwiera motto zaczerpnięte z książki Marka Twaina zatytułowanej  "Tajemniczy przybysz" Jest ono potwierdzeniem obecności kontekstu o którym pisałam wcześniej.
Co tak naprawdę znaczy być człowiekiem , jakie są tego konsekwencje?.  Odpowiedzi na te pytania próbuje udzielić w swoim dziele Piotr Piątek.   Zaszczyt  bycia człowiekiem nie jest  nagrodą ani podziękowaniem za szlachetny czyn. Wiąże się on z koniecznością podjęcia wyzwania . Trzeba  stanąć do walki a rozpoczyna się ona już z chwilą naszego przyjścia na świat. Stawka tej batalii jest niezwykle wysoka. Jeśli tę konfrontację  wygramy i będziemy  na  zwycięstwo  ciężko pracować każdego dnia zyskamy wiele. Nauczymy się " oswajać świat", ale również będziemy mogli powiedzieć , że  nie oddaliśmy swojego człowieczeństwa.  "Dyrygent fal " jest zapisem kolejnych etapów  ciężkiej pracy i ludzkich dążeń do tego aby osiągnąć cel . Tytuły wierszy  w większości są metaforami i wskazówką dla odbiorcy. Pomagają odczytać przesłanie . Nazywają kolejne  momenty w życiu człowieka  i "bitwy" w których musimy wsiąść   udział. Czytamy o narodzinach, okresie dorastania kiedy to pojawiają się  nowe pytania a także o tym jak  wraz z wiekiem zmienia się hierarchia wartości upodobania i zainteresowania.  Mamy w tym dziele też utwory dotyczące czasu gdy przychodzi tak zwane nasze pięć minut .Wtedy wszystko dobrze się układa  jesteśmy szczęśliwi i silni . Momentów kryzysowych  nikt w życiowej walce nie uniknie. Takie chwile pokazują naszą słabość i bezradność wobec cierpienia czy śmierci. Chociaż każdego człowieka czeka taki sam los  i wszyscy kiedyś umrzemy nie możemy pozwolić na to żeby nasze życie było  pełne chaosu.  Autor próbuje pokazać  , że są też chwile radości, momenty  gdy trzeba  stanąć. Musimy nauczyć się patrzeć dokładniej dostrzegać nawet te drobiazgi , które wcześniej wydawały się mało istotne. Dopiero wtedy  gdy tak będzie człowiek zyska nowe prawo. Dostanie możliwość  nazywania  siebie dyrygentem.fal własnego życia.


 Za możliwość przeczytania wierszy dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej.
17 komentarzy:

 1. "Dyrygent fal" - przepiękny tytuł. Może nadejdzie taki czas kiedy i ja sięgnę po poezję. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł zacheca, popieram poprzedniczke ; )

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze twórczości tego pana, ale już niebawem... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja będę trzymał sztamę z prozą. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba jednak tym razem odpuszcze :)
  [Pozdarwiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Poezji raczej nie czytam, ale kiedyś może. Czemu nie, chyba warto spróbować

  OdpowiedzUsuń
 7. Poezja powiadasz? To coś co lubię ;) czemu by nie spróbować? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie przepadam za poezją. Może to uraz ze szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 9. Poezja powiadasz, jakoś mi chyba nie bardzo, ale kiedyś bardzo zaczytywałam się w Baczyńskim i Herbercie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Baczyński Herbert? Hmm jeszcze niedawno omawiałam ich utwory w liceum świetne wiersze.

   Usuń
 10. Poezja jeszcze nie na tym etapie... ale może w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj tym razem odpadam, nie lubię, a raczej nie rozumiem poezji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie słyszałam o tym tomiku. Chętnie się z nim zapoznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Być może się skuszę w końcu na poezję :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.