sobota, 14 marca 2020

Jeśli tylko chcesz zawsze możesz się czegoś nauczyć. Nawet z Internetu i telewizji czyli kolejna porcja inspiracji

Drodzy Czytelnicy. Chyba każdy z Was wielokrotnie już w różnym kontekście słyszał  i wypowiadał słowa Człowiek uczy się całe życie. W dzisiejszym podzielonym na dwie  części poście  po raz kolejny pokażę Wam, że te słowa nie są tylko utartym frazesem. Jeśli tylko się chce i ma kilka lub kilkanaście  minut wolnego czasu można  się czegoś nauczyć. Nawet z Internetu i programów telewizyjnych.

Pierwsza część posta zawierać będzie garść inspiracji prosto z moich ulubionych kanałów edukacyjnych. W  drugiej opowiem czego można się dowiedzieć oglądając teleturnieje.

źródło


I. Garść inspiracji edukacyjnych
 • Jak uniknąć wpadki językowej, czyli o słowach, które mylimy, bo są podobne. Mówiąc Inaczej odc. 150

 •  MILF- co to jest ? Po Cudzemu odc. 207
 •  7 najlepszych sposobów na wątpliwości. Kammel Czannel odc.82

II. O edukacyjnej wartości teleturniejów. Tak one naprawdę czegoś uczą. 
Siedząc przed telewizorem i oglądając teleturnieje można nie tylko sprawdzić, ale i poszerzyć swoją wiedzę.  Naprawdę to nie jest mitŚledząc programy  takie jak Jeden z dziesięciu, Milionerzy, Postaw na milion czy Va Banque wielokrotnie dowiadywałam i nadal dowiaduje się nowych rzeczy. Podam konkretny przykład.

W jednym z odcinków najnowszej edycji Milionerów padło pytanie dotyczące czasowników przechodnich i nieprzechodnich. Nigdy wcześniej nie słyszałam takich nazw i co za tym idzie nie wiedziałam czym się te czasowniki różnią. Dziś już wiem.  Pewnych rzeczy dowiedziałam się w samym  programie, innych już po jego zakończeniu, gdy zaczęłam "drążyć temat".

Poniżej zamieszczam wyjaśnienie  dla zainteresowanych:

Czasowniki przechodnie to takie, które występują zarówno w stronie biernej jak i w stronie czynnej.  Np. Kochać - być kochanym. Czesać - być czesanym.
Czasowniki nieprzechodnie to takie, które występują tylko w stronie czynnej. Przykładem takiego czasownika jest np. czasownik kłamać, ponieważ nie można powiedzieć być kłamanym.
  
Zachęcam do zajrzenia do innych postów oznaczonych etykietą Inspiracje z zakamarków Internetu.   Nie jest to nazwa nowego blogowego cyklu. Oznaczyłam tak posty, w których polecałam, polecam i będę polecać ciekawe  materiały z zakamarków serwisu Youtube, wartościowe wywiady  lub interesujące wpisy  z innych blogów. 

Na koniec Drodzy Czytelnicy mam do Was kilka pytań. 

1.Czy zaglądając  na internetowe kanały edukacyjne i oglądając zamieszczane tam filmy  rzeczywiście poszerzacie swoją wiedzę ?  
 2.Czy  oglądacie teleturnieje dla czystej rozrywki czy też po to by dowiedzieć się czegoś nowego?
3. Jak często siedząc przed telewizorem sami odpowiadacie na pytania zadawane uczestnikom? 

Udanego dnia. Anne 18. 

  

 
 

 


 

4 komentarze:

 1. Z chęcią skorzystam z podpowiedzi - dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak naprawdę wszędzie można się czegoś nauczyć

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajny wpis, z chęcią sprawdzę te filmiki i możne czegoś się nauczę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy być okłamywanym mogłoby tu być jako przechodniość do kłamać (okłamać)?

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.