niedziela, 29 grudnia 2019

Ostatnie 12 miesięcy w liczbach czyli blogowo- kulturalne podsumowanie 2019 roku

Rok 2019 na blogu Książki Warte Przeczytania był inny niż wszystkie. Nie opublikowałam bowiem ani jednej recenzji książkowej, w ogóle mało pisałam o literaturze. Niewiele też czytałam.  Dzieliłam się za to różnymi inspirującymi materiałami i tekstami. Pokazywałam, że Youtube jest pełen nowych kanałów o tematyce kulturalnej i edukacyjnej.  Polecałam wartościowe miejsca w sieci oraz wpisy z innych blogów. Pisałam wtedy, kiedy uznałam, że mam coś wartościowego do przekazania.   Choć w 2019 roku miałam sporo wolnego czasu i mogłabym publikować posty dużo częściej nie robiłam tego. Dlaczego ? Bo  nie chciałam tworzyć niczego na siłę.  Moim celem było to żeby każdy mój tekst czy to post na blog książkowy, muzyczny czy artykuł  na portal Be Good Art był dopracowany i przemyślany.  Nie liczyła się dla mnie ilość tylko jakość tekstów, które pisałam i publikowałam.


źródło

Przez pierwsze sześć miesięcy 2019 roku dzieliłam swój dziennikarski czas między trzy miejsca w sieci. Pisałam na tym blogu, na blogu O muzyce słów kilka oraz na  portalu Be Good Art. W czerwcu 2019 roku  wspomniany portal przestał istnieć, więc siłą rzeczy zakończyła się moja współpraca z nim.
W 2019 roku na blogu Książki Warte Przeczytania opublikowałam zaledwie 41 postów. Nieco więcej  bo 45 wpisów opublikowałam na drugim blogu O muzyce słów kilka. Na portal Be Good Art napisałam 13 tekstów. Były wśród nich muzyczne podsumowania miesiąca, recenzje filmowe i teksty o zawodzie aktora oraz zapowiedzi tras koncertowych. Stworzyłam też recenzję gościnną na nieistniejący już blog KinoŚwinka.  Jeśli ktoś jest zainteresowany przeczytaniem moich tekstów z portalu Be Good Art z 2019 roku i  z lat poprzednich zapraszam do kontaktu mejlowego.

Napisałam /zaczęłam pisać także kilkanaście tekstów o tematyce filmowej, których nigdzie nie opublikowałam.  Znalazłam w sieci mnóstwo ciekawych wywiadów i kanałów. O znacznej części z nich pisałam w tegorocznych postach. 
Dla przypomnienia te kanały to : 
 • KINOrozmowa- Marcin Radomski. Kanał o tematyce filmowej zawierający rozmowy z aktorami różnych pokoleń. W wywiadach padają pytania o wcześniejsze dokonania zawodowe, najnowsze projekty i plany na przyszłość. 
 • Mówiąc Inaczej- miejsce w sieci, gdzie zaglądam od lat i które nieustannie trzyma wysoki poziom.  Najlepszy kanał o języku polskim na jaki trafiłam.
 • Po Cudzemu. Arlena Witt udowadnia, że nauka języka angielskiego może być przyjemnością. Niezależnie od tego czy uczymy się gramatyki czy poprawnej wymowy.
 • Polimaty 2. Nowa odsłona programu Radka Kotarskiego Polimaty. Dowód na to, że tematyka popularnonaukowa wcale nie musi być nudna.  Trzeba tylko umieć zaciekawić nią widza.
 • # Pora Obiadowa. Kanał  zawierający wywiady z aktorami.  Rozmowy są bardzo ciekawe dlatego, że często prowadzący zadają pytania, które w innych wywiadach zazwyczaj  nie padają.  Goście mają możliwość opowiedzieć o rzeczach i przedsięwzięciach, o których mówi się niewiele. Zdradzają swoje zawodowe plany także dotyczące np. pracy w teatrze czy innych niekomercyjnych projektów.
 • Seans Psychologiczny. Długie rozmowy o filmie z perspektywy psychologicznej. Spotkania z aktorami i reżyserami.  
 • Widzę Głosyjedno z niewielu o ile nie jedyne miejsce w sieci poświęcone aktorom  którzy poza grą w filmie, serialu czy teatrze zajmują się także dubbingiem.  Jeden odcinek = jedna osoba opowiadająca o początkach pracy w dubbingu, ulubionych rolach, ale też np. o wpadkach czy największych   dubbingowych porażkach. 
 • 7 metrów pod ziemią- Program  Rafała Gębury.  Czasem trudne, ale zawsze szczere rozmowy w nietypowym miejscu. Wywiady z niezwykłymi ludźmi. Gośćmi 7 metrów pod ziemią przedstawiciele  różnych  popularnych, ale i  nietypowych zawodów (np. balsamista, wróżka, coach). Pojawiają się tam osoby, które przeżyły piekło wojny, wyszły z nałogów zerwały z kryminalną  przeszłością bądź walczą z nieuleczalną chorobąSą zarówno nastolatki, osoby dorosłe jak i seniorzy.  Miejsce, w którym nagrywany jest program czyli tytułowe 7 metrów pod ziemią sprawia, że rozmówcy często  mocno się otwierają, mówią to czego być może nie powiedzieliby w innych okolicznościach. Wywiady te niekiedy szokują  i "otwierają oczy" Innym razem po prostu  poszerzają wiedzę oglądającego. Prawie każdy z nich robi ogromne wrażenie.  Po pierwsze  niezwykli goście. Po drugie trudne, kontrowersyjne  tematy. Po trzecie  pełen profesjonalizm, ogromna empatia i klasa prowadzącego.
Gdybym miała  stwierdzić jaka była tematyka tekstów, które napisałam i opublikowałam w 2019 roku w różnych miejscach w sieci to myślę, że wyglądało to tak :  70% muzyka 30% film, literatura i edukacja. Było też kilka odsłon Kącika blogowego oraz trzy akcje Q& A. 

W mijającym roku przeczytałam piętnaście książek i zobaczyłam około trzydziestu filmów w tym dziesięć w kinie.  

Na dużym ekranie obejrzałam następujące produkcje : 
 • Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 - recenzja została opublikowana na nieistniejącym już portalu Be Good Art. Jeśli ktoś jest jej ciekaw zapraszam do kontaktu mejlowego. Prześlę wersję Word.
 • Planeta Singli 3 - j.w. 
 • Całe Szczęście - recenzja została opublikowana jako tekst gościnny na blogu Kinoświnka. Blog ten przestał istnieć. Jeśli ktoś z Was chcę przeczytać tę recenzję  zapraszam do kontaktu mejlowego.
 • O psie który wrócił do domu- recenzji nie będzie. 
 • Król Lew (2019)- recenzja powstanie na początku 2020 roku i zostanie opublikowana w ramach cyklu Kącik Filmowy By Anne 18
 • ( Nie) znajomi Recenzja
 • Boże Ciało Recenzja
 • 1800 gramów-    recenzja powstanie na początku 2020 roku i zostanie opublikowana w ramach cyklu Kącik Filmowy By Anne 18. 
 • Kraina Lodu 2 - recenzja się pojawi  jeśli jesteście jej ciekawi.
 • Jak poślubić milionera ? - recenzja się pojawi, jeśli  jesteście jej ciekawi.  
Oprócz  polskich filmów, które miały swoją premierę w 2019 roku obejrzałam także kilkanaścinieco starszych  zagranicznych produkcji między innymi obsypany Oscarami La La Land czy film  biograficzny Whitney opowiadający o życiu i karierze Whitney Houston.   Na liście filmów, które  widziałam w tym roku  także między innymi Dywizjon 303 Historia Prawdziwa oraz Serce nie sługa. Oba filmy oceniam dość nisko i nie będę recenzować ich na blogu.  Podobnie jak filmu  Filipa Bajona Kamerdyner , choć akurat ta produkcja jest może nie wybitna, ale bardzo dobra.

Podsumowując. Rok 2019 filmowo uważam za całkiem  udany i chyba najlepszy od kilku lat.   Zarówno pod względem ilości jak i jakości obejrzanych filmów.  Oby kolejny był równie dobryCo prawda nie czekam szczególnie na żadną przyszłoroczną premierę, ale  chciałabym w końcu obejrzeć  kolejne nagrodzone Oscarem filmy takie jak choćby Narodziny Gwiazdy. Chcę też  odhaczać  następne tytuły na liście 25 polskich filmów, które muszę obejrzeć Stan na dziś to 5/25.   Słabo, ale  na początek zawsze coś.

źródło 
   
Teraz celowo powtórzę, to co napisałam w zeszłorocznym podsumowaniu. Dziękuję wszystkim, którzy zaglądali tutaj w mijającym roku. Zarówno tym, którzy zostawiali po sobie ślad w postaci komentarza, jak i tym, którzy tylko czytali pisane przeze mnie posty. Dziękuję też osobom, które odwiedzały portal Be Good Art i czytały teksty muzyczne oraz filmowe, które tam zamieszczałam.

Dziękuję nowym czytelnikom, ale też blogerkom, które zaglądają tutaj od lat : Cyrysia, Katsuumi, Chabrowa, Wioletta Sadowska, Miłośniczka Książek, Kreatywa to o Was.
 
Rok 2019 był rokiem blogowo  mocno średnim,  ale  takim który nauczył mnie dwóch rzeczy. Po pierwsze tego, aby blogowo niewiele planować, bo potem ma się do siebie pretensje jeśli się czegoś nie zrealizuje.  Po drugie tego, że w blogowaniu należy słuchać  zarówno siebie jak i mądrzejszych od siebie. Nie wolno robić niczego na siłę ani po to by zadowolić czytelników i zbliżyć się do takiej liczby postów jaką mają inni blogerzy, nawet tacy, którzy na maksa Cię inspirują. Warto za to szukać nowych czytelników, nowych dróg rozwoju, inspirować innych, dotykać tematów, których wcześniej się bałam, lub w których nie czułam się mocna. W moim przypadku takim tematem był film.   Ten rok pokazał mi, że im więcej wolnego czasu się ma tym mniej się pisze. Taki dziennikarski paradoks. Po raz kolejny postawiłam na jakość a nie ilość. Uważam, że była dobra decyzja. 

Zauważyłam też ze sporo blogerek z tak zwanej "starej gwardii" zawiesiło albo może nawet definitywnie zakończyło swoją blogową aktywność. Nie będę wymieniać nazwisk ani nicków dziewczyn z " dawnej blogosfery", które jeszcze prowadzą blogi, bo nie chcę nikogo pominąć ani niczego pomieszać. Jednak wydaje mi się, że  została nas garstka. Szkoda, bo kilka blogów było prowadzonych naprawdę  świetnie. Owszem są nowe blogi, kolejne zdolne osoby, ale to już nie jest ta sama blogosfera. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Jednym z plusów jest to, że dla wielu osób blogowanie stało się dodatkowym  źródłem dochodu.  Minus przynajmniej z mojej perspektywy jest taki, że coraz mniej jest blogów o tematyce kulturalnej. Dominują te parentingowe, kulinarne, modowe itp. Nie twierdzę, że " tamta blogosfera" była lepsza czy pozbawiona  negatywnych komentarzy i hejtu.  Była po prostu inna. Więcej w niej było merytorycznych dyskusji i rozmaitych projektów.   Jednak czasy s zmieniają, ludzie i ich podejście do pewnych spraw też jest inne. To naturalne i niewiele  z tym można zrobić. Trzeba się cieszyć, że blogi są i niektóre naprawdę trzymają poziom.

Plany na 2020 rok 
Adres, logo, nazwa i tematyka bloga pozostaje bez zmian. Zostają też kulturalno- edukacyjne inspiracje oraz Kącik blogowy. Być może zwiększy się częstotliwość dodawania wpisów.  Piszę być może, bo nie chcę składać obietnic bez pokrycia. Zostaje też  Kącik Filmowy, w którym będę pisać o polskich filmach wartych obejrzenia.  Jeszcze jedno. Będą kolejne  Q& A. 

W 2020 roku planuję napisać te teksty, których nie napisałam w 2019, a które jeszcze się nie zdezaktualizowały. Będą to głównie  recenzje książkowe i filmowe. Chcę  się rozwijać  jako blogerka i dziennikarka. Chcę cały czas czerpać radość z blogowania, pisać jeszcze lepiej i zrealizować jak najwięcej punktów z listy 20 rzeczy do zrobienia w 2020 roku.

Nie mogę Wam obiecać blogowych złotych gór,dwudziestu paru postów w miesiącu i kilku nowych projektów.  Mam sporo pomysłów, tekstów, których nie dokończyłam lub w ogóle nie zaczęłam pisać.  Naprawdę nie wiem ile z moich planów zrealizuję. Czas i dobre chęci to jedno , a motywacja i chęć  oddania  w ręce czytelników jak najlepszego tekstu to drugie.

Zawsze także w blogowaniu chciałam i nadal chcę być najlepszą wersją samej siebie. Chcę dawać czytelnikom teksty dobrej jakości, teksty o czymś i takie, które kogoś zainteresują i  w jakiś sposób zainspirują. Wiem, że trzeba mierzyć siły na zamiary, a często mniej znaczy więcej.  Dlatego  nie podaję konkretnych liczb, nie zdradzam tematyki wszystkich tekstów, które mam w planach.  Może dzięki temu uda mi się Was zaskoczyć

Znowu sama siebie powtórzę. Obiecuję za to, że w 2020 roku nadal będę dzielić się z Wami  moją dziennikarską pasją, moimi tekstami, wywiadami z ludźmi, kultury, filmami  o tematyce edukacyjnej,  które znajdę w zakamarkach Internetu. Jestem otwarta na tworzenie wpisów gościnnych , wywiad czy inną formę współpracy z  blogerami. 

Dziękuję, że byliście ze mną w 2019 roku. Mam nadzieję, że zostaniecie także w 2020 roku i w latach kolejnych. 


źródło

Życzenia noworoczne:
Niech ten nadchodzący 2020 rok przyniesie Wam same cudowne dni pełne niezwykłych przeżyć, zrealizowanych celów i spełnionych marzeń.  Oby każdy w tej zabieganej rzeczywistości  oraz natłoku rozmaitych obowiązków   każdego dnia znalazł, choć chwile na rozwój pasji  i zainteresowań. Życzę Wam także wielu dobrych ludzi wokół i obok Was. Bo to ludzie dają energię i sprawiają, że mamy motywację by pracować  nad sobą, rozwijać się i być coraz lepszym w każdym aspekcie życia. 

Anne 18.  17 komentarzy:

 1. życzę ci by te plany się udały,a blog się rozwijał, bo jest mega...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, ale niezłe podsumowanie.Chyba bym nie dała rady podsumowac roku blogowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że w nowym roku pojawią się recenzje książkowe. Super, że jesteś zadowolona z tego roku. Oby kolejny był dla Ciebie jeszcze lepszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się żeby się pojawiły. Jestem umiarkowanie zadowolona. Nie było źle ani jakoś bardzo dobrze. Jednak biorąc pod uwagę to, że inne blogerki z podobnym stażem już się wykruszają powoli i tak jestem zadowolona, że ja dalej mam frajdę z blogowania.

   Usuń
 4. Łał ile cudownych rzeczy zrobiłaś w minionym roku! ;D Trzymam kciuki za 2020 ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Może nie było ich jakoś bardzo dużo, ale i tak jest nieźle.

   Usuń
 5. U mnie i książęk, i filmów było chyba więcej - najwięcej było jednak seriali :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja seriale to oglądam tylko polskie i tylko w tv.

   Usuń
 6. Uwielbiam takie podsumowania :) Sama właśnie jestem w trakcie pisania takiego podsumowania i miło wracać do wspomnień :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oby kolejny rok był dla Ciebie jeszcze lepszy niż ten mijający rok :) Wiele inspiracji kulturalnych, filmowych i muzycznych :)

  OdpowiedzUsuń
 8. sporo tego, a rok to tak nie wiele, nie dość, ze sporo było tego wszystkiego to jeszcze sama pisałaś teksty :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mój blog, więc chyba naturalne, że sama pisałam teksty.

   Usuń
 9. Mądre słowa - nie liczy się ilość, a jakość :) I faktycznie, nie ma co się do czegoś zmuszać i robić coś na siłę ;)
  Życzę Ci, żeby 2020 nie przyniósł żadnych rozczarowań, a same dobre momenty ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkiego najlepszego w 2020 roku nie tylko na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Sporo z tych polecanych kanałów youtubowych znam i ja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Robiąc taki ranking zobaczyć można co się zrobiło w danym czasie. Bardzo fajna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.