czwartek, 1 września 2016

Nowy rok szkolny, i nowy projekt czyli Okiem Studenta i absolwenta na start.

1 września- to data, która była, jest i będzie szczególna. Z kilku powodów  Dzisiaj przypada 77 rocznica wybuchu II wojny światowej - największego i najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w historii. Ten dzień jest ważny dla wszystkich uczniów, nauczycieli rodziców i pracowników placówek oświatowych. To dziś rozpoczyna się kolejny rok szkolny.  Przez następne 10 miesięcy miliony osób będą zdobywać lub przekazywać nową wiedzę i umiejętności. Będą spędzać  tysiące godzin na przygotowywaniu się do lekcji, sprawdzianów czy odrabianiu zadań domowych.
W tym dniu chciałabym życzyć wszystkim uczniom samych piątek, fantastycznych chwil spędzonych z kolegami , które będzie można wspominać, prawdziwych przyjaźni , pozytywnej energii do szkolnych działań i mądrych edukacyjnych decyzji. Nauczycielom życzę cierpliwości, mnóstwa kreatywnych pomysłów na lekcje, zdolnych, ale i chętnych do pracy uczniów. Po życzeniach czas przejść do sedna dzisiejszego tekstu i opowiedzieć coś więcej o moim nowym pomyśle. 

I. Skąd pomysł na projekt?
Z moich obserwacji i rozmów z pewnymi osobami wynika, że coraz więcej młodych ludzi (i nie tylko) nie wie czy jest sens studiować, jaki kierunek wybrać , a może lepiej iść do pracy ? Niektórzy idą na studia, o których zawsze marzyli lub, które ukończyli ich rodzice. Jeszcze inni wybierają tą samą uczelnię na jaką zdecydowała się przyjaciółka z dzieciństwa czy szkoły średniej. A co z tymi, którzy wciąż szukają swojego pomysłu na życie, własnej edukacyjnej drogi i nie podjęli jeszcze decyzji co do dalszego kształcenia , a niedługo i tak będą musieli to zrobić ? Co z osobami dorosłymi , które chcą się dokształcić, ale nie wiedzą , którą dziedzinę wybrać by mieć większe szanse  na pracę ? Chcę  pomóc im znaleźć odpowiedź na te i wiele innych pytań.  

II. O co chodzi w projekcie?
Projekt Okiem studenta i absolwenta  będzie tworzony przez osoby, które studiują lub ukończyły rozmaite kierunki humanistyczne, ścisłe, techniczne i inne. W ich tekstach znajdziecie refleksje oraz odpowiedzi na następujące pytania : 
 1. Czy warto studiować dany kierunek i kto jest do niego predestynowany ?
 2. Jakie perspektywy zawodowe otwiera przed nami jego ukończenie i czy na rynku jest zapotrzebowanie na jego absolwentów ? 
 3. Jakie przedmioty są brane pod uwagę przy rekrutacji i czy obowiązują egzaminy wstępne?
 4. Czy gdyby osoba go studiująca miała wybierać jeszcze raz wybrała by tak samo itp. 
 5. Jakie specjalności w jego ramach oferuje dana uczelnia, na co kładzie nacisk ? 
 6. Wszelkie informacje, które mogą okazać się przydatne. 
Nie zabraknie również tekstów ze wskazówkami dla zdających egzamin dojrzałości, zbiorów linków do tekstów na temat kierunków, których przedstawicieli nie uda mi się zaprosić lub, o których  już pisałam . Obiecuję, że będą to wpisy kompleksowe, ciekawe i różnorodne.  

III. Dla kogo jest ten projekt ? 
 • dla tegorocznych i przyszłych maturzystów
 • dla studentów, którzy, chcą wybrać dodatkowy kierunek
 • dla wszystkich poszukujących informacji na temat, tego, co  i dlaczego warto studiować
Pod każdym tekstem projektu w komentarzach będziecie mogli zostawiać pytania związane z danym kierunkiem , na które autorka wpisu postara się odpowiedzieć. Jeśli kto z Was studiuje/ ukończył jakiś ciekawy, oryginalny kierunek albo po prostu chce  być częścią projektu i podzielić się refleksjami zapraszam do kontaktu. 
Pierwszy studencki wpis już  11września . O czym będzie ? To na razie tajemnica. Anne 18. 

3 komentarze:

 1. CCiekawy post, dobrze, że wspomniałaś też o rocznicy.
  Projekt jest świetny. bardzo mi się podoba. Ale proszę, nie stawiaj spacji przed ?.
  pozdrawiam! :)

  zapraszam na Podsumowanie miesiąca, Polecam Goodbook
  http://want-cant-must.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd zaraz to poprawię (zapomniałam nanieść widocznie poprawki korektorskiej). Zaraz do Ciebie zajrzę.

   Usuń
 2. Świetny pomysł z tym projektem. Czekam na pierwszy wpis.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.