wtorek, 30 kwietnia 2013

109 . 1001 albumów muzycznych . Historia muzyki rozrywkowej.

"Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – nie potrafi oddać wyrazu; muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego". 
Claude Debussy. 

 Muzyka  jest czymś co towarzyszy człowiekowi od pierwszych lat jego życia. Najpierw rodzice śpiewają  swojemu dziecku kołysanki  a potem ono samo z każdym rokiem poznaje coraz to nowych wokalistów.  Gusta muzyczne są różne i zmieniają się wraz z wiekiem danej osoby.  Każdy z nas ma inne spojrzenie na tę dziedzinę i czegoś innego od niej oczekuje.  Dla jednych jest to  lekarstwo  , które pomaga przetrwać ciężkie  chwile  , a drudzy wiążą  z  nią swoją przyszłość. Muzyka inspiruje ,  motywuje do dalszych działań . Jest to jedna z tych rzeczy,  których nie da się porównać z niczym innym. To nie sport gdzie zawodników ocenia się na podstawie osiąganych przez nich wyników . Nie  jest łatwo  jednoznacznie  określić czy  dany album zasługuje na to aby  być na szczycie  muzycznego rankingu   lub  otrzymać jakieś prestiżowe wyróżnienie. Gdy mówimy o   tej gałęzi sztuki   nie możemy niczego wyliczyć zmierzyć ani  przewidzieć. Zdarza się tak , że  nie  znajdujemy słów aby powiedzieć to co myślimy na jakiś temat  , wyrazić wdzięczność bądź radość , opowiedzieć o tym jakie  uczucia nam towarzyszą. Dlatego czasem mówimy do kogoś " powiem/powiedz  to piosenką".  Muzyka  daje nam możliwość pokazania własnych emocji i to jest jej największa siła. Pisząc piosenki możemy przekazać słuchaczowi  to co nosimy w sercu, opowiedzieć mu jakąś historię, przypomnieć o rzeczach , które były , są i nadal będą istotne. Najpiękniejsze utwory to te, które niosą ze sobą jakieś głębsze przesłanie  i w, których można się "zatracić" a nawet odnaleźć siebie. "Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd" 

Ludwik Jerzy Kern.
  Publikacja 1001 albumów muzycznych.  może zostać potraktowana jako pewien wehikuł czasu. Przeglądając ją  miałam  szansę  przeczytać  recenzje  najważniejszych  albumów   jakie zostały  nagrane w  latach 1950-2010.Oczywiście wybór  płyt o, których mowa w książce  jest bardzo subiektywny. Jednak z niektórymi typami autorów  zgadzam się w zupełności. Robert Dimery ( redaktor prowadzący), Michael Lydon ( Wydawca magazynu "Rolling  Stone") oraz cała grupa osób    , których nazwiska znajdują się w indeksie na początku  leksykonu zabierają  swoich czytelników w niezapomnianą podróż. Razem z nimi wędrujemy przez kolejne dekady i odkrywamy piękno muzyki. Panowie prezentują dorobek artystyczny  wokalistów reprezentujących różne pokolenia i gatunki. Każda recenzja  poprzedzona została informacją  o : 
 •  narodowości danego wykonawcy. 
 • tym  jaki jest łączny czas trwania krążka  i kto go wyprodukował.
 •  autorzy nie zapomnieli również o tym aby podać pełną listę utworów znajdujących się na albumie.
 Prawie każdy znajdzie tutaj coś co go zainteresuje. O kim dokładnie możecie poczytać?  Liczba  zawarta w tytule mówi sama za siebie . Albumów jest cała masa, znajdziecie tutaj opinie o  krążkach  takich artystów jak  Frank Sinatra, Bob Dylan, Michel  Jackson, Leonard Cohen , Miles Davis,  Bob Marley, Stevie Wonder  i wielu wielu innych. Nie sposób wymienić wszystkich wykonawców o, których   opowiadają twórcy   przewodnika po świecie muzyki. Autorzy sporo miejsca poświecili  zespołom takim jak U2 , REM , Metalica , Abba,  Aerosmith  Nirvana,  czy Coldplay.  Zaprezentowano tu   choć  część dorobku artystycznego kobiet  z  niesamowitym głosem i wrażliwością muzyczną.   Madonna Norah Jones, Tina Turner, Amy  Winehouse   to tylko kropla w morzu nazwisk. Każda z  pań o , której będziesz mógł/ mogła przeczytać  ma bądź miała do zaoferowania coś zupełnie  innego. Jednak wszystkie tworzyły/tworzą muzykę przez wielkie m . Gusta są  rzeczą o, której podobno nie powinno się dyskutować. Dlatego  twórcy tej książki starali się  " zadowolić" każdego. Pokazali całą galerię rozmaitych  osobowości scenicznych  i ich muzyczne dokonania.  Recenzowana dziś pozycja literacka zawiera nie tylko opinie o krążkach , które zapisały się w historii muzyki. Są tu również teksty o tych mniej znanych , ale równie wartościowych albumach.
 
"Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka".

David Crobsy.
Mnie osobiście  w tym liczącym blisko tysiąc stron vademecum  zabrakło  choćby kilku słów na temat  twórczości zespołu  Roxette ,  piosenek  Beyonce , Adele czy  Whitney Houston. Uważam , że wymienione gwiazdy  osoby zasługują na to aby o nich wspomnieć. Najważniejsze jest jednak to , że   zbiór ten  pozwala czytelnikowi przekonać się ile dobrej muzyki powstało  na przestrzeni ostatnich   pięćdziesięciu lat. Może on sprawdzić jakie płyty są warte tego aby poświęcić im chwilę wolnego czasu. Sama zamierzam przesłuchać większość  krążków bo wiem , że dzięki temu  będę mogła poznać utwory o istnieniu których wcześniej nie miałam pojęcia.  Czytając  kolejne strony publikacji widzimy jak wielu znakomitych artystów  nie zostało docenionych za życia. Każdy z nich zostawił po sobie coś co   zauważono  dopiero  po ich śmierci. W albumie    przybliżona została twórczość osób  o, których świat chyba nigdy nie zapomni. A wszystko dzięki  doskonałym kompozycjom ,  czasem do bólu prawdziwym tekstom  oraz emocjom i historiom  jakie ci     ludzie chcieli   w swoich utworach opowiedzieć. Pozycja   " 1001 albumów muzycznych  historia muzyki rozrywkowej" daje nam możliwość  zajrzenia do świata pełnego prawdziwych  muzycznych brylantów, diamentów, które ktoś kiedyś oszlifował. Każdy z nich błyszczy na swój własny sposób .  Leksykon ten z czystym sumieniem mogę polecić miłośnikom wszelkiego rodzaju  rankingów i podsumowań.  Takie osoby znajdą tutaj to na co czekają . Prawdziwi fani muzyki rozrywkowej również powinni  zapoznać się z tym tytułem. Nowe zaktualizowane wydanie niniejszej książki zawiera co prawda sporo  literówek ale ciekawie napisane recenzje  , zdjęcia , i różnorodność wykonawców rekompensuje ten drobny mankament. Cena też nie zachęca do zakupu. Jednak i tak warto  przejrzeć  tę publikację gdy tylko nadarzy się taka okazja. 
Źródło cytatów : 
Wszystkie wykorzystane w recenzji cytaty pochodzą   stąd


Za album dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat. 
Książka czytana w ramach wyzwania 52 książki 2013r. 

 

4 komentarze:

 1. Nie zaciekawiła mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia muzyki rozrywkowej od dawna mnie interesuje. Mam na ten temat kilka publikacji. Tej książki nie miałam okazji przeczytać. Literówki jakoś przeboleję (też zwracam na to zawsze uwagę). :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie mam zaufania do rankingów, jak i list przebojów czy składanek the best of... najlepsze piosenki odkrywam zawsze przypadkiem, słuchając radia lub błądząc bez sensu po youtubie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O! Widzisz mnie ta książka niekoniecznie by aż tak zainteresowała, ale mój M. zdecydowanie interesuje się muzyką, kolekcjonuje płyty, więc dzięki Tobie mam pomysł na prezent dla niego :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.