czwartek, 21 lutego 2013

TOP 10 NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI.

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... Dziesięć najlepszych książek dla dzieci!
Moje czytelnicze  przygody z czasów dzieciństwa to książki, które wspominam bardzo miło i do, których sentyment pozostanie już na zawsze . To właśnie te tytuły znajdą się w moim rankingu dziesięciu najlepszych książek dla dzieci.
1. Hans Christian Andersen  Baśnie - dzieci często proszą rodziców aby przeczytały im   coś  na dobranoc. Wtedy  zazwyczaj sięgają oni po coś czego sami słuchali jako małe dzieci. Opowiadają swoim pociechom o Brzydkim Kaczątku, Dziewczynce z Zapałkami czy Calineczce.

2. Wilhelm i Jakub Grimm Baśnie- jeden z symboli mojego dzieciństwa. Do dziś pamiętam jak każdego dnia wieczorem czytałam sobie jedną z baśni. . Chciałam szybko poznać każdą kolejną historię wymyśloną przez pisarskie rodzeństwo. Na brak lektury nie mogłam narzekać bo wszystkich  baśni (podzielonych na dwa tomy ) było aż  dwieście.

3. Alan A Mille Kubuś Puchatek - bajka dla dzieci, którą pamięta się nawet będąc osobą dorosłą.

4. Maria Kownacka  Plastusiowy Pamiętnik - pierwsza lektura czasów szkolnych. Dzieci  na początku swojej edukacji jeśli już czytają to coś co ich zaciekawi  i ma kolorowe ilustracje.

5. Astrid Lindgren Dzieci z Bullerbyn- opowieść, którą dzieci bardzo lubią , ponieważ mogą utożsamiać się z bohaterami.

6. Baśnie z 1001 nocy- zbiór 300 podań, legend i opowieści, który wpisał się już do historii literatury. Zamyka go pamiętna opowieść  o sułtanie Szachrijarze i  Szeherezadzie.

7.  Astrid Lindgren Bracia lwie serce-  gdy byłam młodsza ta historia bardzo mnie urzekła i wzruszyła. Chętnie przeczytałam bym tę powieść ponownie.

8.  Rene Gościnny Mikołajek( cała seria) - cykl w, którym nie brakuje zabawnych sytuacji , przygód i  pełnych humoru dialogów.

9, Frances  Hodgson Burnett  Tajemniczy Ogród - piękna książka , niezapomniana lektura z piątej klasy szkoły podstawowej.  Moim ulubionym bohaterem powieści zawsze był i nada l pozostaje Colin Craven- niepełnosprawny  syn właściciela ogrodu.

10. Meg  Cabot Pamiętnik Księżniczki  (cała seria) - będąc dzieckiem zaczytywałam się w tym cyklu jak i innych powieściach  o podobnej tematyce.

 Ps w najbliższych dniach możecie się spodziewać recenzji:
 • Ostatniego tomu sagi marzeń autorstwa Nory Roberts  czyli książki "Spełnione marzenia".
 • Obydwu  wydanych w Polsce powieści  Anne Bronte( realizacja  czytelniczego postanowienia na ten rok - czytać więcej klasyki).
 • zbioru opowiadań "Sklepy cynamonowe ". 
10 komentarzy:

 1. W dzieciństwie czytałam i lubiłam wszystkie, które tu wymieniłaś, oprócz "Pamiętnika księżniczki". A najbardziej uwielbiałam baśnie Andersena, szczególnie tę o dziewczynce z zapałkami. Serce krajało mi się z żalu nad biedną dziewczynką, ale z uporem nie chciałam sięgnąć po nic weselszego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tajemniczy ogórd stanowczo xD I Kubuś Puchatek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tajemniczy ogród!!!! I oczywiście dzieci z Bullerbyn i Bracia Lwie Serce!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię "Tajemniczy ogród" zarówno książkę, jak i film (piękna muzyka). Też się zaczytywałam w książkach Meg Cabot ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Kubuś Puchatek" oraz "Tajemniczy ogrów"
  te dwie z pewnością znalazłyby się w moim zestawieniu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki mojego dzieciństwa:) Jak dobrze przypomnieć o nich ponownie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się całkowicie ze wszystkim, co wytypowałaś. Baśnie Andersena, Mikołajek, Kubuś Puchatek, Dzieci z Bullerbyn... Chętnie "odświeżyłabym" sobie wszystkie te książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ach, literatura dziecięca... Ciekawe zestawienie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. 1, 2, 3, 5 i oczywiście 10 - te sama uwielbiałam :) Chociaż Tajemniczy ogród rzeczywiście również zaliczyłabym do swoich.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajna lista :) choć ja od dziecka uwielbiałam Harryego Pottera i Hobbita :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.