niedziela, 7 lipca 2019

Nowa porcja internetowych inspiracji.Tym razem coś dla tegorocznych maturzystów i wszystkich przyszłych studentów

Drodzy Czytelnicy. Przychodzę dziś do Was z kolejną porcją internetowych inspiracji. Jako, że tegoroczni maturzyści 4 lipca poznali wyniki egzaminu dojrzałości dzisiejszy tekst skierowany jest głównie do nich. Przygotowałam małą ściągę dla wszystkich  maturzystów i tych którzy w przyszłości zamierzają podjąć studia, ale nie wiedzą jeszcze jaki kierunek wybrać. 

Przygotowałam kilka filmów oraz linków do tekstów , które być może pomogą dokonać wyboru. Coś pokażą coś rozjaśnią w głowach, obalą pewne studenckie mity i stereotypy. 

Będą także linki do dwóch niezwykle interesujących kanałów na YouTube. Oczywiście są to kanały o tematyce studenckiej.  Maturzyści, studenci, i wszyscy zainteresowani. Oddaję w Wasze ręce to co uznałam za przydatne i wartościowe. Zapraszam do czytania, oglądania i komentowania. 


Posty i filmy  przydatne dla maturzystów i wszystkich przyszłych studentów. 
Teksty pochodzą z mojego bloga. Wszystkie tworzone były przez blogerki, które zaprosiłam do współpracy w ramach dwóch  cykli . Edukacyjnego  tj. Okiem studenta i absolwenta oraz dyskusyjnego Pogaduszki u Anne 18. 
 •  Studia na Horyzoncie. Aktorstwo. Studia okiem studentki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu.  Jest mowa także o przebiegu egzaminów wstępnych.
 

 • Jak wyglądają egzaminy do szkół teatralnych ? 
 
 •  Jak dostać się do Łódzkiej Szkoły Filmowej ? Szymon movie  Szymon kręci.
 •  Studia na kierunku Informatyka. Charakterystyka, wymagania, przedmioty, atuty i miejsca pracy.
 •  Studia na kierunku Ratownictwo medyczne. Charakterystyka, wymagania, przedmioty, atuty i miejsca pracy.
 
 • Studia na kierunku Zarządzanie. Charakterystyka, wymagania, przedmioty, atuty i miejsca pracy.
Wszystkim maturzystom obecnym i przyszłym studentom polecam kanał Akademia Belfra

Znajdziecie na nim mnóstwo cennych informacji i porad. Przydadzą się one na każdym etapie edukacji akademickiej. Począwszy od wyboru kierunku studiów poprzez, nową edukacyjną rzeczywistość a skończywszy na pisaniu pracy inżynierskiej, licencjackiej i magisterskiej. Kopalnia wiedzy.
Drugim kanałem, który polecam  wszystkim tym, którzy jeszcze nie wybrali kierunku studiów bądź np. zastanawiają się nad jego zmianą jest kanał Studia na Horyzoncie 

To miejsce gdzie studenci lub absolwenci najróżniejszych kierunków i uczelni w Polsce opowiadają o tym jak wyglądają egzaminy wstępne, a potem same studia.  Znajdziecie tam informacje o wszystkich najpopularniejszych kierunkach artystycznych, humanistycznych, ale też technicznych i ścisłych. Macie możliwość sporego  przeglądu. Są tam filmy, gdzie jest mowa o studiach na uczelni artystycznej takiej jak Akademia Sztuk Teatralnych, ale też uniwersytecie medycznym czy politechnice. 

Omawiane kierunki? Rozmaite Zaczynając od filozofii, prawa. filologii klasycznej,grafiki, dietetyki  poprzez medycynę, pielęgniarstwo, farmację, psychologię, stosunki międzynarodowe. ekonomię, politologię, a skończywszy na energetyce, mechatronice, mechanice, automatyce i robotyce czy budownictwie. Jest tam także mowa o mniej popularnych kierunkach takich jak np.  Behawiorystyka.

Swoimi doświadczeniami dzielą się studenci uczelni takich jak : 
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Uniwersytet Jagieloński
 • Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Uniwersytet Wrocławski
 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Gdański
 • Gdański Uniwersytet Medyczny
 •  Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
 • Uniwersytet Warszawski
 • Akademia Wojsk Lądowych
 • Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
 • Szkoła Główna Handlowa
 • Politechnika Warszawska
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny
 • Politechnika Opolska
 • Inne 
Trzeci i ostatni kanał, o którym chcę napisać to  Pani od Chemii . Jego autorka  Ania przeprowadza wywiady ze studentami kierunków przyrodniczych i medycznych takich jak : pielęgniarstwo, medycyna, farmacja, technologia chemiczna, biotechnologia, weterynaria , kosmetologia i analityka medyczna.  Zajrzyjcie, bo wywiady są pełne przydatnych informacji, a takich miejsc w sieci jak to nie ma zbyt wiele. 
Jeśli Drogi Czytelniku jesteś tegorocznym/ przyszłym maturzystą  oglądaj korzystaj i  wybieraj z tego wpisu  to co dla Ciebie  interesujące. Jeśli zaś masz maturzystę   w rodzinie lub wśród znajomych poleć mu ten tekst i kanały, o których w nim piszę.  Może pomoże on w podjęciu jakże ważnej  życiowej decyzji. 
Jeśli masz  ochotę podzielić się swoją historią dotyczącą wyboru kierunku studiów to zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń.  Udanego dnia Anne 18.  

PS. Pytanie do wszystkich czytelników bloga Książki Warte Przeczytania, a zwłaszcza do  zaglądających tutaj przyszłych maturzystów.Czy chcecie by cykl Okiem studenta i absolwenta powrócił , ale w formule takiej jak wpis dotyczący filologii polskiej ?

10 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis :) Ja na szczęście maturę mam już dawno za sobą :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pomocny wpis. Mam nadzieję, że wielu maturzystów i przyszłych studentów znajdzie tu coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, ze nie było takich filmików jak ja szlam na studia 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat już nie dla mnie. Póki co, jedyna szkoła, do której chodzę, to szkoła flamenco. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie już wszyscy wybrali wymarzone studia, ale jeśli są tu osoby, które będą szły na studia w 2020 roku i nadal nie wiedzą, co zdawać na maturze i jaki kierunek wybrać, polecam stronkę: tropiciel maturzysty. Widzę, że działa tak samo, jak działała 7 lat temu, kiedy to ja stałam przed jednym z najważniejszych wyborów w życiu.

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zdawałam maturę i wybierałam studia 7 lat temu, ale na tą stronę wtedy nie trafiłam.Swoją drogą szybko ten czas leci. 7 lat szmat czasu.

   Usuń
 6. Spora dawka pozytywnych inspiracji dla kazdego!

  OdpowiedzUsuń
 7. Również ciekawy wpis, ze swojej strony dodam, że maturę zdawałem 15 lat temu, a studia to piękny okres, z wyszczególnionych Uczelni, brakuje mi Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum, uczelnia praktyków, szeroki wybór kierunków, gorąco zachęcam do odwiedzin strony internetowej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja już dawno po studiach, ale wiem komu podsunę Twój wpis :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.