wtorek, 15 lipca 2014

157. Nicholas Sparks Najdłuższa podróż.

 • Tytuł oryginalny :The Longest Ride.
 • Tłumaczenie: Jacek Manicki, Anna Dobrzańska.
 • Wydawnictwo: Albatros A. Kuryłowicz 
 • Rok wydania:2014
 • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami. 
 • Ilość stron:496
 • Gatunek :Literatura piękna, powieść obyczajowa, romans
„Zapewniać kogoś, że się go kocha, to jedno, a pogodzić się z tym, że miłość do tego kogoś wymaga wyrzeczenia się swoich marzeń, to zupełnie coś innego"
Nicholas Sparks to niekwestionowany mistrz romantycznych historii. Ma tak zwanego pisarskiego "czuja", który sprawia, że czytelnik znajduje w jego powieściach dokładnie to czego oczekuje . Każdy  utwór jaki pisze, bardzo szybko staje się bestselerem,a twórcy filmowi ustawiają się w kolejce po prawa do jego ekranizacji. W adaptacjach jego powieści wystąpiły już takie gwiazdy kina jak Kevin Costner (List w butelce)czy Richard Gere(Noce w Rodanthe). Swoją szansę dostały także aktorki młodego pokolenia Miley Cyrus(Ostatnia piosenka), oraz Amanda Seyfried(I wciąż ją kocham). Wracając do pisarskich dokonań Amerykanina, niedawno  na naszym rynku wydawniczym ukazała się kolejna jego książka . Co  tym razem przygotował dla swoich sympatyków? 
"Rodzinę ma się zawsze bez względu na wszystko, nawet jak słabną kontakty, bo te zawsze można z powrotem zacieśnić"

W Najdłuższej podróży   czytelnik poznaje dwie historie i czworo głównych bohaterów. Pierwszy z nich Ira to starszy powoli żegnający się z życiem mężczyzna, który doświadcza wypadku samochodowego ,przekonany, że pomoc nie nadejdzie zaczyna podsumowywać swoje długie i szczęśliwe życie spędzone z ukochaną Ruth. Druga historia rozpoczyna się cztery miesiące wcześniej. Młoda dziewczyna o imieniu Sophia  niebawem skończy   studia na kierunku historia sztuki. Pewnego dnia za namową przyjaciółki wybiera się na imprezę. Tam spotyka swojego byłego chłopaka, który próbuje się zemścić. Na szczęście w obronie dziewczyny  staje Luke. Bohaterka rozmawiając z nim dostrzega, że jest zupełnie inny niż koledzy z uczelni. Para spędza ze sobą  dużo czasu , zarówno Sophia jak i Luke dobrze czują się w swoim towarzystwie.  Pochodzą z dwóch różnych światów. Ona cały czas się uczy i marzy, aby pracować w jednym z muzeów. On zrezygnował z dalszej edukacji i wybrał  pracę na farmie oraz  udział w zawodach rodeo i ujeżdżanie byków. Ona mieszka w akademiku i korzysta z uroków studenckiego życia . On musi ciężko pracować ,by utrzymać ranczo, które dla jego matki jest całym światem. Jak widać dzieli ich bardzo wiele, a łączy tylko jedno-miłość. Czy to wystarczy? Czy na takim fundamencie można budować wspólną przyszłość ?
" Jeśli istnieje niebo odnajdziemy się, bo bez Ciebie nie ma nieba"
Osiemnasta powieść w dorobku Sparksa to utwór w, którym mamy  do czynienia z  dwutorową akcją. Fabuła jest tak skonstruowana, że czytelnik naprzemiennie poznaje historię Iry oraz Sophii i jej chłopaka. Narratorem każdego rozdziału jest inna osoba . Raz opowiada  staruszek  i wtedy narracja jest pierwszo natomiast gdy wydarzenia opisuje Luke lub Sophia,  trzecioosobowa. Pisarz zastosował retrospekcję, umiejętnie wplótł wątek kowboja, pokierował akcją tak, żeby czytelnik , choć z czasem zaczyna się czegoś domyślać, praktycznie do samego końca nie wiedział co łączy obie historie. Poza tym  wykreował  bohaterów, którzy szybko zyskują sympatię czytelnika( ja najbardziej polubiłam Sophię za jej charakter , delikatność i troskliwość). Znów pokazał klasę i stworzył  książkę, która zapada w pamięć i do, której chce się wracać.
„Sztuka to kłamstwo, które sprawia, że zaczynamy rozumieć prawdę; przynajmniej tę, która dana jest nam , byśmy ją zrozumieli”  
Najdłuższa podróż to opowieść, która , albo zaczaruje, albo rozczaruje czytelnika. Jeśli od pierwszych stron nie poczuje on  tej magii, tego klimatu, to  długie opisy , mało dynamiczna akcja i mieszanie narracjami może nudzić , a brak nawet małych szczegółów pomagających znaleźć element wspólny dla obu historii  trochę zniechęcać do dalszej lektury( mnie ta pozycja urzekła, choć byłam odrobinę rozczarowana zakończeniem). Tytuł ten to materiał na kolejną świetną ekranizację. O ile  scenarzyści nie zniszczą tej  historii i nie zabiorą jej tego czegoś co trudno nazwać wyjdzie z tego naprawdę dobry film . Wracając do książki. Amerykanin po raz kolejny udowodnił,  że  jest bardzo dobry w tym co robi. Wie jak i o czym chce napisać. Jego wyczucie sytuacji jest (dla mnie ) naprawdę niezwykłe. Facet potrafi pozornie prostą historię zamienić w perełkę, a sposób  w jaki opowiada o miłości , jak dozuje emocje to  po prostu majstersztyk. Powieściopisarz  nie daje czytelnikowi prostych odpowiedzi na pojawiające się w jego  głowie  pytania. Wręcz przeciwnie, nawet w tych ostatnich rozdziałach cały czas  przeskakuje na różne fabularne tory,  nieustannie przeplata ze sobą oba wątki  . Diametralnie inni ludzie , których łączy miłość, niewielkie miasteczko, opisy pozwalające lepiej poznać przeszłość bohaterów , ich myśli i motywacje  jednym słowem Sparks w swoim najlepszym wydaniu. Tym razem jednak  oddaje  on  w ręce czytelnika utwór trochę  inny niż zawsze , bo wcześniej nie opowiadał dwóch historii jednocześnie.  Przedstawia losy starca pogodzonego ze śmiercią i   podsumowującego  całe swoje dotychczasowe życie  i  historię dwójki młodych ludzi, którzy dopiero w to trudniejsze,  bo dorosłe życie wchodzą. Opowiada o pełnym problemów dzieciństwie,   wyrzeczeniach, trudnych decyzjach, walce o  to na czym zależy nam  najbardziej ,  pokazuje że na błędach najwięcej się uczymy, ale przede wszystkim przypomina jak wielka jest siła i miłości.
 Źródło cytatów :

[2] Nicholas Sparks Najdłuższa podróż , Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Warszawa 2014,Str233.
 [3] Nicholas Sparks Najdłuższa podróż , Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Warszawa 2014,Str427.
 [4] Nicholas Sparks Najdłuższa podróż , Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Warszawa 2014,Str440.
Książka czytana w ramach wyzwań :
 • 52 Książki 2014.
 •  Rekord 2014.
 •  Wyzwanie wyciągnięte z półki życie czyli książki Jodi Picoult i Nicholasa Sparksa.

 
 

11 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł na powieść - to jakieś odświeżenie wśród wielu wyświechtanych rozwiązań proponowanych przez Sparksa. Aż nabrałam ochoty na któreś z jego romansideł, przydałaby mi się teraz jakaś lekka lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię twórczość Sparksa odkąd poznałam jego ''Ostatnią piosenkę'', dlatego z przyjemnością poznam również powyższą pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki Sparka i z pewnością kiedyś natknę się i na tę ;>

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książeczka czeka na mnie na półce, nie mogę się doczekać lektury. Choć ta dwutorowość akcji i długie opisy trochę mnie martwią...

  OdpowiedzUsuń
 5. Sparks potrafi zaczarować czytelnika. Jednak jak sama wspomniałaś, jeżeli nie zrobi tego od pierwszych stron to dalsza lektura może bardziej zmęczyć czytelnika niż oczarować. Czytałam kilka jego powieści, niektóre były warte uwagi, inne nieco mniej. Zastanawiam się ciągle nad tą. Może dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam Sparksa, ale obiecuje sobie, ze w koncu sie za to wezme :D

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jeszcze większość książek autora mam jeszcze przed sobą. Urzekł mnie jedną swoją historią, dlatego na pewno dam mu jeszcze szansę, chcę ponownie odczuć tą niespotykaną magię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię Sparksa, jego utwory nie są banalne. Chętnie przeczytam i tę książkę ; )

  http://wszechstronnie-zaczytana.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Sparks, a więc koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sparks to mój ulubiony pisarz, więc pewnie i tę książkę kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dlaczego ja nie słyszałam o tej książce. Muszę ją mieć koniecznie.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.