niedziela, 26 czerwca 2022

Książki jako nagrody na zakończenie roku szkolnego jakie najczęściej dostawaliście ?

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym jeszcze na chwilę wrócić do tematu związanego ze szkołą i wakacjami.  Kilka dni temu odbyło się zakończenie roku szkolnego.  To dobry moment by na chwilę wrócić do dla jednych dawnych, dla innych stosunkowo niedawnych czasów zakończenia różnych etapów edukacji. Wrócić i zapytać o książki jakie najczęściej dostawaliście jako nagrody za świadectwo z czerwonym paskiem bądź inne osiągnięcia  np. sportowe czy artystyczne. 
 


 źródło

Wśród książkowych nagród rzeczowych dawanych uczniom wraz ze świadectwem najczęściej pojawiały się:
 • Albumy tematyczne w tym te o  Papieżu Janie Pawle II, podróżach, roślinach,  czy zwierzętach
 • Atlasy w tym te geograficzne, historyczne czy zwierząt
 • Lektury szkolne
 • Słowniki najczęściej języka polskiego lub wyrazów obcych 
 • Wiersze i  bajki  
 • Inne w zależności od możliwości szkoły bądź zainteresowań uczniów. 
Każda szkoła zapewne miała i nadal może mieć swoje kryteria jeżeli chodzi o przyznawanie tychże nagród.  W jednej dostawali je wszyscy uczniowie , którzy uzyskali średnią 4,75 gwarantującą  czerwony pasek na świadectwie. W innej otrzymywały je tylko osoby ze średnią 5.0 lub wyżej, laureaci olimpiad przedmiotowych, zawodów sportowych. Pula tych nagród zazwyczaj  była ograniczona, więc samo znalezienie się w gronie nagrodzonych było wyróżnieniem i przyjemnością. 
 
Ja w okresie podstawówki i gimnazjum czerwony pasek miałam zawsze, ale nagrodę książkową dostałam tylko kilka razy. W gimnazjum dwukrotnie otrzymałam licealne lektury tj. Lalkę  oraz Wesele.  W szkole podstawowej słownik języka  polskiego  Natomiast pierwszą książką, którą dostałam jako " nagrodę za dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie " był Słoń Trąbalski i inne wiersze. Juliana Tuwima. Miało to miejsce w pierwszej klasie szkoły podstawowej. 
 
Jakie książkowe nagrody rzeczowe najczęściej dostawaliście na zakończenie roku szkolnego ? Pamiętacie pierwsze takie wyróżnienie ?  Czy w Waszej  dawnej/ obecnej szkole od zawsze były tradycje nagradzania uczniów za świadectwo z czerwonym paskiem  lub inne osiągnięcia  ?   Czy te szkolne nagrody macie na półkach do dziś ? 
 
Udanego dnia. Anne 18.  

9 komentarzy:

 1. Mnie się ci ciągle trafiały atlasy. Mam nawet kilka takich samych.

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie były to lektury szkolne i tomiki poezji. Mam je do dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie były to lektury lub jakieś encyklopedie. Niektóre mam do dziś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam,że zawsze były to atlasy i leksykony. Każde zakończenie, konkurs czy inna okazja. W koncu jednak w liceum moja nauczycielka poszla po rozum do głowy i dostawałam ksiazki,które Lubie lub potrzebuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska28 czerwca 2022 07:55

  W wielu przypadkach były to encyklopedie. Problem w tym, że wiedza idzie do przodu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno lektury są teraz bardzo dobrym pomysłem na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie były różne, leksykony, encyklopedie ale i lektury. Mam je na półce do dzisiaj. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lektury encyklopedie. Synek dostał świnkę Peppę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja najlepiej pamiętam Wodnikowe Wzgórze, nagroda za prowadzenie szkolnej gazetki (nazywała się Ekspress Buda), ale moja nauczycielka wiedziała, co nam daje :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.