sobota, 4 czerwca 2022

Cykl Na imię mi... Eliza

Drodzy Czytelnicy. Dziś w cyklu Na imię mi kolejny wywiad. Tym razem moim gościem jest Monika, mama niespełna trzyletniej Elizy.

 Na imię mi...  cykl, w którym pojawiać się będą wywiady z kobietami noszącymi nietypowe imię lub teksty pisane przez takie właśnie osoby. Nie zabraknie także rozmów z mamami, które wybrały dla swoich córek rzadko spotykane imiona. Poznacie ich historie, przemyślenia, opinie. Zapraszam do czytania i komentowania.
 
Pochodzenie:

Imię Eliza jest skróconą formą angielskiego imienia Elizabeth. W Polsce znane jest od XVIII wieku najpierw jako imię literackie. Gwałtowną popularność zyskało w latach 70 XX wieku.

W roku 2019 imię Eliza otrzymało 760 dziewczynek zaś w 2020 851 co  dało 55 miejsce w rankingu najpopularniejszych imion.  Natomiast w 2021 roku imię to nadano 738 razy.

Znane osoby noszące imię Eliza:
 • Eliza Branicka- polska arystokratka
 • Eliza Grochowiecka- polska piosenkarka
 • Eliza Krasicka-polska aktorka
 • Eliza Michalik-  polska dziennikarka
 • Eliza Orzeszkowa- polska pisarka
 • Eliza Radziwiłówna- polska arystokratka
 • Eliza Rycembel- polska aktorka
 • Eliza Wróblewska- polska judoczka 
Anne 18:  Jak myślisz czy nadając dziecku nietypowe imię można je w jakimś sensie skrzywdzić ? 
Monika: Tak uważam, że można dziecko skrzywdzić nietypowym imieniem. Szczególnie jeśli jest to imię, które może się źle kojarzyć innym. Np. Adolf.
Gdzie Twoim zdaniem jest granica między oryginalnością i nietypowością imienia, a grubą przesadą, która może narazić dziecko na szykany bądź inne nieprzyjemności? 
Moim zdaniem przekroczenie tej granicy następuje wtedy, gdy imię ewidentnie kojarzy się z czymś nieprzyjemnym lub jest nacechowane negatywnie w naszej kulturze np. Judasz.
Sądzisz, że dobrym pomysłem jest dopasowywanie imienia do nazwiska, aby " ładnie" brzmiało?
Myślę, że nie jest to konieczne, ale fajnie, gdy imię w połączeniu z nazwiskiem ładnie brzmi
Jesteś mamą dziewczynki o imieniu Eliza. Dlaczego właśnie je wybraliście ? 
Od bardzo dawna podobało mi się to imię, mąż się zgodził, więc jest. Odpowiedź na to pytanie jest też związana z kolejnym, więc tam napiszę trochę więcej na ten temat. 
Nie korciło Was żeby postawić na angielską wersję tego imienia czyli Elizabeth ? 
Nie korciło, bo jednak stawiamy na polsko brzmiące imiona, ale fakt, że imię Eliza jest często traktowane jako zdrobnienie od Elizabeth miał tutaj znaczenie.  Zależało nam żeby imię mimo, że polskie było łatwe do wypowiedzenia i zapamiętania dla obcokrajowców.Uważamy, że teraz gdy świat stoi przed nami otworem, to dość istotne. 
Eliza ma dopiero kilka lat, ale czy już lubi swoje imię ? 
Eliza ma dopiero 2, 5 roku, więc chyba jeszcze nie zwraca na to uwagi. Zobaczymy co będzie sądziła o swoim imieniu za kilka lat. 
Jakie było najbardziej dziwne, ekstrawaganckie imię żeńskie, z którym się spotkałaś i co pomyślałaś słysząc je ? 
Najdziwniejsze z jakim ja osobiście się spotkałam to chyba Teodora. Pierwsza rzecz jaka mi przyszła do głowy kiedy je usłyszałam to, że ciężko je jakkolwiek zdrobnić. 
Im większe miasto miejscowość tym bardziej ludzie są przyzwyczajeni do nietypowych imion. Prawda czy fałsz ? 
Prawda. Na pewno w mniejszych miejscowościach oryginalne imiona wzbudzają większe kontrowersje. W większych miastach z racji tego, że żyje tam  obok siebie mnóstwo ludzi o różnych poglądach,pochodzących z różnych kultur i krajów mniej spotykane imiona nie dziwią aż tak bardzo. 
W innych europejskich miastach żadne imię nie jest nietypowe. Prawda czy fałsz ? 
Fałsz.Myślę, że w każdym kraju są imiona, które mogą wydawać się nietypowe. 
Co myślisz o nadawaniu dzieciom imion po rodzicach, dziadkach czy innych bliskich ?
Nie nadałabym swojemu dziecku imienia po przodku, nie lubię też kiedy imiona w rodzinie się powtarzają. Jeśli jednak ktoś czuję potrzebę nadania swojemu dziecku imienia po kimś, kto jest dla niego ważny absolutnie to rozumiem. 
Moda na imię myślisz, że coś takiego rzeczywiście istnieje ? 
Istnieje
Kto lub co Twoim zdaniem tę modę powoduje. 
Nie wiem z czego to wynika, ale statystyki nie kłamią. Widać w nich, że co kilka lat inne imiona stają się modne, są nadawane dzieciom zdecydowanie częściej niż pozostałe. 
Powiedz mi jak masz na imię, a zgadnę ile masz lat. Myślisz, że naprawdę coś w tym jest ? 
Myślę, że coś w tym jest. Przykładowo. 50, 60 lat temu bardzo często nadawano imiona takie jak: Maria, Helena, Wanda, potem były dziesiątki lat przerwy i aktualnie znów są modne. Jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś o takim imieniu jest albo w wieku naszych rodziców albo ma dopiero kilka lat.
Wymień proszę trzy plusy i trzy minusy nadania dziecku nietypowego imienia. 
Plusy: Osoba, która posiada oryginalne imię może czuć się na swój sposób wyjątkowa. Istnieje małe podobieństwo, że w klasie będzie więcej osób z takim samym imieniem przez co nikt nie będzie jej z nikim mylił. Oryginalne imiona są zazwyczaj łatwe do zapamiętania, więc dana osoba będzie szybko kojarzona przez innych ludzi. 
Minusy: Niektóre imiona mogą być źle kojarzone ze względu na kontekst religijny czy historyczny. Dziecko z oryginalnym imieniem może być z tego powodu wyśmiewane przez rówieśników. Obcobrzmiące imiona często w naszym kraju sprawiają kłopot, ponieważ wiele osób nie potrafi ich poprawnie zapisać lub wymówić. 
Zdarza Ci się czytać książki o imionach, ich historii, znaczeniu ? 
Raczej nie. Nie wierzę w to, że imię, które nosimy czy  jego pochodzenie, historia mogą mieć jakiś wpływ na naszą osobowość. Przy wyborze imienia dla mojej córki kierowałam się tylko tym czy podoba mi się jego brzmienie. 
Na koniec możesz napisać o czymś o co nie zapytałam wcześniej np. dać rady rodzicom wybierającym imię dla córki . 
Myślę, że przy wyborze imienia dla dziecka warto skupić się przede wszystkim na tym czy nie sprawi mu ono kłopotu w przyszłości, dlatego, że istnieje cienka granica między oryginalnością , a dziwactwem. 
 
Bardzo dziękuję Monice za udzielenie wywiadu. W pytaniach poruszyłam kilka różnych wątków.  Mam nadzieję, że moje pytania i odpowiedzi Moniki będą początkiem  kolejnej dyskusji w temacie imion. 
 
Udanego dnia. Anne 18. 
 
      
     
 
     
 
   


5 komentarzy:

 1. Martyna Kwiatkowska4 czerwca 2022 19:19

  Na pewno warto zwrócić uwagę na brak kłopotu w przyszłości przy wyborze imienia dla dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się to imię. Mam świetną koleżankę o imieniu Eliza.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, że po imieniu można się mniej więcej zorientować ile dana odoba ma lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładne imię. Świetny wywiad.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.