środa, 25 maja 2022

Majowe inspiracje internetowe czyli kolejna odsłodna cyklu, który bardzo polubiliście.

Drodzy Czytelnicy.  W kalendarzu  już końcówka maja więc czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków sieci. Rafał Gębura, Magda Mołek i  Martyna Wojciechowska jak zawsze wykonują  fenomenalną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy. Swoje robią też autorki kanałów Mówiąc Inaczej i Po Cudzemu wyjaśniając różne zawiłości językowe.  Co nieco dokłada  także Tomasz Rożek.

Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące  filmu, języków obcych psychologii, a skończywszy na wywiadach i quizach.

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.

 

 

 
I. Inspirujące materiały od twórców internetowych
 • Jak odróżnić Wonder od Wander? Po Cudzemu odc.254. Niby tylko jedna litera, a robi dużą różnicę. Jak nie pomylić tych słów i zapamiętać co oznaczają ?  To wszystko szybko i sprawnie wyjaśni Wam Arlena Witt w kolejnym odcinku swojego programu.
 

 • Katarzyna Klimiuk-Biblik 15 razy zostałam mamą. Dalej Martyna Wojciechowska odc 21. Wywiad z kobietą, która jest matką zastępczą dla piętnaściorga dzieci. Rozmowa przeprowadzona w ramach kampanii marki Douglas Jesteśmy piękni czyniąc dobro. Godzinna opowieść o determinacji, miłości, którą chce się ofiarować innym. Opowieść pełna bólu, smutku, absurdów polskiego systemu, ale też historii uratowanych dzieci, które dają nadzieję i  pokazują, że " Anioły na Ziemi" istnieją.  Wywiad, o którym słyszałam już dawno i na, który warto było czekać. Poruszający i momentami mocno zaskakujący. 
 •  Nauka to lubię. Dlaczego w kopalniach wybucha metan ? Po wydarzeniach jakie w ostatnich miesiącach miały miejsce w kopalniach Pniówek i Zofiówka Tomasz Rożek wziął na tapet temat wybuchów metanu. Temat, o którym przypominamy sobie i próbujemy go zgłębić tylko wtedy gdy wydarzy się dramat. Skąd się bierze metan i dlaczego jego wybuch może zabić ?  Czemu to on jest  tak częstą przyczyną wypadków w górnictwie ?O tym wszystkim usłyszycie w tym kilkunastominutowym filmie. Wysoki poziom merytoryczny i prostota przekazu to największe atuty kanału. Prowadzący po raz kolejny udowadnia , że się nie mylę.
 • Ratuję maltretowane zwierzęta 7 metrów pod ziemią. Rozmowa z Łukaszem Nagrodzkim,inspektorem ds. ochrony zwierząt z ramienia Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Opowiada on o tym jak wyglądają interwencje i pomoc zwierzętom, którym dzieje się krzywda. Kto najczęściej prosi o pomoc i na jakiej podstawie można je udzielić ? Kim jest człowiek, który krzywdzi zwierzę i co najczęściej nim kieruje. Jakie są reakcje właścicieli i kiedy dochodzi do odebrania zwierzaka ? O tym wszystkim w poniższym materiale. Temat zwierząt wcale nie jest mi szczególnie bliski, nigdy nie byłam ich miłośnikiem. Pomyślałam jednak, że warto tę rozmowę " puścić" dalej, ponieważ wśród moich czytelników może znaleźć się wielu sympatyków zwierząt , a niektóre kwestie poruszane w tejże rozmowie zawsze warto przypominać.
 
 
 • Natalia Kukulska o szczęściu, stracie i pierwszym koncercie unplugged. Magda Mołek rozmawia z Natalią o jej dwóch ostatnich płytach, rodzinie, tym jak pogodzić karierę z rolą mamy i żony ? Kto lub co pociąga czułe struny w życiu artystki ?  Czy ma swój przepis na szczęście ? Rozmowa dwóch świadomych kobiet nie tylko muzyce. Mądra rozmowa- zresztą jak większość na tym kanale. 

 
 • Książki, które mogłyby być lekturami. Mówiąc Inaczej odc. 184. Tym razem Paulina opowiada o książkach, które jej zdaniem mogłyby wejść do kanonu lektur szkolnych. Kilka tytułów, ale.. może trochę wstyd się przyznać żadnego nie znam, a Wy ?
 

II. Ciekawe artykuły, quizy, wywiady- od blogerów i nie tylko.  
  
Na dzisiaj to już wszystko. Tym razem inspiracji jest trochę mniej niż zazwyczaj, ale doszłam do wniosku, że nie warto wydłużać posta na siłę, bo niekiedy mniej znaczy więcej. 
Udanego dnia. Anne 18. 

6 komentarzy:

 1. Świetne zestawienie. Mimo, że nieco mniej to liczy się jakość. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie za chwilę sobie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie za chwilę sobie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię te wpisy, nie do wszystkiego uda się dotrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wywiad z Jackiem Łągwą chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno wśród tych poleceń każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.