wtorek, 26 października 2021

Książki o aktorach i aktorstwie, ale nie te akademickie

Drodzy Czytelnicy. W jednym z postów napisanych w lutym 2020 roku pytałam Was o książki , których tematem są różne dziedziny kultury. 

Książki o różnych dziedzinach kultury

Wtedy nie uzyskałam od Was zbyt wielu podpowiedzi, więc zaczęłam szukać sama. Skupiłam się na książkach o aktorstwie, ale nie tych dla studentów szkół aktorskich tylko dla zwykłych czytelników. Interesowały mnie publikacje, w których mniej lub bardziej znani aktorzy opowiadają o pracy nad rolą, filmowych początkach czy właśnie egzaminach do Akademii Teatralnej. 

Na polskim rynku wydawniczym  są już dziesiątki jak nie setki biografii aktorów i aktorek. Jedne pisane po ich  śmierci, inne  za życia. Są i takie przygotowywane w formie wywiadu- rzeki pełne anegdot, niepublikowanych wcześniej zdjęć i wspomnień. 

Na sklepowych półkach można znaleźć między innymi biografię Anny Przybylskiej, Artura Barcisia, Danuty  Stenki, Marka Kondrata, Andrzeja Grabowskiego  i wielu wielu innych postaci znanych ze szklanego ekranu.  O swoim życiu i dokonaniach piszą nie tylko aktorzy, ale też  np. reżysery.

Jednak nie o nich będę dziś pisać. Pokaże Wam książki o aktorach, które udało mi się wyszukać, a które odsłaniają kulisy tego trudnego zawodu w przystępny dla czytelnika sposób.

 

 źródło

1. Łukasz Maciejewski Aktorki Odkrycia

2. Łukasz Maciejewski Aktorki Portrety

3. Łukasz Maciejewski Aktorki Spotkania

4. Kinga Szkoła Filmowa Rozmowy

5. Kinga Burzyńska Szkoła Filmowa 2 Rozmowy

6. Jacek Wakar Zawód Aktor

Książki z numerem 4, 5 i 6 na pewno przeczytam. Pozostałe też mam w planach, ale aktualnie są dostępne jedynie w wersjach elektronicznych, a ja czytam tylko te papierowe.  

Sporo biografii aktorów i reżyserów ma w swojej ofercie wydawnictwo Świat Książki. Tego typu pozycje  można znaleźć także w różnych księgarniach internetowych takich jak : Bonito,Book Master, Literia czy Empik. 

Naprawdę jest w czym wybierać, choć osobiście uważam, że do wydania biografii trzeba dojrzeć. Trzeba mieć mniejszy bądź większy dorobek artystyczny.  Przygotowywanie jej w bardzo młodym wieku mając 25- 35 lat to nie jest najlepszy pomysł.  Chyba, że wydaje się ją na fali chwilowej popularności. 

Moim zdaniem biografie niektórych polskich aktorów zostały wydane mówiąc wprost dla kasy i lansu. Nie powiem, o które nazwiska chodzi, bo nie chcę nikogo urazić, ale takie publikacje omijam szerokim łukiem.  

Czytając biografie aktora czy aktorki najbardziej cieszę się gdy znajduje w niej coś o czym dana osoba nigdy wcześniej nie mówiła. Cenię otwartość i szczerość rozmówców, ale też tak zwaną dobrą dziennikarską dociekliwość. Lubię kiedy prowadzący taki wywiad- rzekę nie jest wścibski, a jednocześnie potrafi w swojej rozmowie pokazać aktora czy aktorkę od takiej strony, od której jej bądź jego nie znamy. 

Sięgacie czasem po biografie aktorów? Jak myślicie kiedy jest dobry moment na jej wydanie ?  Jest jakaś biografia, którą chcielibyście mi polecić ?  Może wśród moich czytelników jest jakiś absolwent lub absolwentka Szkoły Teatralnej bądź filmowej, która zna temat od podszewki ? 

Udanego dnia. Anne 18.  

 

15 komentarzy:

 1. Akurat biografie to zupełnie nie jest mój temat, zdecydowanie bardziej mojej Mamy. Jednak uważam, że podjęłaś bardzo ciekawe wyzwanie - jest sporo książek "profesjonalnych" opisujących takie zagadnienia, ale rzetelne opisanie zawodu aktora, naukowca, baletnicy itd. w Polskich realiach to tak naprawdę rzadkość. Super, że polecasz ciekawe, wartościowe książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem czytam biografie lub auto,ale tylko naprawde znaczacych nazwisk,a nie pierwszej lepszej gwiazdeczki czy celebry

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię od czasu do czasu obejrzeć film biograficzny, ale książki tego typu nie bardzo mnie kręcą

  OdpowiedzUsuń
 4. To chyba nie była o aktorce, ale podobała mi się książka Joanny Jabłczyńskiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. raczej nie sięgam po biografię, szybko się w nich gubię, ale moja mama uwielbia i zauważyłam, że lubi czytać o życiu aktorów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mało co czytałam, ale jak widać jest w czym wybierać.

   Usuń
 6. książek jest naprawde sporo, Andrzej Grabowski to jeden z najlepszych aktorów zdaniem moim. Co do pracy nad rolą i w ogóle to kojarzy mi sie kanał YT Czarka Pazury.

  OdpowiedzUsuń
 7. Paulina Kwiatkowska27 października 2021 10:23

  Nie kojarzę wymienionych przez Ciebie pozycji, ale też za bardzo się tym nie interesowałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przepadam za tego typu literaturą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przepadam za biografiami, ale być może po prostu nie trafiłam jeszcze na taką o osobie, która naprawdę by mnie interesowała

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za czytaniem biografii i rzadko kiedy sięgam po tego typu publikacje. I też uważam, że biografie niektórych polskich aktorów zostały wydane wprost dla kasy i lansu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię czytać biografie. Z kolei ta literatura na której skupiasz się dzisiaj, bardziej mnie zainteresowała. Jestem bardzo ciekawa co jeszcze mogłabym dowiedzieć się o aktorach z tych książek..?

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię biografie ale akurat temat aktorstwa nigdy mnie nie interesował.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie nie moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.