niedziela, 23 lutego 2020

Książki o różnych dziedzinach kultury- literaturze, muzyce filmie. Blogerzy zainspirujmy się

Drodzy Czytelnicy. W ostatnią niedzielę lutego proponuję abyśmy się znów nawzajem inspirowali. Chciałam dziś zapytać o książki o tematyce kulturalnej. Zarówno te dotyczące literatury, muzyki jak i filmu. Książek o teatrze i aktorstwie chyba jak dotąd nie powstało zbyt wiele.  Jednak kto wie może się mylę. 

Pisząc książki o tematyce kulturalnej mam na myśli zarówno beletrystykę czyli  autobiografie i biografie ludzi kultury tj. pisarzy, muzyków, aktorów i reżyserów jak i książki popularno- naukowe o historii literatury, muzyki oraz filmu. Zapewne jest ich mnóstwo tylko ja nie wiem, że zostały wydane. Nie śledzę bowiem nowości wydawniczych. 

Sama  niestety nie mogę polecić zbyt wielu tytułów o tej tematyce. Słyszałam jedynie o trzech pozycjach autorstwa Łukasza Maciejewskiego tj. Aktorki, Aktorki Odkrycia i Aktorki Portrety. Wiem, że na rynku jest mnóstwo autobiografii i biografii muzyków, aktorów, ludzi kultury.  Niektóre pisane jeszcze za życia, inne już po śmierci artystów.  Czytałam kilka z nich. Na mojej półce jest też książka 1001 filmów, które musisz zobaczyć. Ją również z czystym sumieniem mogę zarekomendować. 
 
Lubię wszystkie dziedziny kultury począwszy od literatury poprzez muzykę, film a skończywszy na teatrze. Choć do teatru  z różnych powodów chodzę bardzo rzadko  to ostatnio coraz częściej oglądam spektakle Teatru Telewizji. Niektóre są na naprawdę dobrym poziomie.  Wszystkie dziedziny kultury lubię jednak nie o wszystkich mam okazję czytać.  Wiem, że książek o tematyce muzycznej, filmowej czy o historii literatury jest pewnie sporo. 

Nie wiem na ile  moich czytelników i generalnie blogerów interesuje taka literatura i czy sięgają  np. po książki o tematyce muzycznej bądź filmowej. Piszę ten post także po to by się tego dowiedzieć. 

Mam też w planach powiększyć swoją listę książek do przeczytania właśnie o pozycje związane z szeroko rozumianą tematyką kulturalną. Być może  ktoś inny też szuka takiej inspiracji. 

Jeśli macie swoje propozycje książek o tematyce kulturalnej tj. biografii, książek " wywiad rzeka" czy literatury popularno- naukowej związanej z którąś z wymienionych wyżej dziedzin kultury zostawiajcie je w komentarzach.  Może wzajemnie się zainspirujemy. 

Udanego dnia. Anne 18. 

14 komentarzy:

 1. Przyznam szczerze, że po taką literaturę nie sięgam wcale.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lubię biografię, ale raczej ludzi ze światkach rockowego. U nich zawsze się dużo działo (i dzieje), więc książki zwykle są bogate w wiele interesujących historii. Ostatnio czytałam biografię o Elvisie Presleyu - naprawdę nieźle uzupełniła moje braki w wiedzy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnich kilka lat upływa mi na zupełnie innych gatunkach, bo właśnie takich teraz mi potrzeba, zatem ciężko mi coś doradzić w interesujących Cię książkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak powstanie lista propozycji sama chętnie na nią zerknę w poszukiwaniu inspiracji. :)

   Usuń
 4. Pozostawiam link do książki: http://bookendorfina.blogspot.com/2016/03/bodo-i-jego-burzliwe-romanse-iwona.html, może Cię zainteresuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. studiowałam kulturoznawstwo, więc sporo się tego w życiu oczytałam ;-) Polecam książki Bronisława Malinowskiego

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja lubię biografię, Ostatnio czytałam biografię Sylwii plath- poetki

  OdpowiedzUsuń
 7. Też jeszcze nie czytałam tego typu literatury.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj nie zainspiruję, bo ja ostatnio tylko poradniki, chociaż pomysł jest bardzo ciekawy...

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie ostatnio królują biografie i reportaże.

  OdpowiedzUsuń
 10. Takiego wpisu jeszcze nie widziałam. Chętnie sama poczytam o takich pozycjach literackich. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś bardzo dużo czytałam takich książek, dzisiaj wracam do powieści i czasów dzieciństwa. Polecam praktycznie wszystkie książki autobiograficzne Audrey Heburn. Piękna kobieta. Dzisiaj wracam do Ani z Zielonego Wzgórza :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.