czwartek, 25 maja 2023

Inspiracje maj - Wywiady, artykuły, ciekawostki i quizy czyli to co czytelnicy lubią najbardziej

Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione w maju 2023 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura wykonuje fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanału Po Cudzemu, Agata uczy  i Mówiąc Inaczej wyjaśniając językowe zawiłości.

 źródło
 
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych psychologii, a skończywszy na wywiadach i quizach.

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.

I. Inspirujące materiały od twórców internetowych.
 • Zawód reżyser 7 metrów pod ziemią.  Rozmowa z reżyserem Bartłomiejem Ignaciukiem o jego najnowszej produkcji serialowej czyli Pati. Kiedy i jak zaczyna się praca reżysera na planie ? Jak duży jest jego wpływ na wybór obsady i ile może wynosić wynagrodzenie za pracę ekipy filmowej ?  Te i kilka innych ciekawych informacji w poniższym wywiadzie.

 • Koronacja Króla Karola III- podcast z kanału W pałacu poświęconego brytyjskiej rodzinie królewskiej dotyczący koronacji księcia Karola , jej poszczególnych elementów, obrzędów, zasad i tradycji. 
 
 
 • Ania Karwan W końcu nadszedł jej czas Myśląc Inaczej odc.198. Krótka, ale bardzo treściwa rozmowa o najnowszej płycie wokalistki błędach i zakrętach przy jej tworzeniu. Co nie co o pisaniu tekstów, a także reagowaniu na... newsy z portali plotkarskich.
 
 
 • 20 podstawowych słów i zwrotów. Hiszpański czy portugalski ? Agata uczy opowiada o podobieństwach i różnicach między językiem hiszpańskim i portugalskim na przykładzie podstawowych słów. Opowiada czy ucząc się jednego można też  " łatwo załapać" drugi ? Jakie są prawdy i mity o tych językach. Spójrzcie sami.


 • Syn, ojciec i ojczym czyli Maciej Stuhr. Rozmowa Magdy Mołek, z aktorem, który dla wielu bardzo długo był tylko synem swojego ojca Jerzego. Wywiad tym razem o życiowych, a nie aktorskich rolach. Opowieść o tym co jest dla niego kwintesencją rodzicielstwa, jakie są różnice w byciu ojcem dla kilkuletniego syna i dorosłej córki ?  Czy znane nazwisko to dla niego zaleta czy przekleństwo ?  Czego uczy go rola ojca, czego syna, a czego ojczyma ?  Ciekawym w tej rozmowie jest też wątek książki  aktora Tata 3D czyli felietonów o ojcostwie. 
 
 
 
 • Chirurżka, psycholożka, adwokatka. Żeńskie końcówki- polityka czy gramatyka ? 7 metrów pod ziemią.  Rozmowa o feminatywach, które ostatnio stają się bardzo popularne i wracają do łask. Choć mnie osobiście większość  tychże form może poza aktorka,  nauczycielka, farmaceutka i lekarka bardzo  irytuje  wstawiam tu tę rozmowę jako przyczynek do dyskusji. 
 
 
 • 10 błędów na zaproszeniach ślubnych. Maj to miesiąc , w którym startuje sezon weselny, więc pomyślałam, że filmik dotyczący dobrych manier i pewnych błędów popełnianych przy przygotowywaniu zaproszeń ślubnych będzie dobrym pomysłem.
 

II. Inspirujące teksty od blogerów i nie tylko. 
Jeden kanał, a aż sześć języków obcych. Z Language Learning możesz uczyć się angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, norweskiego i włoskiego.
 
Kanał prowadzony przez certyfikowanych nauczycieli tych języków z nagraniami od native speakerów.Każdy dzień poświęcony jest innemu językowi i to właśnie danego dnia co tydzień można spodziewać się nowej lekcji. W poniedziałek norweskiego, we wtorek niemieckiego, środa to angielski. Zaś w czwartek  możemy uczyć się hiszpańskiego, w  piątek włoskiego, a sobota to dzień języka francuskiego.
 
Na dziś to już wszystkie inspiracje. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś interesującego i postanowicie posłać to dalej. 
 
Udanego dnia. Anne 18. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię te quizy. Zawsze mogę dowiedzieć się z nich coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Koronację oglądałam, przeczytałam też ostatnio książkę o fenomenie brytyjskiej monarchii. Obejrzałam też rozmowę Magdy Mołek z Maćkiem Stuhrem, ciekawie się słuchało. Zebrałaś sporo fajnych treści 🙂 Asia z Pisane z uśmiechem

  OdpowiedzUsuń
 3. Kopalnia ciekawych pomysłów I inspiracji. Chętnie obejrzę i wysłucham wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rafała Gęburę i Aleksandrę Pakułę chętnie słucham ich materiałów:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo inspiracji można znaleźć w internecie, ale również trafia się na mnóstwo miałkich treści.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już teraz widzę, że będę chciała zapoznać się z niektórymi inspiracjami.

  OdpowiedzUsuń
 7. 7 metrów pod ziemią to jeden z moich ulubionych kanałów na yt. Rafał jest tak bardzo kulturalny, ludzki, że aż miło się go ogląda.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.