wtorek, 16 sierpnia 2022

Książki w, których zaczytują się dzisiejsze nastolatki czyli jeden z tematów mi obcych- czy Wy też takie macie ?

Drodzy Czytelnicy. Niedawno powróciłam myślami do posta sprzed sześciu lat  o tytule Książki, w które zaczytywałam się jako nastolatka.. Przeczytałam go ponownie, uśmiechnęłam się na jego wspomnienie i uświadomiłam sobie, że kompletnie nie mam pojęcia co czytają dzisiejsze nastolatki. Jednak mimo wszystko  mam wrażenie, że powieści bądź serie książek, które ja czytałam będąc w wieku nastoletnim teraz wyszły z mody.
 
Kiedyś na topie były książki o problemach nastolatek, romanse lub opowieści o istotach paranormalnych typu wampiry, wilkołaki i czarodzieje. Co jest modne dziś ? Nie wiem.  

Gdyby ktoś poprosił mnie żebym strzeliła w ciemno i podała pięć czytanych przez młodzież gatunków to wybrałabym : 
 • Powieści obyczajowe i historyczne, na podstawie, których  powstały filmy i seriale Netflixa
 • Kryminały
 • Horrory
 • Fantastyka 
 • Literatura faktu i biografie np. osób ze świata sportu, muzyki czy filmu 
Są to strzały kompletnie w ciemno i nie wiem czy pokrywają się z rzeczywistością.  Pisząc nastolatki mam na myśli osoby w wieku 13- 17 lat. 
 
Kolejnym tematem, który jest mi czytelniczo kompletnie obcy jest literatura dziecięca. Tylko dzięki recenzjom innych blogerek wiem, że istnieją takie czy inne serie. Nie śledzę  także nowości z kategorii Literatura popularno- naukowa.  Nie sięgam po mangi, komiksy i szereg innych gatunków.
 


 źródło

Myślę, że każdy mól książkowy ma gatunki,  które z różnych względów są mu obce.  Co może na to wpływać? 
Na pewno wiek, zainteresowania, zawód, posiadanie dzieci w określonym wieku lub ich brak, dostęp do określonej  literatury, możliwości finansowe czy nawet posiadanie kart bibliotecznych. 

Czy Wy też macie tematy, które z jakiś względów są " czytelniczo obce" ?   Czy  moje typy dotyczące książek czytanych przez nastolatki są trafione ?  Co czytają dzisiaj dzieci w wieku 13-17 lat ? 
 
Zapraszam do dyskusji. Jestem bardzo ciekawa Waszych komentarzy. Udanego dnia. Anne 18.

 

 

6 komentarzy:

 1. Nasi harcerze przy dolnej granicy wieku bardzo często sięgają po mangi oraz fantastykę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja trzymam się z daleka od fantastyki, romansów i New Adult, bo to kompletnie nie moja bajka. Najbardziej lubię kryminały, thrillery, literaturę faktu - a ze względu na synka jestem też na bieżąco z nowościami dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio polubiłam obyczajówki i kryminały

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno wiele młodych osób sięga po fantastykę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja myślę, że młodzi chcą czytać o "swoich" problemach - o emocjach, o ciele, o dojrzewaniu, odnajdywaniu samego siebie. Dlatego coraz więcej książek jest właśnie o tym (co bardzo mnie cieszy!;))

  OdpowiedzUsuń
 6. Każde pokolenie ma swoje lektury dopasowane do jego czasów.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.