czwartek, 14 kwietnia 2022

Książki o katastrofach lotniczych- znacie jakieś, które nie są szukaniem sensacji, a wartościową lekturą ?

Drodzy Czytelnicy.Dziś chciałabym poruszyć temat książek o katastrofach lotniczych. Niedawna dwunasta rocznica dramatycznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku sprawiła, że zaczęłam się zastanawiać czy kiedykolwiek czytałam książki na temat wypadków lotniczych. Doszłam do wniosku, że  nigdy nie miałam w rękach takiej powieści. O katastrofie smoleńskiej nigdy czytać nie chciałam. W pewnym momencie zauważyłam, że powstaje o niej mnóstwo książek, filmów dokumentalnych, a nawet fabularnych.  Dużo za dużo. Niektóre były tworzone już rok po katastrofie- moim zdaniem zdecydowanie za szybko. Jedne były szukaniem odpowiedzi na pytanie : Jak i dlaczego do tego doszło ? Inne zbiorem rozmów z rodzinami ofiar, a  zdarzyły się pewnie i takie, które można nazwać szukaniem sensacji. Książki o katastrofie smoleńskiej. Od wspomnień po political fiction

W historii  miało miejsce wiele innych katastrof samolotów, ale nie wiem czy i ile o nich napisano.  Ten ten temat nigdy mnie nie interesował.   Kiedy wpisze  się w wyszukiwarkę hasło Książki o katastrofach lotniczych 80% proponowanych tytułów dotyczy tragedii smoleńskiej. Jedynym, który mnie zainteresował  jest  reportaż trzech dziennikarzy Onetu. W 2019 roku Daniel Olczykowski, Szymon Pierzga i Janusz Szchwertner wydali książkę Smoleńsk. 96 wspomnień.Klik Słyszałam o niej tuż przed premierą, widziałam fragmenty wywiadów publikowane w Onecie, ale jak dotąd nie sięgnęłam po całość.  Czy ktoś z Was czytał tę publikację ?  Kilka książek na ten temat powstało dziesięć lat po katastrofie.  W tym między innymi 96 blizn smoleńskich. 10 lat od katastrofy autorstwa Jerzego Andrzejczaka.

 

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Katastrofy awionetek, helikopterów i samolotów to temat trudny i wymagający zarówno dla piszącego jak i dla czytelnika. Od tego pierwszego wymaga świetnego przygotowania merytorycznego, a potem wielu godzin rzetelnej pracy, nie zawsze tylko tej dziennikarskiej. Ten drugi czytając taką lekturę musi przygotować się na mnóstwo emocji  i niejednokrotnie drastycznych opisów np. miejsca zdarzenia.

Myślę, że napisanie takiego reportażu to bardzo ciężkie zadanie. Uzyskanie zgody na rozmowę od rodzin ofiar, dostępu do rozmaitych materiałów w tym nagrań to tylko kilka " puzzli", z których powstaje końcowy obraz, " produkt" w postaci książki. Niełatwo jest napisać coś co zaciekawi czytelnika i nie będzie  tylko powielaniem tego co na temat danego wypadku pisali inni bądź mówiły media.  
Czytacie książki o katastrofach lotniczych ? Jeśli tak to jakie tytuły  polecacie i dlaczego? Może zamiast czytać wolicie oglądać filmy dokumentalne na ich temat ? Czy przez te dwanaście lat zdecydowaliście się przeczytać jakiś reportaż o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku? 
 
Zapraszam do dyskusji. Udanego dnia. Anne 18. 
 
 


 

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Ale za co trzymasz kciuki ? Żeby udało mi się przeczytać którąś z książek ? Może kiedyś.

   Usuń
 2. Nigdy nie czytałam o tej tematyce. Z chęcią bym coś poznała

  OdpowiedzUsuń
 3. Na faktach nie kojarzę nic na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie kojarzę, choć pewnie jest ich sporo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś kojarzę, ale tytułu nie potrafię przywołać, w wolnej chwili sprawdzę, to była ksiązka polskiego autora.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.