wtorek, 13 lipca 2021

Blogosfera książkowa latem

Drodzy Czytelnicy. Dziś zapytam i mam nadzieję zachęcę Was do dyskusji o tym Czy blogosfera książkowa latem wygląda nieco inaczej niż w pozostałych miesiącach w roku ? 

Być może z racji wyjazdów wpisów jest mniej,  dominują recenzje książek idealnych na wakacyjne wieczory ? Czy pojawia się więcej relacji z Targów Książki, spotkań autorskich i innych wydarzeń literackich ? Widzicie jakieś inne zmiany typu wpisy tematyczne ?

źródło

Ja przyznam szczerze, że nie zauważyłam żadnych tego typu wakacyjnych zmian. One owszem były, ale kilka dobrych lat temu kiedy blogosfera książkowa była w zupełnie innym miejscu. Wtedy dało się dostrzec różne letnie wymiany, wyzwania czytelnicze wpisy takie jak: Top 10 książek na wakacje  lub Moje ulubione wakacyjne lektury. Teraz tych  nawet drobnych zmian w blogosferze  w okresie wakacyjnym nie widać. 

Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Po pierwsze blogosfera książkowa to pojęcie, które może nie znika, ale nieco zmienia swoje znaczenie, bo blogów typowo książkowych jest coraz mniej. Prawie wszyscy albo przenoszą się na  Instagram/Youtube, albo tak jak ja poszerzają tematykę bloga o inne dziedziny kultury. Czasem tej dawnej blogosfery trochę brakuje, ale jak to mówią znak czasów i niewiele da się zrobić. Jestem tradycjonalistką  i wolę czytać recenzję niż jej słuchać.

Po drugie myślę, że czytelnicy przestali dopasowywać lekturę do pory roku. Sama  latem nie czytam już romansów ani innych lekkich  powieści tylko po prostu to na co mam wtedy ochotę.  

Po trzecie nie tylko z racji pandemii spotkań z autorami i targów również jest mniej. Poza tym nawet jeśli jakiś bloger bierze w nich udział nie zawsze chce potem o nich pisać czy pokazywać zdjęcia. 

Tak naprawdę nie wiem czy to faktycznie jest kwestia zmian w blogosferze. Może są  to tylko moje obserwacje, o których teraz sobie przypomniałam i postanowiłam napisać.

Jestem bardzo ciekawa Waszych spostrzeżeń w tym temacie. Zapraszam do dyskusji.

Udanego dnia. Anne 18. 


16 komentarzy:

 1. Faktycznie chyba brakuje takich letnich zestawień, czy relacji ze spotkania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska13 lipca 2021 12:21

  Brakuje mi nieco takich blogowych zestawień, ale z drugiej strony sama takich nie publikuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie, ale lubiłam je oglądać i czytać u innych. Między innymi dlatego o tym napisałam.

   Usuń
  2. Mam wrażenie, że teraz ludziom szkoda czasu na tworzenie takich zestawień, to jednak zajmuje dłuższą chwilę.

   Usuń
 3. Ja zawsze chętnie pokazuję relacje ze spotkań, ale od dawna takowych nie było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz delikatnie coś zaczyna się ruszać, ostatnio byłyśmy na spotkaniu z Ałbeną Grabowską.

   Usuń
  2. Widziałam relację. Bardzo fajna.

   Usuń
 4. Ja też zauważyłam, że Instagram skupił wiele treści. Niemniej sama uwielbiam blogowac i chętnie zaglądam na blogi innych, również te o książkach

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja uważam,że lato to jest w blogosferze generalnie trochę "sezon ogórkowy" - przynajmniej u siebie widzę to wyrażnie po zasięgach. Ludzie skupiają się raczej na urlopach i wakacyjnych wojażach,a nie na ślęczeniu przed komputerem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu podróżniczym latem mamy najwięcej wejść co nie jest niczym dziwnym.

   Usuń
  2. Dokładnie. Latem takie blogi przeżywają oblężenie, bo to wtedy ludzie najczęściej i najwięcej podróżują.

   Usuń
 6. Latem ukazuje się znacznie mniej książek, więc wpisów na blogach jest automatycznie mniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można wtedy nadrabiać zaległości z wcześniejszych miesięcy, których nie zdążyło się doczytać :D

   Usuń
  2. O tak zdecydowanie i w sumie teraz często tak robię, że nadrabiam co ciekawsze.

   Usuń
 7. W wakacje jest zawsze zdecydowanie mniej premier książkowych ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wakacyjny czas chyba bardziej rozleniwia. Ja wiem po sobie, dużo czytam, ale nieraz mi się nie chce napisać posta czy recenzji, bo czas wykorzystuję na spędzania na świeżym powietrzu.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.