wtorek, 21 czerwca 2016

Cykl Na imię mi #4 Jowita.

Na imię mi... co tygodniowy cykl, w którym pojawiać się będą wywiady z kobietami noszącymi nietypowe  imię lub teksty pisane przez takie właśnie osoby. Nie zabraknie także rozmów z mamami, które wybrały dla swoich córek rzadko spotykane imiona. Poznacie ich historie, przemyślenia, opinie. Zapraszam do czytania i komentowania.

Tym razem na warsztat biorę imię, które nosi naprawdę niewiele kobiet.

Pochodzenie :
Jowita- imię pochodzące z języka łacińskiego. W Polsce pojawiło się w użyciu dopiero w XX wieku, a spopularyzował je Stanisław Dygat powieścią Disneyland i stworzonym z jej podstawie film Jowita,  który wszedł do kin w 1967 roku, a jego reżyserem był Janusz Morgenstern.  Jowity swoje imieniny obchodzą 15 lutego . W języku angielskim, hiszpańskim, litewskim , łacińskim oraz niemieckim imię to funkcjonuje jako Jovita. 

Znane osoby noszące imię Jowita :
  • Jowita Brudnik- polska aktorska telewizyjna i filmowa
  • Jowita Jarosiewicz - polska siatkarka
Jowita w Wielkiej Księdze Imion :
Jowita jest kobietą uparta i impulsywną, która łatwo nie zrezygnuje z raz obranego celu. Ceni sobie oryginalność i wysokie zarobki. Lubi dużo wiedzieć, ale nie zależy jej na karierze zawodowej czy osiąganiu spektakularnych sukcesów. Na pierwszym miejsce stawia dom i rodzinę. Jest zawsze radosna, pełna ciepła i pomocna. Chętnie wysłucha innych, ale często ukrywa przed nimi swoje własne problemy. Najlepiej sprawdzi się jako pielęgniarka, przedszkolanka, nauczycielka lub księgowa.
W kilku słowach:
Jowita- mama prowadząca własny sklep, jest szczęśliwa z tego co ma , stara się cieszyć nawet z najmniejszych rzeczy. Posłuchajcie, co napisała o swoim imieniu.

Historia mojego imienia:
Imię dla mnie wybrała babcia, a babcia zainspirowała się imieniem wnuczki jej siostry  i postawiła na swoim. Ja powiedzmy, że lubię swoje imię, tzn. to bardziej pewne przyzwyczajenie. Osoby  z mojej  rodziny starają się mówić do mnie Jowitka, ale zdarza się i Jowita. Pamiętam jak w szkole podstawowej moje koleżanki, wtedy przyjaciółki wymyślały skróty mojego imienia : Jogi, Jowi, Wita, i wiele innych (teraz już nie pamiętam), ale czasami było z tego wiele śmiechu. A jak u mnie w rodzinie jakieś dziecko uczyło się mówić to zazwyczaj wołało : Owita. To moje imię nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest też bardzo trudne, do nazwiska pasuje, lubię się odpisywać, ładnie to wygląda. Hmm, a znów mój mąż nie lubi wypowiadać mojego imienia albo ja po prostu mam takie odczucie. Czasami ktoś pyta mnie o imię i jak powiem to słyszę : O jakie ładne imię takie niespotykane! A ja się uśmiecham i ładnie dziękuję.
Jedna Pani będąc w ciąży (z dziewczynka) powiedziała, że ona da córce tak na imię i faktycznie dała. A znów babcia mojego męża mówiła do mnie Bowita . Czasami miałam z imieniem dziwne doświadczenia w szczególności w urzędach lub jak ktoś do mnie dzwonił. Zazwyczaj ludzie przekręcają moje imię jako Julita i czasami zdarzają się błędy w dokumentach i niestety ten kto przekręcił moje imię musi poprawić swój błąd. Więc czasami warto mieć rzadziej spotykane imię , a czasami to mały problem.

Jeszcze raz dziękuję Jowicie za wzięcie udziału w projekcie. Jego kolejna odsłona już w najbliższy wtorek. Tym razem będzie to wywiad. Miłego dnia. Anne 18.

3 komentarze:

  1. W moim otoczeniu nie znam żadnej Jowity, ale muszę przyznać,że bardzo mi się podoba to imię. .

    OdpowiedzUsuń
  2. Jowita to piekne imie ;) pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.