poniedziałek, 29 września 2025

Inspiracje wrześniowe- wywiady o edukacji, filmie, artykuły + quizy czyli nowa porcja ciekawostek ze świata Internetu

 Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione  we wrześniu 2025

 Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura   i Magda Mołek wykonują fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy. Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu i  Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero. 

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


 źródło
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o tematyce wakacyjnej , poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej niż zwykle, ale mam nadzieję, że to co wybrałam Was zainteresuje. 

I. Ciekawe materiały od twórców internetowych. 
  • Najciekawsze premiery miesiąca wrzesień 2025- wyjątkowo nie w Kąciku Filmowym , a w cyklu z inspiracjami wszystkie najważniejsze premiery  września w jednym miejscu. Kino, platformy, wydarzenia i festiwale filmowe. 


  • Debata: Czy smartfon zastąpi dzieciom sport ? Zwolnienia z WF i spadek aktywności wśród młodzieży.  Krzysztof Stanowski w rozmowie z byłym prezesem PZPN i innymi zaproszonymi gośćmi dyskutuje o aktywności najmłodszych, tym dlaczego sport dzieci i młodzieży tak bardzo się skomercjalizował i co zrobić, aby pomóc młodym adeptom zarazić się sportem choćby w amatorskim wydaniu. 

  • Ognisko u Stana odc.2 Maciej Musiał o wczesnej karierze aktorskiej i burzeniu radzieckich pomników. Interesujący wywiad o początkach na scenie, zmianie podejścia do aktorstwa i tym co pokazała i czego nauczyła go szkoła teatralna w Krakowie.  Opowieści o najnowszych projektach nie tylko aktorskich, ale i producenckich, szczerze o pieniądzach, ambicjach artystycznych i swoim dziadku.  Maciej Musiał w nieco innym wydaniu. 

  • Nie mogłam śpiewać hymnu ani obchodzić urodzin 7 metrów pod ziemią. Opowieść Tulii Topy, która była Świadkiem Jehowy, ale odeszła ze zboru. Dziś otwarcie mówi o tym jak wyglądało jej dzieciństwo, co  mogła robić, a czego nie, o tym jak w wieku piętnastu lat przyjęła chrzest i co ostatecznie sprawiło, że zdecydowała się odejść. To po prostu ludzka historia, warta poznania, bo  pokazuje jak wygląda rzeczywistość takich osób i do czego może doprowadzić naiwność, wiara w coś  za wszelką cenę i trwanie w pewnym kręgu.  Opowieść i pewne powiązane tego wywiadu z poprzednim na ten sam temat, ale z inną osobą.  Warto posłuchać mimo specyfiki tematu. 


  • Tatry. Cztery piękne szlaki. Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów , Giewont, Hala Gąsienicowa, Czerwone Wierchy.  Krótko i treściwie o jednych z bardziej znanych polskich szlaków. 

  • Adam Woronowicz: Dlaczego łatwiej kochać zwierzęta niż ludzi ? Kanapa Knapa w Multikinie  odc. 57 Okazją do rozmowy była sierpniowa premiera filmu O psie, który jeździł koleją 2. Pojawiły się w niej więc wątki związane ze zwierzętami obecnymi zarówno na planie jak i w życiu codziennym aktora. Były opowieści o nowych rolach, pracy z dziećmi, teatrze i tym dlaczego , choć dostaje ich coraz więcej to coraz rzadziej przyjmuje zaproszenia do wywiadów i podcastów. 

  • Marcin Dorociński jakiego nie znacie. Kanapa Knapa w Multikinie odc.58 . Aktor, który rzadko udziela wywiadów, teraz mówi o najnowszej roli w Teściach 3 , wspomina dzieciństwo, życie na wsi i dzisiejsze postrzeganie wsi. Opowieści, trochę prywatne, trochę zawodowe. 


  • Maja Ostaszewska o dotykającym ją hejcie, miłości do psów , Małgosi z Teściów i Chopinie. Krótka, ale treściwa rozmowa o najnowszych kinowych kreacjach aktorki, sympatii do zwierząt, tym co ją dotyka i ile Mai jest w Małgorzacie i innych bohaterkach. Które role gra się fantastycznie i jak wygląda praca nad rolą. 


  • Milonerzy i milony wywiad w Moim Stylu. Rozmowa dwóch osób, które znają się od lat i dla wielu są ikonami w swoim fachu. On z wykształcenia aktor z  zawodu prezenter- dla niektórych nierozerwalnie związany z Milonerami. Ona przez wiele lat Pani z telewizji, dziś  dziennikarka pracująca na swoich zasadach.. Rozmowa o kultowym, programie w nowej odsłonie i w innej stacji, latach współpracy, kabaretach, tańcu, pracy , tym czego  Hubert Urbański dowiedział się o Polakach przez lata pracy w teleturnieju. 


  • Katarzyna Zielińska: Motyle, terapia roślinami i szołbiz. Wywiad w Moim stylu. Godzina rozmowa o codzienności pełnej wdzięczności, rodzinnych stronach, przyrodzie, urodzinach i pracy zawodowej, która niekiedy schodzi na drugi plan. 


  • Nauka to lubię. Wieś kontra miasto edukacyjna przepaść. Opowieść o szkolnej "fabryce nierówności ", wynikach egzaminów zewnętrznych, które potem determinują drogę dalszej edukacji, wykluczeniu komunikacyjnym, ostrych wymaganiach rekrutacyjnych. Przecież za każdym nazwiskiem kryje się konkrwtna osoba, a niektóre  np. prywatne szkoły prowadząc ostrą selekcję już od najmłodszych lat klasyfikują dzieci, wymagając od nich konkretnego przygotowania nie tylko wiedzowego, ale i emocjonalnego. O przyczynach kryzysu, umacnianiu podziałów zmniejszających szansę na równy start i rynku korepetycji. Warto posłuchać. 


  • Herd, gaggle, pride i inne grupy zwierząt. Po Cudzemu odc.311. Jak po angielsku nazwywają się różne grupy zwierząt np. stado lub wataha ? Nie pamiętajcie ? Powyższy odcinek pozwoli Wam sobie to przypomnieć.

 
  • Słówka czy gramatyka co jest ważniejsze ? Agata  Odwieczne pytanie , które zadaje sobie każdy uczący się języka obcego. Na to pytanie w dość nietypowy sposób odpowiada autorka kanału Agata uczy- na co dzień lektorka języka hiszpańskiego. 

wtorek, 23 września 2025

Wasz plan na Jesień 2025 już go macie ?

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym Was zapytać bardzo ogólnie o Wasze jesienne plany kulturalne lub np. porządkowe to co chcecie zrobić dla siebie, a może dla innych przez najbliższe tygodnie . Oficjalnie dziś pierwszy dzień  kalendarzowej jesieni, więc post zasadny. 


Jesień to dla jednych czas zmian związanych ze szkołą, pracą , dla drugich czas zadumy, refleksji, wieczornego odpoczynku z książką bądź pilotem w ręku.   Dla mnie teraz to już raczej zwyczajny czas w roku, w którym lubię sporo czytać, pójść do kina, obejrzeć kilka telewizyjnych nowości.  Mam w planach kilka wyjść do kina, przygotowaną listę filmów i seriali do obejrzenia na końcówkę 2025 roku.  Wyjście do teatru raczej jest mało realne, ale namiastką będą dla mnie jesienne spektakle Teatru Telewizji.  Bardzo powoli tworzę w głowie listę filmów do obejrzenia w 2026 roku. 

czwartek, 18 września 2025

Książki z filmowymi okładkami lub opowiadające o konkretnym filmie

 Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać Was jednocześnie o literaturę i film. Jak to możliwe ? Biorę na tapet książki, które doczekały się wznowienia lub nowej okładki tuż przed lub chwilę po premierze ekranizacji. Ekranizacja ta w ostatnich latach przybiera nie tylko formę filmu, ale także serialu. 

Na sklepowych półkach mnóstwo jest wznowień z dopiskiem Wydanie Filmowe/ Okładka filmowa.  Adaptacje Netflixa swoje robią. Sam Empik po wpisaniu frazy wydanie filmowe zaproponował mi 900 produktów są to w większości książki, ale także filmy DVD ze specjalną oprawą. Klik

Myślę, że teraz 80 % powieści doczekało się filmowej okładki. Jestem ciekawa czy zdarza się Wam kupować drugie wydanie tej samej powieści tylko ze względu na filmową okładkę ?  Może były sytuacje , gdzie złamaliście zasadę Najpierw książka potem film  i po literacki pierwowzór  sięgnęliście już po wyjściu z kina bądź obejrzeniu adaptacji stworzonej przez Netflix bądź inną platformę ? 



źródło

Ja w ostatnich latach zasadę Najpierw książka potem film złamałam raz- przy książce Święto ognia Jakuba Małeckiego. Jesienią obejrzałam film, a na mikołajki otrzymałam powieść w zwykłym nie filmowym wydaniu.  Na ogół staram się trzymać wspomnianej zasady lub stosować ją zamiennie czyli Jeśli  najpierw film to  to potem już nie książka na podstawie której powstał.  Uważam, że porównywanie wersji literackiej i filmowej , mówienie , że coś jest zdecydowanie lepsze bądź gorsze w wielu przypadkach nie ma najmniejszego sensu . Autor tworzy powieść jako całość, a twórca filmowy  bierze ją jako podstawę swojego dzieła. Dlatego też nie ma obowiązku pokazać wszystkiego odwzorować 1:1 pierwowzoru, ma prawo wybrać , które wątki chce pokazać, a które pominąć, co podkreślić a o czym tylko wspomnieć.   Jedni tak jak ja mają "uczulenie" na nowe wersje animacji Disneya czy Akademii Pana Kleksa.  Drudzy je kochają.  Jedni twierdzą, że poprzedni  Znachor  czy dawna Lalka to klasyk, który nie potrzebuje odświeżenia. Ja nowego Znachora  bardzo lubię , a na nowe wersje Lalki czekam z niecierpliwością. Piszę wersje, bo aktualnie trwają zdjęcia zarówno do filmu kinowego jak i serialu Netflixa. 

Jest grupa, która uwielbia okładki filmowe i specjalnie kupuje takie wydanie, a są też ci dla których nie ma to większego znaczenia. Ja zaliczam się raczej do tej drugiej grupy, choć kilka filmowych wydań na swojej półce mam. Parę książek, chciałam w takiej wersji kupić, ale ostatecznie się na to nie zdecydowałam.  Np. na kupno powieści Uwierz w Mikołaja i 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy.

poniedziałek, 15 września 2025

Filmowe i nie tylko plany na 2025 były, więc - spójrzmy jak idzie ich realizacja

Drodzy Czytelnicy. W kalendarzu mamy  już  prawie jesień. Do końca roku pozostało zaledwie trzy. i pół miesiąca. Zatem  zacząć bardzo powoli , ale jednak warto przyglądać się liście przygotowanej na początku grudnia 2024  i sprawdzić jak idzie realizacja postanowień noworocznych.


Kilka dni temu sama wróciłam do listy zawartej w poście Skromne plany na 2025 rok cz. 2
 
 Póki co zrealizowałam bądź konsekwentnie realizuję  punkty  nr 1, 2 3, 4, 9,11, 12,13,15, 17,  20, 21 i 23.  



Jeżeli chodzi o listę filmów i seriali do obejrzenia spisaną w poście  Skromne plany na 2025 rok cz.1 Filmy i seriale  jak na razie obejrzałam tytuły nr 2,12, 17, 18, 19, 20 , 21, 23 i 24. Filmy numer 7 i  13 z listy tj. Piernikowe serce i Uwierz Mikołaja 2 jeszcze nie doczekały się premiery, Nastąpi to niebawem. 7 listopada do kina wchodzi ten drugi , a 28 listopada Piernikowe serce Pod numerami 18 i 19 czyli Kinowa premiera 2025 ukryły się  filmy Światłoczuła oraz  Sanah na stadionach.   Numer 20 to dokument 21 : 37,  a  kolejnym punktem był film Dalej jazda ze stycznia tego roku.  Świąteczny film Netflixa 2025 czyli nr 22 to jak na razie zagadka. Walentynkową komedią tejże platformy-   na liście nr 23 był tym razem Zgon przed weselem zaś pod numerami 24  tj. Inny polski film wyprodukowany specjalnie dla Netflixa umieszczam obejrzaną niedawno Planetę singli 4 Wyspa.

W grudniu 2024 celowo przy kilku punktach użyłam  hasła Kinowa premiera 2025 , a nie konkretnego tytułu. Zrobiłam to po pierwsze dlatego, że wiedziałam iż będą polskie filmy o których premierze dowiem się już po opublikowaniu tamtego posta- tak rzeczywiście było. Po drugie chciałam aby moja lista była elastyczna- bym w dowolnym momencie np. po obejrzeniu filmu mogła dopisać go do statystyki, bo spełnia kryteria punktu Kinowa premiera 2025. 

Na ekranach kin od kilku dni są już Teściowie 3 ( nr 10), a przed nami jeszcze dla wielu jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku czyli Chopin Chopin ( 10 października), a na mojej liście nr. 15. 

Zobaczyłam już także seriale takie jak:  
  • Zatoka szpiegów 2 - kolejny punkt listy odhaczony, 
  • Światło, którego nie widać - realizacja planu na 2025 
  • Jeden dzień 
  • Emilly w Paryżu - sezon 4
  • Projekt Ufo

piątek, 12 września 2025

Warte przeczytania polskie klasyki lub powieści obyczajowe - co polecacie na jesienne wieczory.

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym Was zapytać o  powieści , o które dawno nie pytałam czyli o klasykę polskiej literatury oraz nowości z literatury pięknej obcej lub rodzimej . Coś wartego przeczytania na zbliżające się jesienne dni. Mogą być to zupełne nowości jak i książki z ostatnich kilku lat. 

źródło

Nie oczekuję, że będziecie sypać  tytułami jak z rękawa, ale może podsuniecie chociaż kilka propozycji  lektur na najbliższe miesiące 

poniedziałek, 8 września 2025

Jakie książki z literatury faktu dodalibyście do... kanonu lektur szkolnych?

 Drodzy Czytelnicy. Nowy rok szkolny trwa już kilka dni, a emocje związane z pewnym przedmiotem jeszcze nie opadły.  Jednak  o nich chciałabym wspomnieć dopiero na końcu. Najpierw  postanowiłam zapytać Was o podstawę programową z języka polskiego i o to jakie książki z gatunku literatury faktu dołożylibyście do kanonu lektur szkolnych. Uważacie, że licealiści powinni czytać więcej reportaży ? Więcej prawdziwych i życiowych historii ? 


Mówiąc o dodawaniu lektur mam na myśli  dwie, maksymalnie trzy pozycje z ostatnich dziesięciu lat. Myślę, że w polskiej szkole może być już nieco mniej polonistów z pasją, a nowych polonistów też nieładnie mówiąc nie produkuje się zbyt wielu. 

poniedziałek, 1 września 2025

Kącik Filmowy 59# Jesienna ofensywa kinowo- telewizyjna czyli nowości, filmowe, serialowe i powrót tego co widzowie uwielbiają.

 

Wykonanie : Klaudyna Maciąg

Kącik Filmowy by Anne 18 - miejsce, gdzie będę pisać o filmie. W kąciku znajdą się nie tylko recenzje polskich produkcji które obejrzę i  uznam za warte polecenia. Będę pisać także o blogach i kanałach w serwisie Youtube poświęconych filmowi. Znajdziecie tutaj moje recenzje, przemyślenia oraz garść filmowych inspiracji. 

Drodzy Czytelnicy.  W kalendarzu już wrzesień, a wraz z nim mnóstwo nowości kinowych i serialowych.  Czołowe stacje telewizyjne wracają z kolejnymi sezonami stawiając na lubiane przez widzów programy rozrywkowe, seriale i teleturnieje. Będą kolejne edycje The Voice Of PolandTwoja Twarz Brzmi Znajomo czy Top Model. Nie zabraknie spektakli Teatru Telewizji i popularnych seriali obyczajowych. Pojawią się także trzy całkiem  nowe. 

 Jak co  sezon tak i teraz nie zabrakło roszad i przetasowań personalnych. W sierpniu ruszyły nagrania nowych odcinków programu Idź na całość  który ponownie poprowadzi Zygmunt Chajzer tym razem w duecie z Robertem Motyką.  Powróci także Taniec z Gwiazdami oraz teleturniej Va Banque, którego prowadzącym pozostanie Radosław Kotarski. Z TVN do Polsatu przeszedł Hubert Urbański, który właśnie tam poprowadzi Milionerów.

Będą też zupełne nowości ramówkowe jak choćby dwie premierowe  produkcje TVP. 

Nowości szykują także platformy streamingowe, czy nawet programy, w których pojawią się nowe godziny emisji/ prowadzący/jurorzy. Nie zabraknie nowości kinowych między innymi tych zaprezentowanych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który ruszy pod koniec września.

Co, gdzie i kiedy dokładnie będzie można oglądać ? Zapraszam do dalszej lektury.  Premiery kinowe  i serialowe przedstawiam w kolejności chronologicznej ( układ TVP, Polsat, TVN natomiast premiery programów rozrywkowych  w kolejności alfabetycznej (układ TVN, TVP, Polsat).

I. Polskie premiery kinowe wrzesień- listopad 2025
  • Trzy miłości - premiera 5.09
  • Niesamowite przygody skarpetek 2- premiera  12.09
  • Teściowie 3- premiera 12.09
  • Triumf Serca- premiera 12.09
  • Skrzat nowy początek- premiera 19.09
  • Zamach na papieża - premiera 26.09 
  • Skarbek- premiera 3.10
  • Chopin Chopin -premiera 10.10
  • Seks dla opornych- premiera 17.10
  • Frantz Kawka - premiera 24.10
  • Życie dla początkujących - premiera 24.10
  • Dom dobry- premiera 7.11
  • Kicia kocia ma braciszka - premiera 7.11 
  • Uwierz w Mikołaja 2- premiera 7.11 
  • Sami w domu - premiera 14.11
  • Ministranci - premiera 21.11
  • Rocznica - premiera 21.11
  • Piernikowe serce - premiera 28.11 

II. Seriale  nowości i nowe sezony - Jesień 2025
  • Barwy szczęścia, TVP2, poniedziałek- piątek godz. 20.05- premiera 1.09
  • Drelich, TVP1, niedziela godz.20.35- premiera 14.09
  • Klan, TVP1 poniedziałek - piątek godz. 18.00- premiera 1.09
  • Komisarz Alex , TVP1, piątek godz. 21.05- premiera 5.09
  • Na sygnale, TVP2 , poniedziałek- środa godz. 21.55 ( w każdą środę emitowane będą po dwa odcinki)- premiera 1.09
  • Na dobre i na złe, TVP2, środa, godz.20.55- premiera 10.09
  • M jak miłość, TVP2, poniedziałek- wtorek godz. 20.55- premiera  8.09
  • Ojciec Mateusz, TVP1 czwartek godz.20.30- premiera 11.09
  • Pan Mama 2 , TVP1, sobota i niedziela godz. 18.30- premiera 6.09 
  • Profilerka Jastre  TVP1, sobota godz. 20.35- premiera 7.09
  • Rodzinka pl TVP2, niedziela godz. 20.00- premiera 6.09
  • Zaraz wracam , TVP1 wtorek-piątek, godz.20.30- premiera 2.09
  • Pierwsza Miłość Polsat, poniedziałek- piątek godz. 18.00- premiera  1.09
  • Przyjaciółki Polsat, czwartek godz. 21.40- premiera 11.09
  • Teściowie 4, Polsat , niedziela godz.22.30 (po dwa odcinki)- premiera 14.09
 
III. Programy rozrywkowe- Jesień 2025:

  • Afryka Express, TVN, sobota godz.19.30- premiera 6.09 
  • Bitwa o gości , TVN, poniedziałek godz.21.35- premiera 1.09
  • Idź na całość TTV niedziela , godz. 16.15- premiera 7.09 
  • Kobieta na krańcu świata 15, TVN, niedziela, godz.12.00- premiera 7.09
  • Kuchenne rewolucje. TVN, czwartek, godzina 21.35- premiera 4.09
  • Masterchef .TVN, niedziela godz.19.45 premiera 7.09
  • Mówię Wam, TVN7, sobota godz. 11.35- premiera 30.08 Talk-show na żywo.
  • Pogromcy chaosu, TVN, niedziela godz.17.55- premiera 14.09 
  • Top Model 13. TVN, środa godz. 21.30 premiera 3.09
  • The Floor, TVN poniedziałek- czwartek, godz. 20.55- premiera 1.09
  • Ślub od pierwszego wejrzenia. TVN, wtorek godz. 21.30- premiera 2.09
  • Ugotowani, TVN, sobota godz. 17.55- premiera 30.08
  • Uwaga TVN, poniedziałek- piątek godz. 19.55 ( w piątki o 19.50). Ze względu na przesunięcia ramówkowe stacja rezygnuje z weekendowych wydań programu. 
  • Jeden z dziesięciu TVP2, poniedziałek piątek godz. 18.50- premiera 2.09 
  • Jaka to melodia ? TVP1, poniedziałek- piątek 17.30 sobota i niedziela 18.40- premiera 1.09
  • Koło Fortuny ,TVP2, poniedziałek- piątek godz.16.00, sobota niedziela godz. 14.35- premiera 1.09 
  • Postaw na milion, TVP2, piątek, godz. 20.45- premiera 6.09
  • Va Banque, TVP2, poniedziałek- sobota godz. 18.15 - premiera 2.09- Prowadzący Radosław Kotarski. 
  • Rolnik Szuka Żony 12 , TVP1, niedziela godz. 21.20- premiera 14.09
  • Tak to leciało , TVP2, czwartek godzina 20.45- premiera 12.09 Prowadzący: Kacper Kuszewski.
  • The Voice of Poland 16. TVP 2 , sobota godz.20.35- premiera 6.09. Prowadzący nadal Paulina Chylewska i Maciej Musiał. Jury:  Kuba Badach, Margaret Michał Szpak , Tomson i Baron, Anna Karwan.
  • Halo tu Polsat, Polsat, piątek - niedziela godz.8.00- premiera 29.08. Po wakacyjnej przerwie do grona prowadzących śniadaniówkę Polsatu dołączają Ewa Wachowicz w duecie z Krzysztofem Ibiszem, Aleksander Sikora i Aleksandra Filipek oraz Tomasz Wolny w parze z Pauliną Sykut- Jeżyną. Pozostałe dwa duety czyli Agnieszka Hyży i Maciej Rock oraz Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski pozostają bez zmian. 
  • Dancing with the Stars Taniec z Gwiazdami, Polsat, niedziela godz.19.55- premiera 14.09
  • Milionerzy, Polsat- poniedziałek - czwartek, godz. 19.55 premiera 1.09
  • Nasz nowy dom, Polsat, czwartek, godz. 20.20- premiera 11.09
  • Twoja Twarz Brzmi Znajomo 21 Polsat, piątek godz.19.55- premiera 5.09. Prowadzący nadal Maciej Rock i Agnieszka Hyży. Jury: Justyna Steczkowska, Stefano Terrazzino , Małgorzata Walewska., Piotr Gąsowski. 
  • Randka w ciemno, Polsat, premiera październik 2025
  • Pytanie na śniadanie TVP2, poniedziałek - niedziela 7.30. Do roli prowadzącej powróciła Marzena Rogalska , która tworzy ekranowy duet z Łukaszem Nowickim. Z programem pożegnała się Joanna Górska. 
  • Teatr Telewizji poniedziałek godz. 20.30 TVP1 i wtorek godz. 20.00 TVP Kultura- premiera 8.09

IV Nowości w serwisach streamingowych - jesień 2025:
  • U Pana Boga w Królowym Moście serial TVP VOD- premiera 1.09 
  • Breslau, Disney +, premiera 6.09
  • Cisza nocna sezon 2  Canal +- premiera 12.09 
  • 1670 sezon 2 - Netflix- premiera 17.09 

czwartek, 28 sierpnia 2025

Garstka sierpniowych inspiracji. Wywiady, quizy oraz wakacyjne ciekawostki

         Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione  w sierpniu 2025.

 Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura  wykonuje fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu i  Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero. 

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


 źródło
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o tematyce wakacyjnej , poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej niż zwykle, ale mam nadzieję, że to co wybrałam Was zainteresuje.

I. Ciekawe materiały od twórców internetowych. 
  • Godzina W Warszawa 1944- rozmowy z powstańcami warszawskimi - wywiady, które trzeba pokazywać i opowieści, których warto słuchać. 


  • Zdjęcia z Powstania Warszawskiego ożyły za sprawą koloru. Historia Mikołaja Kaczmarka.  Młody człowiek, który w szkole wcale nie był miłośnikiem historii dziś koloryzuje zdjęcia powstańców warszawskich nadając im drugie życie i opowiadając historie bohaterów tamtych dni- historie często nieznane. 

  • Horrorowy sierpień czyli najciekawsze premiery miesiąca Miszmasz- kolejny odcinek cyklu Agnieszki i Dawida. Sierpniowe premiery kinowe, Vod, wydarzenia i festiwale filmowe- wszystko to zebrane w jednym filmie.  

  • Jak pomóc w razie wypadku i  nie dać się  samemu zabić. Proste porady. Zero Znieczulenia odc. 45. wydanie specjalne . Tym razem odcinek nagrany we dwójkę. Jakub Kosikowski i Łukasz Zboralski opowiadają o tym co robić gdy jest się świadkiem wypadku drogowego. Jak zadbać o własne bezpieczeństwo i jak mądrze pomóc. 
  •  Literatura klasyczna najlepsza na początek od czego warto zacząć przygodę z klasyką. Chcesz zacząć przygodę z czytaniem klasyki ? Skorzystaj z poleceń Marty z vloga Sezon Literacki a kiedyś bloga Życie między wierszami. 

  • Jak oni tłumaczą tytuły filmów? Po Cudzemu odc.310.  Odcinek poświęcony temu jak wygląda tłumaczenie tytułów zagranicznych filmów i dlaczego niektóre tłumaczenia mogą wydać się dziwne i 



  • Nigdy nie trenowałem innego sportu. Alan Ważny Rozmowy Iwańczyka - wywiad z polskim młodym mistrzem tenisa tj. zwycięzcą juniorskiego Wimbledonu i French Open 2025 w deblu. Opowieść o rzeczywistości młodego tenisisty w naszym kraju i nie tylko. 

  • Dlaczego Matura to bzdura ? Tomasz Rożek Balans odc. 70.  Tomasz Rożek- fizyk, popularyzator wiedzy, Autor Kanału Nauka to lubię oraz założyciel fundacji o tej samej nazwie w rozmowie o edukacji , tym dlaczego czytanie książek w tradycyjnej formie jest tak ważne , czego tak naprawdę powinna uczyć szkoła i odpowiedź na pytanie zawarte w tytule podcastu. Dla jednych będzie to clicbajt, drudzy powiedzą  na pewno powiedział, że to prawda. Obejrzyjcie całość wywiadu, bo zdecydowanie warto. 


wtorek, 19 sierpnia 2025

Jesienne premiery książkowe czyli zapowiedzi wydawnicze na najbliższe trzy miesiące - śledzicie je ?

 Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać o nowości wydawnicze na najbliższe miesiące czyli na jesień 2025. Chodzi mi głównie o polską literaturę faktu. 


źródło

Wiecie już co ciekawego ukaże się na polskim rynku wydawniczym we wrześniu, październiku i listopadzie ?  Zastanawiacie się co będziecie czytać jesienią ? Może postawicie sobie jakiś konkretny cel czytelnicy ? 

czwartek, 14 sierpnia 2025

Wakacje 2025 powoli dobiegają końca, jak je spędziliście ?

Drodzy Czytelnicy. Wakacje 2025 powoli dobiegają końca- zostało ich nieco ponad dwa tygodnie.  Można więc zacząć je podsumowywać. Jestem ciekawa co ciekawego czytaliście / gdzie byliście ? 


 źródło

Ja zrealizowałam ponad 80% swojego wakacyjnego planu, więc nie jest źle. Byłam nad polskim morzem, odwiedziłam kilka innych miejsc. Sporo rzeczy przeczytałam/ obejrzałam . Polecam książkę Macieja Worocha Londyn po mojemu oraz filmy Serce zna prawdę, Lista życzeń czy polską produkcję Dalej jazda

Oglądałam mnóstwo transmisji siatkarskich i w ogóle sportowych.  Dodatkowo nadrabiałam zaległości towarzyskie.  Na ostatnie dwa tygodnie wakacji nie mam szczególnych planów. 

piątek, 8 sierpnia 2025

Jesienne plany kulturalne- już je snujecie ?

 Drodzy Czytelnicy. Dziś  chciałabym zapytać o Wasze plany kulturalne na drugą połowę 2025 roku. Kina szykują jesienną ofensywę.  Na ekrany wejdą długo wyczekiwane polskie filmy między innymi Teściowie 3 i Chopin Chopin , będzie drugi sezon serialu 1670. Więcej o tym napiszę pod koniec miesiąca w Kąciku Filmowym. Dziś chciałabym po prostu zapytać Was jak będzie wyglądać Wasza kulturalna końcówka wakacji i początek, jesieni. Wiecie już na jaki film wybierzecie się w pierwszej kolejności.?


poniedziałek, 4 sierpnia 2025

Zaległości książkowe i filmowe, które warto nadrobić jeszcze w wakacje lub na jesień

Drodzy Czytelnicy. Zazwyczaj to ja Wam coś polecam np. w cyklu Inspiracje z zakamarków Internetu. Dziś chciałabym aby było odwrotnie , abyście to Wy podpowiedzieli mi jakie zaległości książkowe i filmowe warto nadrobić przez najbliższe miesiące. Może chcecie zarekomendować mi nową książkę rodzimego autora lub serial , który dopiero co wszedł na platformę streamingową. 


źródło

Netflix i inne platformy szykują wakacyjno- jesienną ofensywę proponując coraz to nowe filmy i seriale. Może podpowiecie mi na, który  nowy hit Netflixa  powinnam zwrócić uwagę w pierwszej kolejności ?  Który film obejrzeć i co nowego  wartego uwagi pojawiło się na  Waszych książkowych półkach ? 

środa, 30 lipca 2025

Lipcowe nowości internetowe. Quizy, wywiady ciekawostki , artykuły . Mimo wakacji daję garstkę inspiracji

        Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione  w lipcu 2025

 Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura  wykonuje fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu i  Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero. 

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


 źródło
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o tematyce wakacyjnej , poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej niż zwykle, ale mam nadzieję, że to co wybrałam Was zainteresuje. 

I. Ciekawe materiały od twórców internetowych. 
  • Kraina lodu uczy angielskiego. Podcast PoCudzeMovie odc 20- kolejna porcja słówek, ćwiczeń i cytatów tym razem z lubianej przez najmłodszych Krainy Lodu. Są propozycje ćwiczeń i cenne wskazówki niczym na prawdziwej szkolnej lekcji.  


  • Powrót kapsuły Grace z Polakiem już niedługo. Co na tym zyskaliśmy ?  O tym co polska szkoła, nauka i społeczeństwo może zyskać po locie Sławosza Uznańskiego- Wiśniewskiego w kosmos i jak tę misję mądrze wykorzystać. 


  • Rymanowski Live. Kożuchowska wszystkie role mojego życia.  Rozmowa szczera, długa i szczególna dlatego, że Rymanowski na kanał zaprasza głównie mężczyzn. Małgorzata Kożuchowska jest pierwszą aktorką, z którą tam rozmawia. 


  • Najciekawsze premiery miesiąca : Lipiec 2025 Miszmasz . Jako, że w lipcu nie będzie już drugiego kącika filmowego najnowszy odcinek Miszmaszu od Sfilmowanych  pokazuję tutaj. Premiery kinowe, streamingowe w jednym miejscu. 


  • Jak bezpiecznie się opalać ? Zero Znieczulenia odc. 58 - doktor Jakub Kosikowski opowiada o tym jak bezpiecznie się opalać. O kremach z filtrem,  nowotworach skóry, tym jak często i czym się smarować oraz wiele innych interesujących informacji. 


  • Best Brain- kanał z zadaniami typu Znajdź różnicę pozwalającymi ćwiczyć pamięć i koncentrację. W tym miejscu znajdziecie także podpowiedzi dotyczące tego jak pomagać dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Poniżej przykładowy film. 


  • Quiz Mistrz- miejsce dla miłośników zagadek i quizów. Znajdują się w nim te dotyczące muzyki, filmów, bajek, języka angielskiego i geografii. W sam raz na wakacyjne rozruszanie szarych komórek. Klik
  • Jeśli możesz wesprzyj zrzutkę- każda wpłata ma znaczenie.
  • Godzina Zero z powstańcami warszawskimi - wyjątkowe spotkanie i wywiad z powstańcami prowadzony przez Tomasza Wolnego  który z uczestnikami wydarzeń sprzed 81 lat ma wyjątkową relacje, przez lata prowadził  koncert poświęcony powstaniu warszawskiego. W tym roku powstańcy także prosili by mimo wszystkich zmian w TVP ponownie mógł ten koncert prowadzić.  Nie zostali usłyszani, wysłuchani, nie doczekali się żadnej odpowiedzi.  Zostali za to zaproszeni do Kanału Zero i przez ponad trzy godziny wspominali powstanie, opowiadali swoje historie, a także odpowiadali na pytania widzów. Trzy niezwykłe godziny, z kilkoma z 249 świadków i uczestników tamtych dni. Spotkanie ze świadkami zagłady i historii. Obejrzyjcie od początku do końca. 


sobota, 26 lipca 2025

Kącik blogowy # 68 Wasze ulubione blogi - stwórzmy razem listę inspiracji

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać Was o Wasze ulubione blogi. Wiem, że przez ostatnie pięć lat powstało ich niewiele , a niektóre przestały być aktualizowane , ale na pewno macie swoje ulubione. 




źródło
 

Napiszcie które to są, jaką tematykę poruszają i dlaczego są Waszymi ulubionymi .  Listę moich blogowych ulubieńców znajdziecie na pasku bocznym bloga w sekcji Blogi, które aktualnie czytam. 

poniedziałek, 21 lipca 2025

[Dyskusja] Proponowane i nadchodzące zmiany w polskiej szkole- jakie jest Wasze zdanie?

 Drodzy Czytelnicy. Wiem, że trwają wakacje, ale jestem ciekawa jakie jest Wasze zdanie na temat tego co MEN szykuje dla polskich uczniów i nauczycieli od września 2025. Prawie dwa lata temu pisałam już o tym co mnie denerwuje w polskim systemie edukacji.. Od tamtego czasu trochę się w nim zmieniło np. to, że w szkołach podstawowych nie ma prac domowych, a kolejne zmiany dopiero nadejdą. Zapewne dobrze wiecie jakie, ale przypomnę. 



Od 1 września 2025 w szkole na uczniów i nauczycieli czekają: 
  • Dwa nowe przedmioty tj. nieobowiązkowa i budząca spore kontrowersje edukacja zdrowotna (klasy 4-8 oraz szkoły ponadpodstawowe) i realizowana  tylko w szkołach ponadpodstawowych edukacja obywatelska. 
  • Mniej religii- przedmiot zredukowany do jednej godziny tygodniowo. 
  • Nowe podstawy programowe dla zerówek, klas czwartych oraz przedmiotu wychowanie fizyczne. 
  • Ferie zimowe w trzech a nie jak dotąd czterech terminach Szczegóły tutaj
  • Zmiany w Karcie Nauczyciela Szczegóły
Moim zdaniem edukacja zdrowotna sama w sobie nie jest złym pomysłem. Obawy wielu budzi zapewne brak informacji dotyczących tego jak dokładnie te lekcje będą wyglądać, czy poprowadzi je nauczyciel biologii, osoba dawniej ucząca wychowania do życia w rodzinie czy ktoś po szybkich studiach podyplomowych.  Kontrowersje wzbudza też jeden z omawianych tematów tj. Rozdział 8 Zdrowie seksualne. 
Podstawy programowe należy  " odchudzić" i dostosować do dzisiejszej rzeczywistości czy nawet rynku pracy. 

Co sądzicie o zmianach zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ? Może wśród czytelników tego bloga są nauczyciele i rodzice dzieci w wieku szkolnym ? Czekam na Wasze opinie. Jakich i czy w ogóle zmian jeszcze byście oczekiwali ? 

czwartek, 17 lipca 2025

Wakacyjne porządki na półkach, w szafkach i nie tylko.

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać Was o letnie porządki . Wakacje to zazwyczaj moment kiedy mamy więcej czasu na porządki w szafach, na książkowych półkach czy w dokumentach.  To czas przygotowań do jesieni, podsumowań  półrocza itd. 

Jestem ciekawa czy w wakacje rzeczywiście robicie porządki, ogarniacie szafy półki i poszczególne pomieszczenia w domu .  


niedziela, 13 lipca 2025

Książki bądź filmy. których akcja dzieje się nad morzem, jeziorem, w górach lub w czasie wakacji- znacie takie ?

Drodzy Czytelnicy. Po tygodniowych wakacjach wracam do blogowej aktywności. Dziś chciałabym zapytać o książki bądź których akcja rozgrywa się w okresie wakacyjnym lub w miejscu, które kojarzy się z wakacjami tj. morze, góry, jezioro lub zagraniczny kurort. 


 źródło


Znacie takie tytuły ? Jeśli tak to co możecie polecić ? 

piątek, 4 lipca 2025

Kącik Filmowy 58 # Filmowy rachunek sumienia czyli ile z tego co planowałam faktycznie obejrzałam + filmowe ciekawostki.

 


 Wykonanie : Klaudyna Maciąg

 Kącik Filmowy by Anne 18 - miejsce, gdzie będę pisać o filmie. W kąciku znajdą się nie tylko recenzje polskich produkcji które obejrzę i  uznam za warte polecenia. Będę pisać także o blogach i kanałach w serwisie Youtube poświęconych filmowi. Znajdziecie tutaj moje recenzje, przemyślenia oraz garść filmowych inspiracji. 

Drodzy Czytelnicy. W kalendarzu już od kilku dni już lipiec. Letnie miesiące to dla kin tak zwany sezon ogórkowy.  Dlatego tym razem mam dla Was nie  rozpiskę polskich premier kinowych nie na   najbliższe  miesiące.  Ją znajdziecie tutaj Oczywiście daty premier z różnych powodów mogą ulec zmianie. Jeśli tak się stanie tamten post zostanie zaktualizowany.  

Dziś mam dla Was krótki filmowy rachunek sumienia z ostatnich trzech lat. Pokażę ile z tego co chciałam zobaczyć w latach 2022- 2025 rzeczywiście obejrzałam. Będą też odnośniki do postów z poprzednich lat, abyście mogli zweryfikować moje słowa i sprawdzić których filmów ostatecznie z rzeczonych list nie odhaczyłam, a co udało mi się zobaczyć. 

Zapraszam do lektury . 


Obejrzane 20
Nieobejrzane 5 tj . Filmy numer : 4,7,14 i 15 i 25

Obejrzane 22/25 w tym kilka z listy z roku 2021 
Nieobejrzane 3 tj. Nr 1 Wszystkie nasze strachy, na który po czasie straciłam ochotę , oraz nr 3 Szczęścia chodzą parami i 8 Miłość ma cztery łapy, które ostatecznie nie miały kinowej premiery lub wciąż na nią czekają. 

Obejrzane 16/25 
Nieobejrzane 9  tj nr 1,3,5,6,8,11,13 i 16. Część filmów się powtórzyła, bo miałam nadzieję, że wejdą do kin w 2024roku.  Jeżeli chodzi o tytuły takie jak : Miało Cię nie być, Kos czy Zielona granica to liczę, że w 2025 roku doczekają się premiery telewizyjnej bądź trafią na Netflix. 

Obejrzane : 6/25. Stan na 4 lipca 2025 . 
Nieobejrzane 20. Powodów tak słabej statystyki jest kilka. Po pierwsze w tym roku nie byłam jeszcze w kinie. Dwie produkcje z początku 2025 roku tj. Kleks i Wynalazek Filipa Golarza oraz Światłoczułą widziałam na Netflixie. Filmy oznaczone na tej najnowszej liście numerami 7,8,10,13,18,19,20,21 i 22 wejdą do kin dopiero za jakiś czas.  Myślę, że w podsumowaniu 2025 roku statystyka obejrzanych się zwiększy.  Są tam też produkcje pojawiające się na listach niemal co roku, których dotąd nie obejrzałam i nie wiem  czy w ogóle to zrobię. 

Reasumując. Wstydu nie ma bo ponad 80% zaplanowanych filmów obejrzałam.  Jaki wniosek i morał mogę wyciągnąć dla siebie ? Nie umieszczaj na listach zbyt dużo nowości tj. filmów, które miały premierę rok wcześniej lub dopiero będą ją mieć, bo nie wiesz jak szybko trafią na platformy ani ile razy jesienią uda się pójść do kina.  Nie warto wpisywać na nie ten sam film po kilka razy.

V. Artykuły ze świata filmu lub ciekawostki i podsumowania 
1 lipca 2025  ruszyły zdjęcia do serialu Lalka, który wyprodukuje Netflix. Izabelę Łęcka zagra w nim Sandra Drzymalska  zaś Stanisława Wokulskiego Tomasz Schuchart.  Trwają także prace nad filmową ekranizacją powieści Prusa. Tam w rolach głównych zobaczymy Kamilę Urzędowską i Tomasza Kota. Obie nowe wersje pojawią się w 2026 roku być może w odstępie kilku miesięcy.  

Listę lipcowych premier Netflixa znajdziecie tutaj

poniedziałek, 30 czerwca 2025

Inspiracje nie tylko na wakacje czyli czerwcowe perełki z zakamarków Internetu.

       Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione  w czerwcu 2025  roku. 

Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura  wykonuje fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu i  Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero. 

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


 źródło
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o tematyce wakacyjnej , poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej niż zwykle, ale mam nadzieję, że to co wybrałam Was zainteresuje. 

I. Ciekawe materiały od twórców internetowych.
  • Nauka to lubię Tego o otyłości nie mówi nikt. Otyłość to nie tylko problemy z wagą, jej utrzymaniem i kontrolowaniem to także wpływ tej choroby na inne układy i całościowe funkcjonowanie. Ile osób w Polsce choruje na otyłość  ? Jak wygląda proces rozpoznania i jakie są metody leczenia i co zrobić, aby spróbować zapobiec zachorowaniu ? O tym w poniższym filmie. 

  •  SPV, CVV, QR, HPV, SIM co to znaczy ? Po Cudzemu odc.307. Odcinek o skrótach, których używamy na co dzień, ale nie zawsze wiemy bądź pamiętamy co oznaczają. Arlena postanowiła o tym przypomnieć jak zwykle robiąc to w przystępny sposób. 


  • Jak wygląda przyszłość Igi Świątek i tenisa ? Podcast Eurosportu odc.44. Rozmowa z Maciejem Synówką trenerem i ekspertem tenisowym. Coś nie tylko dla zainteresowanych tenisem. 



  • Starzenie się= ciągły rozwój. Przewodnik po rozumie odc.8 Kolejna interesująca rozmowa Tomasza Rożka z Markiem Kaczmarzykiem neurodydaktykiem i biologiem z Uniwerstytetu Śląskiego w Katowicach.  O starości od strony naukowej o tym kiedy ludzie zaczęli żyć dłużej i czy nas mózg tak naprawdę się starzeje ? Jaka jest relacja między wiekiem, a granicami naszego mózgu ? 

  • Lot Sławosza krok po kroku. Nauka to lubię. Krótki dziesięciominutowy opis tego co od kilku dni ma miejsce na międzynarodowej stacji kosmicznej. 


II. Ciekawe materiały z innych blogów, artykuły, quizy i inspiracje wakacyjne