poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Inspiracje kwiecień - wywiady, quizy, darmowe lekcje angielskiego, hiszpańskiego , włoskiego i nie tylko czyli mnóstwo wartościowej internetowej treści.

Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem  pokażę Wam interesujące treści znalezione w kwietniu 2024 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura czy Andrzej Sołtysik wykonują fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu,  Polska Włoszka, Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje także Tomasz Rożek


 źródło
 
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, wakacyjnych podróży a skończywszy na wywiadach i quizach.

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.

I. Ciekawe materiały od twórców internetowych.
 • Kurs hiszpańskiego dla początkujących. Lekcja 5 Moje hobby po hiszpańsku.  Jak opowiadać o tym co się lubi, a czego nie ?   Jak powiedzieć po hiszpańsku uwielbiam, a jak bardzo lubię ? O tym wszystkim w poniższej nieco ponad pięciominutowej lekcji. • Gwiazdy Sołtysika Łukasz Nowicki. Bardzo poruszający wywiad o relacjach z rodzicami ich odejściu, aktorstwie, pracy w radiu i rozstaniu z Pytaniem na śniadanie.  Ponad godzina pytań, których nie zadało zbyt wielu i równie ciekawe odpowiedzi.  • Współczesne niewolnictwo 7 metrów pod ziemią.  Bardzo zaskakująca i momentami szokująca opowieść Katarzyny Małek, która trzy miesiące spędziła w obozie pracy we Włoszech. Tak dobrze widzisz Drogi Czytelniku XXI , wiek, Europa i polski obóz pracy we Włoszech. Obejrzyj koniecznie. 
W kwietniu na kanale 7 metrów pod ziemią pojawiło się jeszcze kilka innych ciekawych rozmów dla osób o mocnych nerwach. Ich tematyka bardzo różna od  medycznej poprzez kryminalną

 • Spring 12 różnych znaczeń. Po Cudzemu odc.288.  Pierwsze skojarzenie z angielskim słowem spring to po prostu wiosna. Czy wiedzieliście, że to słowo ma aż dwanaście znaczeń ? Ja przyznam, że nie, więc ten odcinek programu Arleny jest dla mnie dużym zaskoczeniem. 

 • Gwiazdy Sołtysika Agnieszka Sienkiewicz.  Rozmowa o początkach aktorstwa, porzucaniu ról,  macierzyństwie i podróżach tych odbytych i wymarzonych. 

 • Agata Kulesza wywiad w Imponderabiliach.  Rozmowa o najnowszych  projektach filmowych, pracy lektorki, teatrze i tym dlaczego nie zdecydowała się na granie za oceanem. Pojawiają się też wątki dotyczące wcześniejszych produkcji w tym Oscarowej Idy i filmu o Tomaszu Komendzie, w którym  początkowo nie chciała zagrać.   Bardzo ciekawy materiał. 
 • Nauka to lubię. Kiedy nie warto myśleć za dużo ?  Kolejny interesujący film, z którego można dowiedzieć się czegoś nowego. 
 • Czy na Ziemi zabraknie żywności ? Naukowe Zero odc.8.  Tytuł dość zaskakujący i nieco przerażający, ale wcale nie przesadzony. Kiedy obejrzycie to nagranie  zrozumiecie dlaczego. Jak mówi sam prowadzący ten materiał miał zostać opublikowany później, ale ze względu na protesty rolników pojawił się właśnie teraz.

 • Czym są terapie genowe i dlaczego kosztują tak dużo ? Naukowe Zero odc.9. Na pewno wielokrotnie  słyszeliście o milionowych zbiórkach dla dzieci chorych na SMA, może nawet je wspieraliście. Tomasz Rożek  wyjaśnia na czym dokładnie polegają te terapie  i dlaczego czasem kosztują aż tyle ?. Temat trudny, ale przedstawiony w bardzo przystępny sposób. 

 • Italiolo- włoskie rozmówki do powtarzania Część 1. Podstawowe zwroty w języku włoskim, które mogą przydać się np. podczas wakacji w tymże kraju. 


 • Italiolo- ekspersowy kurs włoskiego od zera lekcja 8  Takich krótkich i przydatnych lekcji nigdy dość czy to przed wakacjami czy  na początku przygody z językiem włoskim. 

 • Jak produkcja ubrań niszczy planetę, na której żyjemy Naukowe zero odc.11. Po obejrzeniu tego filmu na pewno zastanowisz się czy rzeczywiście potrzebujesz kolejnej nowej sukienki bądź bluzki. Choć przyznam szczerze mnie samej ciężko zmienić moje nawyki zakupowe. 


 • Kolejny odcinek o poprawnej wymowie zagranicznych nazwisk. Po Cudzemu odc. 289.   
 • Elisa Pena100 najważniejszych hiszpańskich czasowników z odmianą. Skarbnica dla tych, którzy dopiero zaczynają naukę hiszpańskiego i chcą poznać najważniejsze czasowniki. Filmik jest tak skonstruowany, że  śmiało można robić z niego notatki.  100 czasowników + odmiana +przykładowe zdanie , a to wszystko w niewiele ponad 15 minut. 


 • Wkrótce w Netflixie Co to będzie ? Zobaczycie sami. Zapowiedź filmów i seriali Netflixa na drugą połowę 2024 roku. Począwszy od kolejnych sezonów popularnych seriali przez filmy dokumentalne, a skończywszy na filmach fabularnych wyprodukowanych specjalnie dla platformy. 
 • Dlaczego musisz znać te 100 zdań w języku hiszpańskim ? Elisa Pena przedstawia 100 podstawowych zwrotów po hiszpańsku. Słówka, zwroty i pytania niezbędne do podstawowej rozmowy  nie tylko na wakacjach.


II. Inspirujące materiały od blogerów i nie tylko. 

Na dziś to już wszystkie inspiracje. Mam nadzieję, że wśród treści językowo- naukowych lub quizów znajdziecie coś dla siebie. Zachęcam do podsyłania swoich inspiracji. Udanego dnia.
Anne 18.
10 komentarzy:

 1. Te krótkie kursy językowe to doskonały pomysł na nadchodzące wakacje. Mogą się przydać na wyjazdach.

  OdpowiedzUsuń
 2. chciałabym się nauczyć np francuskiego czy angielskiego by móc audycję taką zrobić

  OdpowiedzUsuń
 3. Kanał Arleny polecam zawsze moim kursantom - zwłaszcza , ze filmiki są często krótkie (rolki) treściwe, ,powtarzają to samo słowo, w różnych kontekstach, zatem godne uwagi.
  A Ty uczysz się tych języków? Jak Ci idzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Uczę się hiszpańskiego i zaczęłam w tym roku trochę włoskiego. Od lat oglądam też kanał Arleny. Jak mi idzie ? Chyba nieźle, najważniejsze, że mam z tego ogromną frajdę.

   Usuń
 4. 7 metrów pod ziemią czasami oglądam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mnie też wciąga. Mocne tematy, ale to też część zycia

   Usuń
 5. Wow, ależ inspiracji! Nałogowo oglądam Rożka, więc odcinki znam. Ale zaciekawił mnie ten wywiad z Kuleszą, bo uwielbiam ją jako aktorkę i człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wróciłam do nauki włoskiego, więc chętnie skorzystam z tych podpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej zainteresował mnie materiał na temat współczesnego niewolnictwa. Muszę koniecznie się z nim zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z takich kursów pewnie sporo osób korzysta.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.