poniedziałek, 18 września 2023

Polskie seriale historyczne nakręcone na podstawie książek

Drodzy Czytelnicy. Dziś biorę na tapet temat trochę literacki, a trochę serialowy. Chciałam Was bowiem zapytać o polskie seriale historyczne nakręcone na podstawie książek. Mnie przychodzą do głowy zaledwie cztery tytuły. Jestem ciekawa czy znacie więcej.


 
Polskie seriale historyczne nakręcone na podstawie książek to : 
 • Stulecie Winnych- ekranizacja sagi o tym samym tytule autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Serial emitowany w latach 2019- 2022.
 • Ludzie i Bogowie- jedną z inspiracji była książka  Juliusza Kuleszy Z wyroku Polski Podziemnej. 
 • Drogi Wolności- serialowa adaptacja serii Drogi do wolności Stanisława Krzemińskiego, który był także pomysłodawcą serialu.  Produkcja zrealizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania
 • Dewajtis- ekranizacja książki Marii Rodziewiczówny o tym samym tytule- premierowy odcinek 17 września 2023 roku o 20.15 w TVP1. 
Telewizja Polska przez ostatnich piętnaście lat wyprodukowała  jeszcze kilka  innych seriali historycznych począwszy od Czasu Honoru ( 2008- 2014), poprzez Młody Piłsudzki 2019- 2020), a skończywszy na Domu Pod Dwoma  Orłami emitowanym od stycznia do marca tego roku.  Jednak kanwą żadnego z nich nie była książka. 
  Znacie inne polskie seriale historyczne nakręcone na podstawie książek, oglądacie tego typu produkcje ?  Który z wymienionych przeze mnie tytułów lubicie najbardziej i dlaczego ?
 
Udanego dnia. Anne 18.  

3 komentarze:

 1. Stulecie Winnych.
  Nie kojarzę też innych nakręconych na podstawie książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuły, które wymieniłaś są mi znane, ale żadnego z tych seriali nie oglądałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam Stulcie Winnych oraz Ludzie i Bogowie, są extra ja polecam.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.