sobota, 19 czerwca 2021

Kącik blogowy # 38 Blogowe przerwy- jak często się zdarzają i z czego wynikają ?

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym napisać kilka słów o przerwach, które pewnie robicie i które ja sama robiłam w blogowaniu.  Jestem ciekawa jak często się zdarzają i z czego najczęściej wynikają ? 

 

źródło

W moim przypadku przez te prawie dziesięć lat blogowania tych przerw było kilkanaście. Najczęściej wynikały one z nadmiaru szkolnych bądź studenckich obowiązków tj. sesje egzaminacyjne czy pisanie prac dyplomowych. Innym powodem był brak tak zwanej weny bądź spadek motywacji. 

Przyczyną blogowej przerwy nigdy nie były ferie ani wakacje, ponieważ nie miałam i nie mam w zwyczaju żadnych wyjazdów w tych okresach. Niekiedy, ale bardzo rzadko przygotowuję posty na zapas.  Robię to tylko wtedy kiedy wiem, że przez jakiś czas nie będę w stanie nic napisać.

Odkąd skończyłam edukację przerwy w blogowaniu to wyłącznie moja decyzja. Piszę wtedy, gdy jest o czym, kiedy mam na to ochotę oraz pomysł. Nie próbuję się z nikim ścigać ani bić rekordów w ilości napisanych postów. Konsekwentnie idę swoją blogową drogą.  Choć miałam już wielu " doradców", który mówili bądź pisali jak powinnam blogować  to nie wszystkie z tych wskazówek wykorzystałam.

Bardzo cenię u blogerów to, że potrafią, nawet krótko, ale wyjaśnić powody swojej nieobecności. Nie wymagam nigdy podawania szczegółów, bo przerwa może być związana z życiem prywatnym, problemami, itd. Uważam jednak, że  choćby z szacunku do  czytelnika powinno się go uprzedzić o planowanej przerwie, a jeśli jest ona nagła po powrocie dać znać, że się wraca. 

Powodami przerwy w blogowaniu mogą być : 

 • Obowiązki szkolne, studenckie, rodzinne
 • Zmiany w życiu prywatnym lub zawodowym
 • Brak czasu na blogowanie
 • Spadek motywacji do blogowania
 • Brak szeroko rozumianej weny twórczej
 • Wakacje/ Ferie
 • Sytuacje losowe
 • Podróże
 • Prowadzenie jednocześnie kilku blogów bądź publikowanie tekstów także w innych miejscach np. portale internetowe
 • Problemy z dostępem do bloga
 • Plany blogowej zmiany np. przejście na własną domenę
 • Świadoma decyzja blogera o potrzebie przerwy 
 • Inne

Ja nigdzie się nie wybieram i w najbliższym czasie żadnej przerwy nie planuję. Wręcz przeciwnie, jak widzicie częstotliwość dodawania postów ostatnio nawet się zwiększyła.   Prowadzę też drugi blog O muzyce słów kilka, na który serdecznie zapraszam. Klik

Jak jest u Was? Napiszcie z czego wynikają Wasze przerwy w blogowaniu ? Dopisalibyście jakiś powód do mojej listy ? Co zakwalifikowalibyście do punktu Inne ?  Czy też uważacie, że podanie powodu blogowej nieobecności jest potrzebne ? 

Zapraszam do dyskusji. Udanego dnia. Anne 18.  

 

13 komentarzy:

 1. Prowadzę bloga od 4 lat i staram sie regularnie chociaż raz-3 razy w miesiącu wrzucać tekst. Na razie pomysłów nie brakuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno atut, że cały czas masz pomysły na wpisy.

   Usuń
 2. Nigdy nie miałam przerwy w blogowaniu. Dobrze jest jednak o takiej poinformować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie robię sobie jakiś przerw większych, czasem bywa że nie mam czasu. W moim przypadku blogowanie to przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim też. Mam na myśli raczej przerwy spowodowane nawałem innych obowiązków a nie takie , że nie chce nam się pisać czy coś w tym stylu.

   Usuń
 4. Ja przez prawie 10 lat blogowania nie miałam żadnej przerwy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bloguję już prawie 9 lat i nie miałam żadnej przerwy.

   Usuń
  2. Podziwiam, ja przez te prawie 10 lat musiałam mieć kilka przerw, bo np. w trakcie studiów czasami nie dało się inaczej.

   Usuń
  3. Ja na szczęście cały czas czytałam, więc było o czym pisać.

   Usuń
  4. Wow, naprawdę Was podziwiam, że przez tak długi czas nie miałyście przerwy. U mnie bloga prowadzę od 2012 roku, ale od jakiegoś czasu na blogu była totalna cisza, bo przeniosłam się na Instagrama. No ale ostatnio postanowiłam wrócić na bloga i mam nadzieję, że będę pisać systematycznie. :)

   Usuń
  5. O cześć fajnie, że zajrzałaś do mnie po latach. Jak wspomniałam wyżej również podziwiam, bo mnie np. podczas studiów w latach 2012-2017 nie udało się uniknąć kilku blogowych przerw mimo, że cały czas czytałam i miałam pomysły na wpisy. Od czasu skończenia studiów czyli przez ostatnie 4 lata piszę może mniej, ale czasem mniej znaczy więcej.

   Usuń
 5. Przerwa jest ok, blogowanie to hobby a nie praca na etacie :) ważne żeby być w zgodzie ze sobą. A informowanie... dla mnie może być, może nie być. Potrzebne jest przy definitywnym pożegnaniu :) i tak wpadam na blogi, które lubię, żeby sprawdzać zmiany

  OdpowiedzUsuń
 6. Przez tyle lat blogowania na blogu podróżniczym nie miałyśmy przerwy, choć jest to czasochłonne zajęcie.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.