sobota, 27 sierpnia 2016

192. Cathy Glass Ukryty.

 • Tytuł oryginalny : Hidden
 • Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska
 • Seria/cykl wydawniczy : Napisane przez życie. Tom. 2
 • Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA.SA
 • Rok wydania: 2015
 • Oprawa: Miękka  
 • Ilość stron: 384
 • Gatunek : Literatura faktu, literatura współczesna
"Jeśli chociaż w jakieś mierze mogę poprawić życie dziecka i pomóc mu pogodzić się z przeszłymi doświadczeniami, a dzięki temu być może zapewnić mu lepszą przyszłość, to moja satysfakcja jest niezmienna". 
Takimi słowami Cathy Glass argumentuje, fakt, że od ponad dwudziestu lat zajmuje się opieką zastępczą. Za każdym razem, gdy przyjmuje pod swój dach obce dziecko, podejmuje pewne ryzyko. Nie wie jak podopieczny będzie się czuł w nowym dla niego miejscu, czy polubi ją, jej rodzinę, zaufa na tyle, by opowiedzieć swoją często bardzo bolesną historię. I wreszcie nie zna odpowiedzi na najważniejsze pytanie : Czy będzie mogła takiemu dziecku pomóc ?
"Pod wieloma względami okrutna i złośliwa uwaga skierowana tam gdzie najbardziej boli jest znacznie gorsza niż kopniak czy uderzenie". 
W Ukrytym czytelnik poznaje historię chłopca , o którym na początku wiadomo tyle, że ma dziesięć lat, a jego imię to Tayo. Nikt nie wie jak się nazywa, skąd pochodzi, ani dlaczego musi trafić do rodziny zastępczej. Nie jest nigdzie zarejestrowany, więc formalnie nie istnieje. Do Cathy przyjeżdża prosto ze szkoły, bez żadnych zapasowych ubrań czy osobistych rzeczy, widać po nim, że jest bystry, wie co to pewność  siebie i dobre maniery. Przypomina raczej ucznia elitarnej brytyjskiej szkoły niż dziecko z  patologicznej  rodziny. Po załatwieniu wszystkich formalności  związanych z przekazaniem opiekunce rozpoczyna się proces aklimatyzacji, próba rozwikłania zagadki przeszłości i poznania historii bohatera. On sam jawi się jako niezwykle grzeczny, pilny, garnący się do prac domowych dzieciak. Po pewnym czasie na jego idealnym wizerunku pojawiają się pierwsze rysy. Niewłaściwe zachowania, pierwsze kłamstwa, drobne kradzieże, zauważona zostaje tajemnicza blizna, która skrywa bolesną prawdę. Kilkuletnie ukrywanie się przed opieką społeczną i wszelkimi instytucjami państwowymi, nielegalny pobyt w Anglii oraz zmuszanie do pracy w fabryce. Tak wyglądało dzieciństwo nowego podopiecznego Glass. Tego, co było nie da się cofnąć, ale czy można zmienić przyszłość ? Gdzie w tym wszystkim, jest uzależniona od narkotyków matka, a gdzie ojciec, o którym chłopiec mówi tak jakby był rycerzem w złotej zbroi , który przybędzie na ratunek ? O tym już nie tutaj, lecz w powieści pełnej absurdów, cierpień oraz rozczarowań, w której autorka niczego nie ukrywa , nie chroni przed skrajnymi emocjami
" Świat staje się lepszy kiedy ludzie starają się zrobić coś dobrego dla innych".
Książka, której recenzje właśnie czytasz intryguje od pierwszych stron, jest opowieścią o kimś kto przetrwał piekło podziemia i nie dał się zniszczyć. Niektóre jej fragmenty czyta się ze strachem, a inne ze wzruszeniem. Brutalna, przejmująca i urzekająca takimi przymiotnikami można ją określić. Autorka po raz kolejny pokazała swoją anielską cierpliwość, empatię i zmysł obserwacyjny. Przypomniała jak ważne są podstawy wychowania, które otrzymuje się w dzieciństwie. Zrobiła coś jeszcze- uświadomiła czytelnikowi jak przebiega procedura związana z przekazaniem dziecka do pieczy zastępczej. Bardzo szczegółowo opisała zasady jakich musi przestrzegać zarówno jej podopieczny jak i ona sama oraz pokazała jak w Wielkiej Brytanii wygląda współpraca pomiędzy osobami zaangażowanymi w sprawę dziecka objętego opieką zastępczą. Wśród nich są jego biologiczni rodzice, opiekun zastępczy, wyznaczony wcześniej opiekun społeczny, kurator, często także nauczyciele i wychowawca dziecka. Zrobiła to tak fantastycznie, że śmiało można napisaćpowyższa książka ma walory nie tylko literackie, ale także edukacyjne. Czytając ten utwór znajduje się potwierdzenie, że wiara czyni cuda, a nadziei nigdy nie wolno tracić, bo pomaga przetrwać najgorsze. Wrażliwcy - uważajcie, ta książka może być dla Was trudna , fani twórczości Cathy Glass - nie zawiedziecie się. To jedna z najlepszych jej książek. Pozostali - przeczytajcie, bo  warto. 
Ukrytego, ale także inne  powieści autorki z czystym sumieniem można polecić wszystkim sympatykom prawdziwych historii, studentom psychologii, pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej czy resocjalizacyjnej. Każda z tych grup wyciągnie z nich coś wartościowego. Są to historie, które na długo zostają w pamięci, ukazują dziecięce dramaty, ale i niosą nadzieję. Chwytają za serce i rozrywają duszę, pokazują, że istnieją " ludzie anioły", a miłość zwycięża nie tylko w bajkach. 

Źródło cytatów : 
[1]Cathy Glass, Ukryty, Wydawnictwo Muza Warszawa 2015s. 379.
[2Cathy Glass, Ukryty , Wydawnictwo Muza  Warszawa 2015 s.139.
[3]Cathy Glass,  Ukryty, Wydawnictwo Muza  Warszawa 2015 s.212.


Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Księgarni internetowej BookMaster   
 


 

3 komentarze:

 1. Książki tej autorki zawsze wywołują we mnie wiele emocji. Tę czytałam i byłam bardzo wzburzona...

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki tej autorki nigdy nie są "łatwe i przyjemne", ale poruszają jak mało które. Tej nie znam - muszę koniecznie ja zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że książka jest dość ciekawa. Sądzę że w jakimś czasie sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.