czwartek, 4 sierpnia 2016

191. Casey Watson Ostatni całus dla mamy.

 • Tytuł oryginalny : A Last Kiss for Mummy
 • Tłumaczenie: Anna Cichowicz
 • Seria/cykl wydawniczy : Skrzywdzone
 • Wydawnictwo: Amber
 • Rok wydania: 2015
 • Oprawa: Miękka  
 • Ilość stron: 288
 • Gatunek : Literatura faktu, biografia
" Dzieci, którymi się zajmowaliśmy nie były zwykłymi dziećmi, często miały mroczną i trudną przeszłość, mroczne i trudne powiązania, środowisko, które mogło sporo namieszać".
Casey Watson- wraz z mężem prowadzi rodzinę zastępczą, podobnie jak Cathy Glass opisuje historie swoich podopiecznych. Jest jednak coś, co te Panie różni. Do Glass trafiają dzieci zdrowe, które choć czasem sprawiają trudności wychowawcze to po pewnym czasie mogą wrócić do biologicznych rodziców, trafić do adopcji czy na tymczasową terapię.Casey przyjmuje dzieci z niepełnosprawnością,problemami psychologicznymi takie, którymi nikt inny nie chce lub nie potrafi się odpowiednio zaopiekować. Jej podopieczni nie mają szans na powrót do domu, ani nawet adopcję. Jako pisarka debiutowała w 2011 roku powieścią Chłopiec, którego nikt nie kochał
"Nie mogłam znieść myśli o łańcuchu zdarzeń, od których nie było odwrotu. Na końcu tego łańcucha było maleńkie dziecko oddane stale pod cudzą opiekę i młoda matka okaleczona na całe życie".
W Ostatnim całusie dla mamy czytelnik poznaje historię czternastoletniej Emmy, która trafia do Casey wraz z trzytygodniowym synkiem Romanem. Na Watsonach spoczywa wielka odpowiedzialność, muszą nie tylko zając się maleństwem, ale i jego zbuntowaną, obrażoną na wszystkich nastoletnią mamą. Z dnia na dzień stają się częścią pewnego procesu- ich zadaniem jest zrobić wszystko, aby Emma udowodniła, że potrafi być dobrą i odpowiedzialną matką. Nastolatka jednak już pierwszego dnia pokazuje, że nie będzie to łatwe, każdy kolejny jest tylko gorszy, imprezy, alkohol, próba samobójcza aż wreszcie tragedia, która  może przekreślić szanse nastolatki na zatrzymanie przy sobie syna. Czy dziewczyna rzeczywiście straci dziecko, a może w porę się opamięta i zrozumie, że naprawdę ma  dla kogo żyć i walczyć ? O tym nie tutaj lecz na kartach powieści. 
" Jej książki są tajemnicze drastyczne i przejmujące, ale pełne ciepła, dobra i miłości".
Książka, której recenzję właśnie czytasz jest emocjonalnym rollercoasterem. Raz czytelnik zgrzyta zębami ze złości na główną bohaterkę mówiąc: Dziewczyno obudź się masz dziecko, które Cię potrzebuje, by zaraz potem ocierać łzy wzruszenia i kibicować tak samo mocno jak robi to Casey. To powieść pełna ludzkich dramatów, bólu, tajemnic, których odkrycie wymaga czasu. To historia, po przeczytaniu której ma się moralnego kaca i trzeba odczekać chwilę zanim sięgnie się po kolejną lekturę. Warto ją przeczytać wtedy, kiedy Drogi Czytelniku zaczynasz narzekać, użalać się nad sobą, bo coś Ci się nie udało. Dlaczego akurat wtedy ? Bo ona da  Ci chwilę refleksje i pokaże , że wcale  nie masz tak źle jak myślisz. Watson udowodniła , że potrafi dobrze pisać i ukazywać portrety psychologiczne swoich bohaterów. Przypomniała również, że rodzic zastępczy to nie tylko ktoś, kto ma zapewnić dziecku ciepły i bezpieczny dom. Taka osoba musi również być dla niego wsparciem, kimś, kto  potrafi wysłuchać, rozmawiać, a kiedy trzeba natychmiast zareagować. Ma talent pisarki porównywalny do tego, który posiada wspomniana we wstępie Cathy Glass, a może nawet większy. Potrafi " porwać" czytelnika w świat ludzkiego bólu i cierpienia, ale też dać mu nadzieję, potrafi go zszokować i zostawić z pytaniem na, które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj brzmi ono tak : Pomóc zdesperowanej nastolatce, która chce się zmienić czy zabrać jej dziecko ? W przypadku takich historii czytelnik nie może powiedzieć ta książka bardzo mi się podobała bo ludzkie cierpienie jakie zostało opisane na jej kartach nie może się podobać, na nie nie można się godzić. Czytelnik może być wzruszony, zdenerwowany, smutny czy bezradny. Autorce należą się ogromne brawa za sposób w jaki opowiedziała tę historię, a wydawcy plus za okładkę. 
Ostatni całus dla mamy- niezwykła historia o macierzyńskiej miłości, konsekwencjach błędów popełnionych w przeszłości i o walce o kogoś na kim naprawdę nam zależy.  Dotykająca  problemu który jest zauważalny także w polskim społeczeństwie. Warto zarekomendować ją wszystkim sympatykom twórczości Casey Watson, Cathy Glass i tym, którzy lubią prawdziwe historie. Jest to lektura obowiązkowa dla studentów pedagogiki opiekuńczo - wychowawczej czy opiekuńczo- społecznej. Oni  dzięki niej mogą dostać kilka wskazówek, które daje tylko życie,  nie uniwersytet. 

Źródło cytatów : 
[1]Casey Watson, Ostatni całus dla mamy ,Wydawnictwo Amber Warszawa 2015 s.54.
[2]Casey Watson, Ostatni całus dla mamy ,Wydawnictwo Amber Warszawa 2015 s.145.
[3]Opis z okładki 
 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Księgarni internetowej BookMaster   

6 komentarzy:

 1. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale fabuła bardzo mnie zaciekawiła. Lubię powieści z dużą dawką emocji.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki tej autorki wybieram w ciemno, tak jak i Cathy Glass

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki z tej serii to perełki. O tej jeszcze nie słyszałam jednak zapisuję ją na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka na pewno wywołałaby we mnie wiele, wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Każda książka Watson sprawia, że w moim wnętrzu emocje wręcz buzują. Tak samo było w przypadku tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.