niedziela, 3 kwietnia 2016

Cykl Na imię mi... #1 Blanka.

W pierwszą kwietniową niedzielę przychodzę do Was z nowym tym razem nieksiążkowym projektem, pomysł na niego pojawił się w mojej głowie dość niespodziewanie , ale mam nadzieję, że Wam się spodoba. O czym dokładnie mowa ? 

Na imię mi... co tygodniowy cykl, w którym pojawiać się będą wywiady z kobietami noszącymi nietypowe  imię lub teksty pisane przez takie właśnie osoby. Nie zabraknie także rozmów z mamami, które wybrały dla swoich córek rzadko spotykane imiona. Poznacie ich historie, przemyślenia, opinie. Zapraszam do czytania i komentowania oraz zgłaszania się do udziału w  projekcie.

Zanim jednak poznacie pierwszą bohaterkę kilka słów samym imieniu. 

Pochodzenie :
Imię Blanka wywodzi się od hiszpańskiej wersji francuskiego imienia Blanche i oznacza po prostu biała lub czysta. W  języku włoskim funkcjonuje ono również w formie Bianka. Blanki swoje imieniny świętują 7 października i 1 grudnia. 

Znane osoby noszące imię Blanka :
 • Blanka de Burbon (1339-1361)- królowa Kastylii
 • Blanka Burgundzka- królowa Francji
 • Blanka Kastylijska- królowa Francji
 • Bianca Balti- włoska modelka
 • Blanka Winiarska- polska tancerka, trenerka w kilku edycjach programu Taniec z Gwiazdami.
Blanka w Wielkiej Księdze Imion : 
Blanka to zazwyczaj osoba niezależna, pewna siebie, chodząca własnymi ścieżkami. Kobieta  nosząca takie imię posiada duszę artystki, lubi tworzyć i fantazjować dlatego najlepiej czuje się we własnym świecie.  Woli przyjaźnić się z mężczyznami, kocha luksus, nie pasuje do niej rola  gospodyni domowej.  Więcej na ten temat przeczytacie tutaj

Po krótkim opisie pora na rozmowę. Poznajcie Blankę. Ma 23 lata, jest absolwentką Pedagogiki resocjalizacyjnej, a obecnie studiuje Wizaż i Stylizację w Krakowie. 

Anne 18 : Jak myślisz czy nadając dziecku nietypowe imię można je w jakimś sensie skrzywdzić ? 
Blanka ; To zależy od imienia, ale według mnie można. Jeśli imię będzie bardzo odbiegać od normy to na pewno taka osoba spotyka się z nieprzyjemnościami ze strony innych.
Sądzisz, że słuszne jest dopasowywanie imienia do nazwiska , np. ze względu na to, aby gdy dziecko dorośnie ładniej wyglądało ono choćby w dowodzie tożsamości ? 
Na ogół chyba nie ma takiej potrzeby, chociaż czasem może się zdarzyć, że wyniknie śmieszne połączenie, ja nie przykładałabym do tego większej uwagi.
Jaki Ty osobiście masz stosunek do swojego imienia ? 
Bardzo się cieszę, że takie mam. Jeśli kiedyś będę mieć córkę też dostanie takie. 
Czy z jego nadaniem wiąże się jakaś ciekawa historia ?
Mój tata pasjonuje się historią, gdzieś o takim usłyszał i uparł się, że koniecznie muszę być Blanka. Jak francuska królowa Blanka Kastylijska.  Jednak w rodzinie wszyscy mają pospolite imiona.
Blanka brzmi trochę jak imię królowej lub bajkowej księżniczki , właśnie tak się czułaś jako mała dziewczynka ? 
Nigdy  o tym nie myślałam.
Wymień proszę trzy plusy i trzy minusy nietypowego imienia i krótko uzasadnij dlaczego wskazałaś właśnie te aspekty ? 
Jak ktoś o Tobie mówi to od razu wiadomo o kogo chodzi, co można zaliczyć zarówno do plusów jak i minusów. Wszyscy łatwo Cię zapamiętują, masz poczucie pewnej wyjątkowości, a minusem mogą być przezwiska, jakieś nieprzyjemne komentarze, ale tu już gorzej mi się wypowiedzieć.
Czy w czasach szkolnych ze względu na nietypowe, choć teraz coraz częściej nadawane imię miałaś jakieś przywileje ?
Nie miałam.
A może wręcz przeciwnie spotykały Cię jakieś nieprzyjemne sytuacje typu dziwne ksywki, ukradkowe uśmiechy itp? 
Raczej nie miałam ksywki jak każdy inny, nie żadne obraźliwe w każdym razie. 
Moda na imię myślisz, że coś takiego rzeczywiście istnieje ?
Tak, bo jeśli sprawdzi się statystyki to widać, które imiona nadawane są częściej niż inne.  
Kto lub co  Twoim zdaniem wywołuje te modę, otoczenie, media, a może jeszcze coś innego ?
Mogę się powołać na swój przykład odkąd w kilku serialach pojawiło się imię Blanka to coraz częściej słyszę, że  teraz rodzice tak nazywają swoje córki. Media, może też jakieś autorytety, które są w danym czasie na topie.
Na koniec powiedz mi jakie imię nadałabyś swojemu dziecku i dlaczego ? 
Tak jak wspomniałam wcześniej córce na pewno Blanka odkąd pamiętam tak planowałam, najbardziej mi się podoba i mam też sentyment.
Dziękuję za wywiad. 
Ja również dziękuję.

Blance należą się ogromne podziękowania i brawa za odwagę, bo jako pierwsza skorzystała z zaproszenia. Ja bardzo się cieszę, że mogłam zaangażować do projektu koleżankę z czasów szkolnych.  

Czekam na wiadomości od czytelniczek, które chciałyby opowiedzieć o swoim nietypowym imieniu.  Gościem kolejnej odsłony cyklu będzie...... to na razie tajemnica. Miłej niedzieli Anne 18. 
 
    
   
           
 
 

12 komentarzy:

 1. Kurcze! Ciekawy pomysł na post :) nie sądziłam, że jedno wokół jednego imienia można zebrać tyle ciekawych informacji :) http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo mi miło, że się podoba. Nie dodawaj przy każdym komentarzu linku do bloga. Obiecuję, że jeśli będę miała ochotę na pewno zajrzę.

   Usuń
 2. Blanka to dla mnie dość egzotyczne imię. Ale dużo ciekawego się o nim dowiedziałam. Jesteś bardzo kreatywna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Imię Blanka rzeczywiście pojawia się wśród małych dziewczynek coraz częściej :) Ale jest bardzo ładne. Czekam na inne nietypowe imiona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, ze o moim imieniu nie można aż tyle ciekawostek wynaleźć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł! Nikt z mojego otoczenia chyba nie ma nietypowego imienia a imię Blanka słyszałam tylko w jakimś serialu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Blanka to bardzo ładne imię. Nie jest zbyt popularne, ale nie jest też dziwaczne. Znam jedną Blankę w moim wieku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam ciekawa, jak Ci pójdzie 'cykl z imionami':) I podoba mi się:) Mama mojej koleżanki ma na imię Blanka i to jedyna osoba o takim imieniu, którą znam osobiście :) Kojarzy mi się z piosenką: Una paloma blanca (biała gołębica) :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To imię ma bardzo przyjemne brzmienie, nie znam nikogo wśród znajomych, która by je nosiła. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmmm, całkiem ciekawy pomysł na cykl wpisów ;) Aż chyba przyjrzę się kolejnym.

  OdpowiedzUsuń
 10. Super pomysł na posty :) ja mam niestety bardzo pospolite imie :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajny pomysł na cykl:) Mnie osobiście imię Blanka bardzo się podoba.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.