czwartek, 21 kwietnia 2016

[Tekst gościnny Abakercja] Optymalizacja notek pod wyszukiwarkę (SEO).

Jak pisać notki, żeby użytkownicy mieli szansę znaleźć je za pomocą wyszukiwarki ? Pozycjonowanie stron i pisanie pod SEO to już nie tylko moda i pomysł na zwiększenie popularności, ale prawie konieczność. Dobra widoczność tekstu w wyszukiwarce gwarantuje większą liczbę odwiedzin, a blogi tworzymy przecież po to, żeby trafiali na nie ludzie zainteresowani danym tematem. Dobrze przygotowana notka ma większą szansę dotrzeć do potencjalnych odbiorców. Oczywiście nikogo nie namawiam do tworzenia treści tylko i wyłącznie " pod googla". Blogowanie to pasja, przyjemność i wolność. Wystarczy jednak wprowadzić kilka podstawowych zasad i drobnych zmian, żeby tekst mógł cieszyć się wyższą pozycją w wyszukiwarce , był lepiej widoczny dla potencjalnych czytelników i skuteczniej docierał do zainteresowanych odbiorców.
źródło pixbay.com
Poniższe porady to nie żadne magiczne tricki ani czasochłonne czynności. To taki prosty poradnik, zawierający podstawowe i najważniejsze reguły konstruowania wpisów. 

Dobrze dobrany tytuł
Tytuł jest,jeżeli nie najważniejszy, to bardzo ważny.Warto poświęcić trochę czasu na stworzenie jak najlepszego tytułu. Powinien on zawierać w sobie esencję tekstu i nie być przy tym zbyt długi. Wybierając tytuł warto zastanowić się, co sami wpisalibyśmy w wyszukiwarkę poszukując informacji na dany temat. Tutaj możemy zdać się na intuicję. O ile lepszy będzie prosty i rzeczowy tytuł " Jak zapisać się do biblioteki ?" niż " Jak możesz dołączyć do grona korzystających z usług świadczonych przez publiczne biblioteki". Drugi tytuł jest za długi, zbyt  przekombinowany i nikt nic takiego nie wpisuje w wyszukiwarkę. Może lepiej wygląda na stronie, ale nie przyniesie zbyt wielkiego ruchu z Google. Wiele systemów blogowych ma możliwość ustawienia innego tytułu widocznego na blogu dla czytelników, a innego dla wyszukiwarek. Warto skorzystać z tej opcji. W blogerze  tytuł, który ma znaczenie dla wyszukiwarek znajduje się w zakładce Link bezpośredni przy edycji każdego posta. Zaznaczamy tam niestandardowy i wpisujemy tytuł poszczególne słowa oddzielając poziomą kreską. 

źródło: Screen Blogger

Słowa kluczowe
Słowa kluczowe określają zawartość i główny temat wpisu. Powinny pojawić się w tytule i pierwszym akapicie. Jeśli jest on dłuższy, to nawet kilkakrotnie. Oczywiście warto zdać się na swój rozsądek i nie przesadzać. Tekst powinien brzmieć naturalnie i dać się czytać. Ale co 3-4 zdania warto powtórzyć słowa kluczowe lub kluczową frazę, której dotyczy nasza notka. Im wyżej w tekście, tym zawartość słów kluczowych ma większe znaczenie. W największym natężeniu powinny one występować w tytule i pierwszym akapicie. 
  
Nagłówki
Warto stosować nagłówki najlepiej, żeby zawierały słowa kluczowe. Nagłówki warto również wyróżniać poprzez pogrubienie, powiększenie czy jeszcze lepiej użycie znaczników H. W bloggerze , w edytorze możemy wybrać opcję nagłówek lub mniejszy nagłówek po prostu z menu, co jest bardzo wygodne. Notka robi się wówczas bardziej przejrzysta, ładniej wygląda, lepiej się czyta i lepiej pozycjonuje w wyszukiwarce.
źródło: Screen Blogger
  Podpisywanie obrazków 
Jeśli w swoim wpisie zamieszczasz zdjęcia lub obrazki (a warto to robić) dobrze jest nadać im nazwę zgodną z tematyką notki. Najwygodniej, żeby to był tytuł lub słowa kluczowe. W bloggerze po kliknięciu w zdjęcie pojawia się menu, a w nim właściwości. Klikamy i tam również dodajemy tytuły do zdjęcia. Dzięki temu na naszego bloga będą trafiać również użytkownicy przeszukujący grafiki w Internecie. 
źródło : Screen Blogger 
 Linkowanie pomiędzy swoimi tekstami 
Warto w swoich notkach zamieszczać odnośniki do starszych treści, jeżeli są powiązane tematycznie. Dzięki temu dajemy trochę nowego życia starszym notkom. Ułatwiamy również czytelnikom wycieczkę po blogu i zebranie kompletnej wiedzy na dany temat. W zależności od długości takich linków powinno ich być od jednego do  czterech lub pięciu. W przypadku bardzo długich tekstów możemy pozwolić sobie na więcej, zadbajmy jednak, o to żeby zachować rozsądne proporcje. Link powinien być jedynie  dodatkiem do tekstu. Najlepiej żeby link krył się pod słowem kluczowym czyli raczej "Przepis na rosół" niż kliknij tutaj. 
Powyższe porady dotyczące pozycjonowania można zastosować nie tylko przy tworzeniu kolejnych wpisów, ale również modyfikując już istniejące. Te drobne zmiany nie ingerują zbyt mocno w treść, a mają ogromne znaczenie dla wyszukiwania.  Dzięki nim więcej użytkowników będzie miało szansę trafić na bloga przeszukując Google. 

Napisała Ania- autorka bloga lifestylowego  http://abakercja.blogspot.com/
 

    

 

11 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że ta opcja linku bezpośredniego do tego właśnie służy. Dzięki za tę pigułkę informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Profesjonalny tekst! Gratulacje dla Ani z Abakercji :) Aniu G. bym poprawiła tekst w linku w "http://anne18-recenzentka.blogspot.com/2016/04/tekst-goscinny-akrebacja-optymalizacja.html" Ania z Abakercji nie chce być "akrebacją" chyba... Masz w tym tekście napisane jak to zrobić :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zaznaczamy tam niestandardowy i wpisujemy tytuł poszczególne słowa oddzielając pionową kreską" - anie poziomą?

  A tak poza tym - fajny artykuł. Sama wielu rzeczy dowiedziałam się dopiero niedawno, a bloguję już przecież jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tekście, który dostałam od Ani jest pionową, więc tak napisałam.

   Usuń
  2. oczywiście,że poziomą ;) taki głupi błąd. wybaczcie.

   Usuń
 4. Dzięki za porady :)
  Stosuję od jakiegoś czasu i potwierdzam - działa :D
  Czasami jednak zdarzają się prawdziwe perełki wejść z wyszukiwarki. Np. kiedyś ktoś wpisał hasło "jak się zadowala impotent". Do dziś się zastanawiam, do którego posta został odesłany :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze wiedzieć takie rzeczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie nie są to inwazyjne zmiany. Warto je zacząć wprowadzać u siebie, tym bardziej, że blogosfera jest przestrzenią, która wciąż się rozwija, a blogerzy powinni być z tym na bieżąco.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.