niedziela, 18 listopada 2012

TOP 10 ULUBIONE CYTATY Z LITERATURY.
Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu.
                                                      


                                                  TOP 10 ULUBIONE CYTATY Z LITERATURY. 

Na początku zaznaczę, że uwielbiam gdy książka jest tak zwaną kopalnią cytatów. Wybór tych dziesięciu perełek był dla mnie naprawdę ciężki. Dlatego po długim namyśle postanowiłam , że w moim rankingu znajdą się cytaty z ulubionych powieści lub te z, którymi w jakiś sposób się zgadzam.
Kolejność w zestawieniu jest absolutnie przypadkowa .


1. „Czasem spoglądając komuś głęboko w oczy można poznać jego duszę na wskroś i dowiedzieć się o nim więcej w ciągu godziny niż o innych w ciągu całego życia.. ( Anne Bronte Lokatorka Wildfeel Hall).

2. „Czasami szczęście polega na tym, że mamy kogoś, za kim możemy tak mocno tęskni"(Richard Paul Evans Na rozstaju dróg).
3. „Żyć z dnia na dzień, sam w obliczu nieba"( Albert Camus Dżuma).

4.„Marzenia zawsze są przygnębiające, jeśli się nie spełniają. Ale to własnie proste marzenia bywają często najbardziej bolesne, ponieważ wydają się takie osobiste, takie sensowne, takie osiągalne. Zbliżasz się na wystarczającą odległość, by ich dotknąć, lecz nigdy dość blisko, by je schwytać i zatrzymać, a to wystarczy, żeby złamać serce ( Nicholas Sparks Trzy tygodnie z moim bratem).

5. „Każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem nie jest od niej wolny. I trzeba czuwać nad sobą nieustannie, żeby w chwili roztargnienia nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka"(Albert Camus Dżuma).


6.  „Chodzi o to, że musi coś przecież istnieć. Jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą"( Zofia Nałkowska  Granica).

7. „Nie umiem tego wyrazić, ale z pewności każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że istnieje cześć nas samych gdzieś całkowicie poza nami. Emilly Bronte Wichrowe Wzgórza).


8. „A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec"( Aleksander Kamienie na szaniec, fragment utworu Testament mój Juliusza Słowackiego).

 
9.  „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś"(Antoine de Saint Exupery).

10. "Tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką"(Paulo Coelho Alchemik).

9 komentarzy:

 1. Ciekawy wybór, znałam tylko 9. i 8., choć to raczej nie słowa Kamińskiego, a Słowackiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo spodobała mi się 4 i 7. O ile się nie mylę 8 to Słowacki - "Testament mój" cały utwór jest genialny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cytaty z "Dżumy" również bardzo mi się podobają, a ten cytat "A kiedy trzeba na śmierć idą po koeli.." (też mi się wydaje, że to Słowackiego) zawsze mnie niesamowicie wzruszał...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest Słowacki poprawiłam swój błąd.

   Usuń
 5. Nie przepadam za Coelho, ale przytoczony przez ciebie cytat jest świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajne cytaty. Najbardziej chyba podobają mi się: 4,8,9,10:)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.