piątek, 2 listopada 2012

70. Paulo Coelho Pielgryzm.

                                                          Audiobook   Lektor Andrzej Ferenc
                                                           Czas trwania : 400 min.
  Pielgrzym jest ósmą książką Paulo Coelho po, którą sięgnęłam. W pewnym momencie zrobiłam sobie małą przerwę od jego powieści . Teraz znów do nich powróciłam. Jakie są moje wrażenie po przesłuchaniu książki w wersji audio?. Najpierw powiem krótko . Utwór ten  moim zdaniem jest zupełnie inny niż te , które czytałam wcześniej. Oczywiście nadal nie brakuje tam licznych sentencji filozoficznych ale jest ich zdecydowanie mniej niż wcześniej. Pojawiają się również  wątki, których przedtem u tego autora nie było( wątki i postacie fantastyczne).

 Tytuł sugeruje , że w utworze pojawia się znany  motyw literacki- motyw wędrówki. Pojawia się on w  biblijnej Księdze Rodzaju, eposie Homera, Sonetach krymskich Mickiewicza  czy słynnym utworze Juliusza Słowackiego pt Hymn. Brazylijczyk również go wykorzystuje. Cała historia rozpoczyna się od pielgrzymki głównego bohatera, której celem jest odwiedzenie hiszpańskiego sanktuarium    Santiago de Compostela.  W podróży towarzyszy mu  Petrus , który pełni rolę przewodnika.
Bohater   będzie musiał wykonać kilka nowych dla niego zadań, spotkać się z istotami takimi jak  anioły, demony a nawet przekroczyć bramy zakonu templariuszy. Wszystko po to aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania , zrozumieć samego siebie i przejść pewną metamorfozę. O tym jakie będą owoce tej szczególnej wyprawy dowiecie się już podczas lektury. Język utworu podobnie jak w przypadku innych powieści pisarza jest przystępny i zrozumiały dla każdego czytelnika.  Wędrówka jest tutaj metaforą ludzkiego życia a każdy następny dzień to nowy coraz trudniejszy jej etap. Coelho stara się w tej książce przekonać nas , że choć najtrudniejszy jest właśnie tej pierwszy krok to nigdy nie wolno łatwo się poddać.  Potrzebny jest nam upór , determinacja i wiara we własne możliwości. Bez tego nie będziemy mogli zdobywać kolejnych szczytów a nikt nie zrobi tego za nas. ( może to brzmi trochę górnolotnie , ale taka jest prawda). Bohater Coelho podczas pielgrzymki zaczął wreszcie zauważać to czego wcześniej nie potrafił dostrzec . Zrozumiał też jak wielką siłę mają  ludzkie marzenia.

Książka jest specyficzna i raczej nie nadaje się " na początek" przygody z autorem. Wiem , że nie każdemu przypadnie do gustu dlatego nie będę jakoś  specjalnie namawiać do jej przeczytania. Nic na siłę . Zdecydujcie sami.
Za możliwość wysłuchania audiobooka serdecznie dziękuję platformie Audeo pl.


12 komentarzy:

 1. Czytałam i uważam, że ten autor ma lepsze i gorsze książki. Ta była taka średnia

  OdpowiedzUsuń
 2. Za tego autora w końcu muszę się wziąć, ale na pewno nie w wersji audiobooka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem w sumie dlaczego, ale w ogóle nie ciągnie mnie do książek tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka jest zupełnie inna od pozostałych, tak, jak sama wspomniałaś. Ale nie potrafiłabym jej słuchać. Jestem typowym wzrokowcem, więc trudno jest mi się dłużej skupić na tekście słuchanym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś zaczytywać się jego książkami. Dwie najlepsze to Demon i panna Prym, i na brzegu ..... Ta mi się średnio podobała, tak samo jak przereklamowany Alchemik ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam, że w okresie kiedy czytałam wszytskie powieści Coelho po kolei, ta obok "Piątek Góry" i "Podręcznika wojownika światła" podobała mi się najmniej :p
  Szczerze mówiąc jedyne książki tego autora, które mi się podobały to "Jedenaście minut" i "Weronika postanawia umrzeć". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kto wie, może dam szansę tej książce. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam jedną książkę Coelho i jakoś na razie... nie mam na inne smaczku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam się że nie czytałam żadnej książki Coelho, może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie umiem przekonać się do tego autora. Moja najlepsza przyjaciółka namiętnie zaczytuje się w Coelho, ma chyba wszystkie jego książki, a ja jakoś nie mogę :) Przeczytałam "Alchemika" i zdezorientowana porzuciłam plany przeczytania czegoś innego. Może wybrałam kiepską książkę na początek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Coelho polubiłam po przeczytaniu Alchemika, i to bym chętnie poczytała lub usłyszała ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.