wtorek, 20 listopada 2012

TOP 10 LEKTURY OBOWIĄZKOWE KAŻDEGO NASTOLATKA.Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu.

 Nadrabiania  zaległości w książkowych rankingach ciąg dalszy. Dziś  lektury dla nastolatek. 10 tytułów w przypadkowej kolejności.

1. Krystyna Siesicka  Zapałka na zakręcie- zaczytywałam się w książkach tej pisarki w gimnazjum.
2. Barbara Rosiek Pamiętnik narkomanki- książka uświadamia , że istnieją zagrożenia, które czyhają na młodych ludzi.
3. Małgorzata Karolina Piekarska  Klasa Pani Czajki- w zrozumiały dla nastolatka sposób opowiada o przyjaźni między szkolnymi kolegami.
4. Lucy Maund Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza- moja ukochana lektura dzieciństwa więc nie mogło jej w tym zestawieniu zabraknąć.
5. Jadwiga Korczakowska Spotkanie nad morzem- lektura w czwartej klasie szkoły podstawowej.
6. Astrid Lindgren. Bracia lwie serce.
7. Maria Krugger Godzina pąsowej róży.
8. Krystyna Siesiecka Jezioro Osobliwości.
9. Małgorzata Musierowicz Seria Jeżycjada.
10. Irena Jurgielewiczowa Ten obcy.

15 komentarzy:

 1. Piekny top. I kazda ksiazka przywoluje takie piekne wspomnienia...

  OdpowiedzUsuń
 2. W 99% sie zgadzam, po za pamiętnikiem narkomanki, jeśli juz to chyba bym wolała, my dzieci z dworca zoo ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam "Anię z Zielonego Wzgórza" i "Klasę Pani Czajki"! :) Czytałam także "Tego obcego" i kilka pozycji z serii "Jeżycjada", co miło wspominam. "Pamiętnik narkomanki" również mam za sobą - książka porusza ważny problem, ale na pewno jest skierowana do starszej młodzieży, a nie tych osób, które dopiero wkroczyły w nastoletni świat. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam "Ten Obcy", serie Jeżycjadę oraz Anię, "Pamiętnik narkomanki". Może to dziwne, ale Siesickiej nic nie znam. Teraz mam zamiar sięgnąć po "Jezioro osobliwości". Fajny Top Ci wyszedł ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm czytałam: "Ten obcy" "Jezioro osobliwości" oraz oczywiście Anię :) Wszystkie i u mnie znalazłyby się na tego typu liście :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Twoja listą :) "Bracia Lwie serce" - cudna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tylko "Klasy Pani Czajki" nie znam. Jeśli chodzi o pozostałe książki - JeSt to również mój TOP10. Dopisałabym jeszcze "Dzikuskę" I. Zarzyckiej, i "Pollyane" E. Porter i Tajemniczy ogrod" (10 to za mało:-) )i jeszcze, jeszcze parę innych.
  Moi wspaniali przyjaciele sprzed jakiś... 20 lat. Pomału zaprzyjaźniam z nimi moje trzy córki. A ja przy okazji z radością odświeżam tę przyjaźń. Na połce z książkami mamy od wczoraj "Braci Lwie Serce", Ania i Pollyanna są tam już od dawna (oczywiście przeczytane)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie polubiłam Tego Obcego i Jeżycjady... może dlatego że w szkole wmuszano je mi na siłę =3

  OdpowiedzUsuń
 9. marichetti - ja też nie lubię czytać książek "wmuszanych". Do tej listy dodałabym "Czarną Owcę" Iwony Sobolewskiej. To jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie w tym roku :D

  OdpowiedzUsuń
 10. narkomankę, Anię i Obecnego czytałam, choć z tego ostatniego nic już nie pamiętam...

  OdpowiedzUsuń
 11. Choć Seria Opowieści z Narnii i cykl o Harrym Potterze znalazły się poza rankingiem też jak najbardziej są na mojej liście ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Śliczna lista i pouczająca, szkoda że nie ma ich w kanonie lektur :< Ale dla chcącego nic trudnego, aby je znaleźć :D

  OdpowiedzUsuń
 13. O kocham ,,Jeżycjadę" i nadal jestem w trakcie jej czytania, ,,Klasa pani Czajki" też mi się bardzo podobała, czytałam ją do konkursu w I gim. A i oczywiście ,,Ten obcy" i ,,Ania..." - moje dwie ulubione książki z 6 klasy;D

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.