poniedziałek, 27 maja 2024

Inspiracje maj - wywiady, quizy, lekcje angielskiego , włoskiego + trochę historii, garść sportu i sztuki

Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione w maju  2024 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura czy Magda Mołek wykonują fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu,  Polska Włoszka, i Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek.  Ponadto tym razem wybrałam także treści związane ze sportem, historią i sztuką. 


 źródło
 
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, wakacyjnych podróży a skończywszy na wywiadach i quizach.

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


I. Inspirujące materiały od twórców internetowych. 
 • Nowości na Netflix maj 2024. Maj w Netflixie na bogato. Na platformie pojawiły się dwie polskie nowości kinowe początku 2024 roku tj. Akademia Pana Kleksa i Dziewczyna Influencera. Poza tym jest kilka interesujących produkcji wyprodukowanych specjalnie dla Netflixa w tym piłkarski dokument i rodzima produkcja tj .Kolory zła Czerwień.

 • Elisa Pena- Hiszpański dla podróżników- playlista z ośmioma lekcjami zawierającymi słownictwo. Na wspomnianej playliście znajdziesz lekcje na których poznasz słówka przydatne w hiszpańskiej restauracji , sklepie, na tamtejszym lotnisku. Są tam także filmiki zawierające grupę np. 30 wakacyjnych słówek z podziałem na kategorie tj. Sytuacje nagłe, pogoda,  podróże.
 • Przedwyjazdowy kurs włoskiego w 15 lekcjach, Co prawda do Włoch się nie wybieram, ale  tym, którzy mają taki wyjazd w planach lub po prostu chcą zacząć przygodę z włoskim serdecznie ten kurs polecam. Paulina w kilkuminutowych lekcjach uczy słownictwa, które może okazać się niezbędne na włoskim lotnisku, w tamtejszym sklepie, hotelu, barze, restauracji, podczas pytania o drogę bądź godzinę. 
 • 50 zdań niezbędnych dla turysty we Włoszech - naprawdę niezbędne słówka na jednym filmie. 


 • Tym powstrzymasz starzenie mózgu. Nauka to lubię. Tomasz Rożek czyli jak zwykle, ciekawie, krótko i klarownie. Tym razem o tym jak dbać o kondycję naszego mózgu i co oprócz aktywności fizycznej może w tym  pomóc. 

 • Podcast Olimpijski- Wilfredo Leon o tym jak został Polakiem i tym czy istnieje życie poza siatkówką. Rozmowa z podstawowym przyjmującym reprezentacji Polski siatkarzy. O sporcie, rodzinie,  dzieciństwie na Kubie, siatkówce, pasjach poza sportowych i marzeniach związanych z medalem olimpijskim. 
Polecam Wam także inne odcinki podcastu. Znajdziecie w nich rozmowy z innymi siatkarzami np. Aleksandrem Śliwką, Tomaszem Fornalem czy  Grzegorzem Łomaczem, ale także z przedstawicielami  pozostałych dyscyplin i zawodnikami , którzy będą reprezentować nasz kraj na paryskiej olimpiadzie.

 •  Elisa Pena 100 hiszpańskich zwrotów na wakacje- absolutne podstaw hiszpańskiego, które mogą przydać się na wakacjach, ale także posłużyć jako pierwsza lekcja tego języka, jako odsłuchanie się z językiem. 

 •  Jak czytasz po angielsku? Po Cudzemu odc.290.  O tym co warto czytać po angielsku i jak najlepiej jest to robić. 


 •  ItalYOLO Rozmówki włoskie do powtarzania cz.2. Szybkie powtórki przydatne nie tylko przed wakacjami. 


 • Skarby Zamku Królewskiego w Warszawie.  Kanał Obywatel J.C, z którego pochodzi to kilka innych poniższych nagrań to  miejsce w sieci poświęcone historii, sztuce i kulturze nie tylko naszego kraju. Autor pokazuje  wnętrza najpiękniejszych zakątków Krakowa, Warszawy, Gniezna, Malborka, Fromborka czy Torunia.  Zabiera nas także na Słowację, do Czech, Szkocji, a nawet do Włoch. Obejrzyjcie choć jeden film, a będziecie  chcieli zobaczyć więcej.


 • Muzeum Narodowe w Warszawie w jeden dzień - cenna wiedza z historii i historii sztuki w pigułce. Może inspiracja na wycieczkę w jeden z wakacyjnych dni. Pozostałe filmy z tego kanału dotyczące Warszawy znajdziecie tutaj

 • Wawel i tajemnice polskich królów.  Kolejne pół godziny cennej wiedzy historycznej i nie tylko. Moim zdaniem filmy z tegoż kanału mogłyby być puszczane na lekcjach historii lub jako przygotowanie przez wyjazdem na wycieczkę do stolicy Małopolski.  Więcej materiałów dotyczących Wawelu i samego Krakowa znajdziecie tutaj

 • 50 popularnych obrazów i fresków. Sekrety, tajemnice, ciekawostki.  Coś czego w cyklu z inspiracjami jeszcze nie było. Film o 50  kultowych obrazach w historii malarstwa. Blisko godzina podróż do świata sztuki.


 • Londyn- plan zwiedzania, przewodnik. Najlepsze atrakcje i ciekawostki Londynu.   Materiał z kanału Poznaję Kraje. Kanał ten co prawda dość dawno nie był aktualizowany, ale zawiera mnóstwo wartościowej treści. Jego autorka opowiada o najważniejszych zabytkach i miejscach wartych odwiedzenia w kilkunastu europejskich krajach takich jak :  Austra, Belgia, Czechy,  Chorwacja, Grecja, , Hiszpania, Islandia,  Madera, Polska, Portugalia,  Watykan, Wielka Brytania i Włochy.  O Londynie nagrała także drugi materiał dostępny tutaj
 • Dziewczyna z Perłą Vermaaer Podcast Otulina o sztuce, sezon 2 odc. 5 . Podcast będący rozwinięciem blogu o tym samym tytule. Nagrywany przez Aleksandrę Janiszewską- Cardone , która na co dzień pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie.  W podcaście opowiada głównie o sztuce dawnej z Niderlandów czyli terenów dzisiejszej Belgii i Holandii.  Coś dla osób zainteresowanych sztuką, a może wśród moich czytelników takie osoby są. 

 • W kadrze: Sandro Botticelli Narodziny Wenus. Podcast Porozmawiajmy o sztuce odc.69. Kanał na którym Karolina opowiada o najważniejszych obrazach, nurtach w malarstwie, recenzuje książki i filmy  o historii sztuki, pomaga maturzystom przygotować się do egzaminu z  tego przedmiotu. Ponadto podejmuje ogólne tematy takie jak: Po co nam sztuka ? Czy Polaków interesuje sztuka. ?  Jak znaleźć sztukę w Internecie? Czy szkoła zabija w nas miłość do sztuki. 

Ja sama w latach 2013- 2015 czyli na moich studiach licencjackich tj. pedagogika specjalność praca kulturalno- oświatowa miałam sporo do czynienia ze sztuką. W jakim sensie? W moim planie były przedmioty takie jak choćby Wstęp do historii sztuki, Wprowadzenie do muzealnictwa, było też sporo o sztuce mojego regionu  W 2015 roku  na magisterce dziennikarskiej miałam jeszcze historię sztuki współczesnej.  Było  całkiem ciekawie. Może dzięki temu kanałowi odświeżę wiedzę  Wydaje mi się, że ten kanał można by polecić nie tylko uczniom szkół średnich, ale też podstawowych. 
 • Rynek telewizyjny Dudek o historii odc.38. Moje odkrycie ostatnich tygodni. Kanał prowadzony przez profesora Antoniego Dudka - wykładowcę Uniwersytetu  Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opowiada o historii bez histerii a z pasją i tak, że będzie w stanie zainteresować nie tylko osoby dorosłe pragnące poszerzyć lub utrwalić wiedzę historyczną, ale także młodzież licealną i uczniów starszych klas szkół podstawowych.  Zaprezentowany odcinek pełen jest faktów, o których zapomniałam lub takich, o których nawet nie wiedziałam.  Oprócz odcinków z cyklu Dudek o historii na kanale znajdziemy także  cykl Sylwetki polskich polityków, materiały dotyczące transformacji ustrojowej oraz relacje live wraz z serią Q&A. 


 • Byłam stewardessą szejka 7 metrów pod ziemią. Interesująca rozmowa z Anną Kolasińską, która jako młoda dziewczyna zaczęła pracę jako stewardessa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, najpierw w konkretnych  liniach, a następnie jako prywatna stewardessa szejka. O początkach pracy, rekrutacji, arabskim szejku, drogich prezentach, wymaganiach i tym dlaczego odeszła z z tego zawodu. 


 • Myślisz, że dobrze się nawadniasz ? Najpierw obejrzyj ten film. Doktor Tomasz Rożek nie chce nikogo wystraszyć, a jedynie pokazać  ile wody powinniśmy pić w ciągu dobry, od czego to zależy i co na ten temat mówi nauka i statystyka. 


 • 42 FST: Laureaci FST na Wielkim Ekranie Filip Pławiak. Rozmowa krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego z aktorem Filipem Pławiakiem o przygotowaniach do roli w filmie Biała Odwaga, wspomnieniach z lat studiów w  szkole filmowej w Łodzi, samym festiwalu i zdobytej tam nagrodzie. 
42 Festiwal Szkół Teatralnych odbył się w dniach 20 - 26 maja w Szkole Filmowej w Łodzi.  Widzowie mogli oglądać spektakle dyplomowe studentów IV roku wydziałów, aktorskich,  lakarskich  lub teatru tańca wszystkich polskich szkól aktorskich czyli Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie + Filii we  Wrocławiu i Bytomiu i Szkoły Filmowe  w Łodzi. Oprócz spektakli były także spotkania z aktorami , jurorami festiwalu i oczywiście ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji.  Gala finałowa dostępna tutajII. Inspirujące materiały od blogerów i nie tylko 

Na dziś to już wszystkie inspiracje. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie, chętnie będziecie sprawdzać swoją wiedzę w quizach lub podsyłać własne inspiracje w komentarzach.

Udanego dnia. Anne 18. 
6 komentarzy:

 1. Muszę zajrzeć na kanał Muzeum Narodowego w Warszawie. Coś czuję, że znajdę tam coś dla siebie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Z nowościami Netflix muszę się zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. wow ile inspiracji😍 na pewno stworzenie takiego postu jest bardzo czasochłonne. Nie mniej wiele tu ciekawych rzeczy, na pewno skorzystam z inspiracji

  OdpowiedzUsuń
 4. Z netflixem muszę koniecznie się zapoznać chodź bardziej zina oglądam niż latem. MONIKA f

  OdpowiedzUsuń
 5. o! a może skorzystam z tego kursu języka włoskiego, dzięki za inspracje

  OdpowiedzUsuń
 6. Obejrzę nagranie o piciu wody i na pewno spojrzę na quizy.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.