czwartek, 31 sierpnia 2023

Inspiracje sierpniowe- szybkie lekcje języków obcych, interesujące artykuły i garść quizów czyli to co czytelnicy lubią najbardziej

Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione w   sierpniu  2023 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura wykonuje fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanału Po Cudzemu, Agata uczy  i Mówiąc Inaczej wyjaśniając językowe zawiłości.


 źródło
 
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, wakacyjnych podróży a skończywszy na wywiadach i quizach.

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach. 


I. Ciekawe materiały od twórców internetowych 

 • Nowości na Netflix - Sierpień 2023- wszystkie sierpniowe nowości tejże platformy w jednym miejscu.
 

 • Życie z cukrzycą 7 metrów pod ziemią. Gościem odcinka jest Damian Kordas, kiedyś uczestnik jednego z programów kulinarnych, który od szóstego roku życia choruje na cukrzycę typu pierwszego. Opowiada o zdiagnozowaniu tej choroby, nieustannym kontrolowaniu poziomu cukru, zażywaniu leków i wyzwaniach, które się z tym wiążą. Padają pytania o to czy z tą chorobą trudniej żyje się będąc dzieckiem czy osobą dorosłą ? Jak nauczyć się z nią żyć i dlaczego wykonuje zawód kucharza, choć teoretycznie nie powinien ?  Czym jest śpiączka cukrzycowa i jak udało mu się wygrać kilka programów tv walcząc z cukrzycą ? 
 


 •  Gdy widzimy błędy tam gdzie ich nie ma - kilka słów o nazwach wysp. Mówiąc Inaczej odc.201. Odcinek, krótki, ale treściwy. Jestem ciekawa czy i Wam zdarza się bez zastanowienia/ sprawdzenia zasad wytknąć komuś  " wyspiarski" błąd językowy, który tak naprawdę błędem nie jest ? A może nawet nie macie pojęcia o istnieniu tychże zasad ?

 
 • Stwardnienie rozsiane 7 metrów pod ziemią. Tym razem gościem odcinka jest Joanna Dronka - Skrzypczak. Kobieta opowiada o swojej chorobie czyli stwardnieniu rozsianym.  Większość Polaków chyba ma dość małą wiedzę na temat tej choroby.  Zawsze słyszymy, że jest straszna, nieuleczalna, ma szereg różnych, ale i mocnych objawów. Jak ona dowiedziała się o chorobie, jaka jest największa bzdura na temat tego schorzenia , którą przeczytała w Internecie, czy  tak zwane grupy wsparcia naprawdę je dają ?  Co w tej sytuacji może najbardziej przestraszyć ?  Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym  wywiadzie.  Rozmowa ta jest częścią kampanii społecznej Zapytaj o SM.
 
 
 • Hiszpański na wakacje. 30 pytań i odpowiedzi dla początkujących.  Szybki kurs  czyli  kilkanaście minut wypełnionych praktycznymi zwrotami potrzebnymi na wakacjach, ale także wtedy gdy chcemy o nich opowiedzieć.
 
 •  100 najpopularniejszych słów po hiszpańsku.  Lekcja od, której śmiało można zacząć przygodę z językiem hiszpańskim dzieląc ją sobie nawet na trzy pięciominutowe części. Znajdziecie w niej aż sto najważniejszych słów w języku hiszpańskim wraz z przykładami ich użycia. Zaś w podanych zdaniach znajdziecie kolejne kilkanaście słów, których uczycie się niejako przy okazji.
 
 

 •  Jak szybko nauczyć się hiszpańskiego ? Choć ten film został nagrany w zeszłym roku może być dobrym uzupełnieniem lekcji z setką słówek. Znajdziecie w niej tak zwane małe słówka te, których nie ma w lekcji wyżej takie jak : Ale, więcej, mniej, wszystko, trochę, dużo, mało, inny, już, tutaj, tam itd. Jest tam też odmiana dziesięciu podstawowych czasowników w czasie teraźniejszym oraz aż 40 czasowników w formie bezokolicznika + coś jeszcze . Co ? Sprawdźcie sami. Czytajcie opisy pod filmami Agaty. Są tam  informacje o dodatkowych materiałach przygotowanych dla osób, które zapiszą się na newsletter. 
 
 •  Gosling Zendaya , Ciliann Pugh i inne trudne nazwiska. Po Cudzemu odc.279. Odcinek o tym jak poprawnie wymawiać nazwiska aktorów i innych zagranicznych gwiazd ze świata kultury.
 

 
II. Ciekawe artykuły od blogerów i nie tylko. 
 
Na dziś to już wszystkie inspiracje. Ponownie jest ich nieco mniej, ale czasem mniej znaczy więcej.   Miłego, oglądania i czytania. Jeśli chcecie dorzućcie własną inspirację w komentarzu. 

Udanego dnia. Anne 18.

13 komentarzy:

 1. o! Dawno nie oglądałam Arleny, chyba zaraz odpale jej jakiś filmik.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze zastanawiam się jak można sprawdzić stopień inteligencji w quizie, to coś w rodzaju zabawy w horoskop.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż na temat chorób najwięcej wiedzą ci co na nie chorują...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, ile inspiracji! Oglądałam już ten odcinek o wymawianiu imion i nazwisk, w kilku przypadkach się mocno zaskoczyłam. Polecam obejrzec, jak również poprzedni film z tej serii. Asia z Pisane z uśmiechem

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojej, ile pomysłów i inspiracji. Przejrzę wszystkie linki w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niektóre mnie zaciekawiły i na pewno je oglądnę w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 7. Internet to kopalnia wiedzy. Teraz dużo łatwiej ją posiąść niż przed laty.

  OdpowiedzUsuń
 8. U Ciebie zawsze tyle ciekawostek. Ale poziomu IQ nie sprawdzałabym w internetowym quizie. Po prostu MAMA

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno skuszę się na rozwiązanie niektórych quizów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już wcześniej wiedziałam, że Damian Kordas ma cukrzycę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że nadal króluje jeżył hiszpański.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo ciekawych artykułów. Wiedzy o zdrowiu nigdy dość. Gosia B.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.