piątek, 31 lipca 2015

Podwójna, wakacyjna porcja edukacyjna czyli Językowo 22 English Matters nr 49 i 50.

Dzisiaj recenzja zbiorowa, dwa archiwalne wydania  magazynu English Matters. Skoro wakacje to dwa razy więcej czasu na językowe szaleństwa. Najpierw ostatnia odsłona gazety w 2014 r czyli listopad i grudzień. 
Numer czterdziesty dziewiąty przygotowany przez polsko- angielski zespół redakcyjny w składzie : Katarzyna Szpotakowska, Robin Das, Roberto Galea, Karolina Kaim, Dan Sandford, Ken Brewer, Michał Mazurkiewicz i Barbara Jasińska to dziesięć artykułów podzielonych na osiem działów tematycznych. Takich jak : This and that,Pepole and Lifestyle,Culture,Language,Technology,Travel,Conversation Matters oraz Leisure To właśnie ostatnie dwie rubryki skupiają się stricte na nauce języka i słownictwie. Tradycyjnie już połowę z nich można pobrać w formacie mp3 według własnych potrzeb na telefon lub komputer. Poza nagraniami warto ściągnąć również listę trudniejszych słówek jako plik PDF.
W tym wydaniu znajdziemy : 
 • Horoskop na wesoło + kilka najpowszechniejszych tautologii.
 • Tekst, którego bohaterem jest odtwórca głównej roli w serialu BBC Sherlock- Benedict Cumberbatch oraz fragment poświęcony samemu serialowi..
 • Wywiad z Polakiem Markiem Wałuskim, autorem książki Wałkowanie Ameryki gdzie zostały obalone mity na temat życia za oceanem.
 • Artykuł dotyczący pewnych zmian jakie wprowadzono w Wielkiej Brytanii.
 • Coś dla bloggerów, którzy chcieliby spróbować swoich sił przed kamerą tworząc vloga.
 • Fragmenty dla miłośników podróży( Pekin i jego zabytki) oraz technologii ( drony i ich historia).
Ci, którym zależy tylko i wyłącznie na nauce też nie mają powodów do zmartwień. Numer zawiera artykuły ułatwiające poznanie pochodzenia popularnych zwrotów stworzonych przez brytyjskich autorów. Ponadto jest możliwość powtórki słownictwa związanego ze sportem i prześledzenia przykładowych rozmów telefonicznych w języku angielskim. Teoria połączona z praktyką i przejrzysty układ tekstów.
Numer 50/2015Pierwszy,  noworoczny, jubileuszowy numer English Matters zawiera jedenaście artykułów pogrupowanych w następujące działy tematyczne :Pepole and Lifestyle,Culture, Language Travel,Conversation Matters oraz Leisure. Z okładki na czytelnika spogląda para królewska wraz z małym księciem. To znak, że  między innymi o tej trójce będzie można poczytać. Co jeszcze przygotowała redakcja?  Znajdzie się coś dla :
 • Szukających sposobów na skuteczniejszą naukę języka angielskiego i nie tylko.
 • Miłośników literatury i kina - tekst o ekranizacji powieści Pięćdziesiąt twarzy Greya
 • Melomanów- analiza tekstu piosenki American Pie Dona McLeana.
 • Zainteresowanych szkolnictwem wyższym ( prezentacja znanych i mniej znanych uczelni w Szkocji oraz Walii i Irlandii.
 • Zafascynowanych podróżami - czeka ich wycieczka do kraju tulipanów czyli Holandii , a ściślej mówiąc do stolicy tego państwa.
 • Dziennikarzy i nie tylko być może zainteresuje wywiad z Adele Rupper. Kobieta opowiada  czytelnikom o amerykańskiej służbie dyplomatycznej.
 • " Poszukiwaczy nowych angielskich zwrotów" - tym razem będą mogli oni odkryć i przypomnieć sobie słownictwo związane z rocznicami oraz rozmówki prowadzone w kurortach wypoczynkowych czy wczasowych w górach. 
W okrągłym wydaniu wyjątkowo zabrakło początkowego działu This is that. Zamiast niego redakcja przygotowała obszerne podziękowania oraz zbiorcze zestawienie poruszanych w magazynach tematów jak również  prezentowanych na ich łamach miejsc wartych odwiedzenia. Nie zapomniano także o spisie wydań specjalnych. Jedno od pierwszego numeru się nie zmieniło. Nadal można pobierać ze strony wydawców nagrania oraz listę słówek z danego wydania. Tym razem przygotowano też dodatek dotyczący czasowników frazowych. Interesująca zawartość + estetyczne wydanie= przyjemna nauka języka obcego.
Za magazyny dziękuję Wydawnictwu Colorful Media. 

3 komentarze:

 1. Lubię te językowe magazyny. Przydatna rzecz. Urozmaicają naukę. Ten z Sherlockiem bym przygarnęła ^_^

  Ładnie tu teraz u Ciebie. Przejrzyście - a to lubię najbardziej. I tło takie na czasie, letnie :) Szkoda tylko, że w rzeczywistości pogoda nie dopisuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też lubię takie gazety. Gdybym nie studiowała filologii to pewnie bym się skusiła :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja spasuje, gdyż nie znam języka angielskiego. W szkole miałam jedynie rosyjski i niemiecki nad czym bardzo ubolewam. Ale polecę ten magazyn mojej koleżance, bo ona od czasu do czasu podczytuje obcojęzyczne czasopisma.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.