sobota, 13 grudnia 2014

170. Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu.

 • Wydawnictwo : M
 • Rok wydania : 2014
 • Oprawa: Miękka
 • Ilość stron:108
 • Gatunek: Publicystyka, wywiady
" Największym odkryciem mojego życia jest to, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni"
Anna Dymna 
Krzysztof Ziemiec - człowiek, którego większość ludzi zna ze szklanego ekranu. Jest prezenterem telewizyjnym, ale przede wszystkim dziennikarzem. W swoim życiu przechodził lepsze i gorsze momenty ( w 2008r uległ ciężkiemu poparzeniu w wyniku pożaru, który wybuchł w jego mieszkaniu). Pracował w radiu, prowadził różne programy publicystyczne, interwencyjne i serwisy informacyjne. Był także narratorem w filmie dokumentalnym Jan Paweł II Szukałem Was. Obecnie jest gospodarzem głównego wydania Wiadomości w TVP 1, programu Dziś wieczorem  w TVP Info oraz cyklu wywiadów Gość Krzysztofa Ziemca w Radiu RMF FM. Lubi i umie rozmawiać z ludźmi , te rozmowy później pojawiają się w jego książkach. Wydał ich już pięć a najnowsza nosi tytuł Warto być dobrym. Dzisiaj jednak kilka słów o jego poprzedniej publikacji, która ukazała się w marcu tego roku. 
" Nie byłoby papieża Franciszka bez Jana Pawła II i bez Benedykta XI"
Hanna Suchocka
Rozmowy z dystansu to niezbyt obszerny zbiór wywiadów z różnymi osobami.  Wśród szesnastu szczęśliwców, których dziennikarz poprosił o chwilę rozmowy znalazły się osoby związane z polską sceną polityczną, przedstawiciele Kościoła,ale nie tylko. Na pytania odpowiadali między innymi była premier Hanna Suchocka, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, profesor Uniwersytetu Londyńskiego Norman Davies czy aktorka teatralna i filmowa oraz założycielka fundacji Mimo wszystko Anna Dymna.
" Dzięki szczerym rozmowom Czytelnik ma okazję poznać niezwykłe historie, ludzi z pasją,którzy chętnie angażują się i poświęcają dla dobra innych"
Opis wydawcy  
Najmocniejszą stroną tej książki jest to w jaki sposób Krzysztof Ziemiec rozmawia z tymi, których zaprosił. Cechuje go niesamowite wyczucie sytuacji i ogromna kultura dziennikarska. To profesjonalista w każdym calu, klasa sama w sobie. Jest to człowiek, który nie tylko pyta,ale też słucha swoich rozmówców. Nikogo nie prowokuje ani nie stara się na siłę wyciągnąć jakiś informacji. Kiedy trzeba dopytuje o konkretne nazwiska, lepsze i gorsze scenariusze, niekiedy oczekuje jasnych deklaracji.W wywiadach  widać jego olbrzymie doświadczenie, to, że w swoim dziennikarskim CV ma niejeden  program , reportaż czy audycję radiową. Pod każdą z  rozmów umieszczono datę jej przeprowadzenia,która ma niebagatelne znaczenie. Pomaga zrozumieć kontekst rozmowy i zorientować się w sytuacji. Gdy ktoś z czytających zapragnie wrócić do tego zbioru za kilka miesięcy  lub lat będzie mógł sprawdzić czy przepowiadane przez polityków scenariusze się sprawdziły, a składane obietnice zostały spełnione. 
" Ludzie wstydzą się być dobrzy, mimo,że właśnie tego chcą"
Anna Dymna
Dziennikarz zadaje swoim gościom pytania trudne, czasem bardzo niewygodne,ale takie,które są potrzebne i na,które nie tylko on sam, ale także wielu z nas - Polaków chciałoby uzyskać odpowiedź. Pyta o kanonizację papieża Jana Pawła II, pozycję, kondycję i rolę Kościoła w naszym kraju, stanowisko Polski w sprawie Ukrainy, o jej sytuację polityczną i gospodarczą. Na kartach tej niewielkiej objętościowo pozycji nie zabrakło również miejsca na małe podsumowanie dwudziestu pięciu lat wolności. Politycy tacy jak Kornel Morawiecki, Leszek Balcerowicz  czy Jarosław Kaczyński opowiadają o ustaleniach Okrągłego Stołu z 1989r, polskiej gospodarce i planach wyborczych. Ponadto prognozują jaka będzie przyszłość pogrążonej w kryzysie Ukrainy oraz jakie reformy można by tam przeprowadzić. Także i tutaj jak bumerang powraca temat śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej a konkretnie ustaleń w pewnej aferze z nią związanej  i niesłusznych oskarżeń Generała Andrzeja Błasika ( Rosjanie zarzucili mu, że gdy był  na pokładzie samolotu to w jego krwi znajdował się alkohol ). Po raz kolejny podejmuje się też kwestię wciąż budzącą kontrowersję , a mianowicie tą dotyczącą ideologii gender. Jedyne do czego można się "przyczepić   to kolejność wywiadów. Raz czytamy o polityce i gospodarce,aby za chwilę przeskoczyć na tematy związane z Kościołem czy aneksją Krymu, której dokonali Rosjanie. Gdzieś między tym wszystkim pojawia się rozmowa z Anną Dymną dotycząca jej fundacji. Miało być różnorodnie , ciekawie i tak jest, ale przydałoby się dokładniejsze ułożenie rozmów pod względem tematycznym. Przeskakiwanie z tematu na temat o ile w samych wywiadach jest w porządku ( Krzysztof Ziemiec robi to bardzo płynnie )to przy czytaniu może wydać się dziwne i odebrać ochotę na przewracanie kolejnych stron. 
" Mój mąż nie był żołnierzem Prawa i Sprawiedliwości, był oficerem Naszej Ojczyzny"
Ewa Błasik
Kolejna publikacja w dorobku Krzysztofa Ziemca to lektura na jedną, dwie godziny, podsumowanie najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich miesiącach w kraju i na świecie, pytania o to co było i to co może się wydarzyć w niedalekiej przyszłości. Te krótkie rozmowy cechuje profesjonalizm, wspomniane już wcześniej wyczucie i  zawarty w tytule dystans . Po dopiero co zakończonej , pełnej afer, kłótni i agresji słownej kampanii wyborczej warto się  na chwilę zatrzymać i przeczytać coś innego niż beletrystyka. Coś co jest przemyślane i starannie przygotowane.
Źródło cytatów:
[1] Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu, Wydawnictwo M  Kraków 2014, Str.57.
[2] Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu, Wydawnictwo M  Kraków 2014, Str.89.
[3] Opis wydawcy 

[4]Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu, Wydawnictwo M  Kraków 2014, Str.57.
[5] Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu, Wydawnictwo M  Kraków 2014, Str.93.
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu M.

 Książka zaliczana do wyzwań : 
 • 52 książki 2014. 
 •  Polacy nie gęsi czyli czytajmy polską literaturę.


Tekst został opublikowany również na stronie portalu Debiutext: 


   
 
 

5 komentarzy:

 1. U mnie dziś również recenzja tej książki, troszkę wcześniej publikowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Profesjonalizm to podstawa ;) dobrze, ze... dobrze sie czytalo :) pozdrawiam, zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę, ale na razie czeka na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, bardzo dobre wywiady :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.