czwartek, 15 maja 2014

Językowo 14: Fiszki wyrazy zdradliwe False Friends.

Dzisiaj  kolejna recenzja materiału do nauki języków obcych przygotowanego przez Wydawnictwo Cztery Głowy . Wyrazy zdradliwe,  co to takiego? Otóż są to słowa,które w języku polskim i angielskim brzmią lub są pisane podobnie, ale mają inne znaczenie. Często są błędnie tłumaczone. Inna ich nazwa brzmi fałszywi przyjaciele.
Zestaw Fiszki wyrazy zdradliwe zawiera :
 
 • 100wyrazów zdradliwych
 • 2 kolorowe przegródki „nauka” oraz „umiem” umożliwiające śledzenie stopnia opanowania nowych wyrażeń
 • Specjalny kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do nagrań mp3
 • Szczegółową instrukcję ich pobrania
 • Krótki opis kursu
 • Ulotkę prezentującą inne fiszki, które ma w swojej ofercie wydawnictwo
 • Wykaz zastosowanych na fiszkach oznaczeń wraz z wyjaśnieniem 
Ponadto do każdego hasła podano przykładowe zdanie z jego użyciem oraz znaczenie wyrazu zdradliwego . Oto jedna z fiszek :

Karteczki są staranie przygotowane przejrzyste i niewielkie. Śmiało można wrzucić je do torebki, czy plecaka. Umieszczone w pudełku przegródki umożliwiają naukę w formie quizu( jego zasady przedstawione zostały na przegródkach).  Ja po przetestowaniu zestawu,  mogę stwierdzić, że jest to bardziej "gadżet" niż pomoc naukowa . Zwroty, które wybrano są raczej znane,  choć kilka trudniejszych słówek też się znalazło.
Fiszki "Wyrazy zdradliwe" zostały przygotowane z myślą o osobach, które   posługują się językiem  na poziomie zaawansowanym ( C1 według klasyfikacji  Rady Europy). To coś dla językowych maniaków zwracających uwagę na szczegóły i dbających o to,  aby nie popełniać jakichkolwiek błędów podczas pisania czy mówienia  .

Za możliwość przetestowania fiszek dziękuję Wydawnictwu Cztery Głowy. 4 komentarze:

 1. Również mam te fiszki, niedługo dokładnie się z nimi zapoznam :).
  A u mnie tymczasem a'propos języków obcych - Tydzień Języków :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem chyba aż tak zaawansowana w angielskim. Ale warto wiedzieć o tych fiszkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla siebie raczej nie wezmę, ale dla mojej bratanicy jak najbardziej, bo ona szlifuje angielski w stopniu bardziej zaawansowanym.

  OdpowiedzUsuń
 4. fiszki to doskonały pomysł do nauki :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.