wtorek, 23 października 2012

67. Nicholas Sparks Ostatnia piosenka.


   Nicholas Sparks jest pisarzem o , którym słyszał chyba każdy mól książkowy. Jedni bardzo go cenią drudzy dość mocno krytykują.  zarzucając mu schematyczność  i przewidywalność. Jest w tym ziarnko prawdy . Nie zmienia to jednak faktu , że Amerykanin jest bardzo lubianym i popularnym  autorem. Wiele jego powieści  doczekało się swoich filmowych adaptacji. Podobnie było w przypadku Ostatniej piosenki. Główną bohaterką utworu jest siedemnastoletnia buntowniczka Ronnie . Matka dziewczyny decyduje się wysłać ją oraz jej młodszego na wakacje do ojca Nastolatka nie jest tym pomysłem zachwycona. Jednak mama  nie ma zamiaru ustąpić. i odwozi dzieciaki  do taty z , którym bohaterka po rozwodzie rodziców  nie  utrzymuje kontaktu .Choć wcześniej łączyła ich wspólna  pasja  czyli gra na fortepianie teraz Ronnie zapomniała o instrumencie. Czuje się  odrzucona i zraniona . Nie chce rozmawiać z ojcem ani słuchać jego wyjaśnień. Początkowo myśli , że tegoroczne wakacje będą jednymi z nudniejszych w jej życiu. Jednak gdy przyjeżdża do Karoliny Północnej  szybko zawiera nowe znajomości . Poznaje  Blaze i Willa . Przyjaźń z siatkarzem  po pewnym czasie przeradza się w miłość. Dziewczyna wreszcie czuje się szczęśliwa, ma przyjaciółkę i przystojnego chłopaka o, którym zawsze marzyła. Jej radość nie trwa  długo. Pod koniec lata uświadamia sobie , że  niedługo będzie musiała opuścić to miejsce i pożegnać się z Willem. Dodatkowo     poznaje prawdziwy powód wizyty u taty  Już wie , że matka przywożąc ją  tutaj  nie  chciała nikogo ukarać . Czego dowiaduje się dziewczyna ?, Co ukrywali przed nią i małym bratem rodzice  a co ukochany ?. Jak zareaguje na niespodziewane wiadomości ?  Czy jej relacje z ojcem  ulegną poprawie? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz gdy przeczytasz tę opowieść.
 Książka  choć początkowo mało zaskakująca ( zwykła historia  wakacyjnej miłości) z czasem zaczęła się rozkręcać. Akcja  toczy się zdecydowanie szybciej bohaterka musi przemyśleć kilka spraw, podjąć decyzję , wspierać brata  , być silna.
Mimo iż utwór  ma słabe strony posiada także sporo atutów . Jednym z nich jest  narracja. . W każdym rozdziale   autor oddaje głos innej postaci . To bohaterowie są , tymi, którzy opowiadają . Nie ma jednego konkretnego narratora. Dzięki temu wiemy co myśli i czuje Ronnie, Will  oraz inni wykreowani przez pisarza bohaterowie. Kolejny plus to to , że  Sparks skupił  się nie na opisaniu historii miłosnej dwójki młodych ludzi ale, na przedstawieniu relacji pomiędzy ojcem a dziećmi. Pisarz pokazuje nam też  jak ważny jest czas , który spędzamy z bliskimi.  Tytuł książki odnosi się do sceny w, której główna bohaterka  siada do fortepianu aby zagrać utwór skomponowany przez ojca - tę najpiękniejszą  i zarazem ostatnią piosenkę.  Jest to pozycja obowiązkowa  dla fanów  autora i osób lubiących  wzruszające zakończenia.

18 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tę książkę. Jest to niezwykle wzruszająca historia. Oglądałam również film na jej postawie, który jest równie wspaniały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam jedną z jego książek i mogę powiedzieć, że była średnia. Przewidywalna to dobre słowo, które ją określa. Do autora mam obojętny stosunek i nie wykluczam, że być może kiedyś sięgnę po coś innego jego autorstwa. Jednak na razie nie zamierzam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej książki Sparksa jeszcze nie czytałam. Muszę ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tę książkę i bardzo mi się ona spodobała. Z pewnością sięgnę po inne pozycje z dorobku tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytam, w końcu po coś ją kupiłam ;) Chociaż na razie z dzieł Sparksa znam tylko Pamiętnik i średnio mi się ta książka podobała...

  OdpowiedzUsuń
 7. nie przepadam za takimi książkami, auto jakoś mnie nie przekonuje, ale zapraszam w wolnej chwili do mnie

  OdpowiedzUsuń
 8. autora lubię, zatem z chęcią dam się porwać tej historii :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nadal Sparksa nie poznałam, ale kiedyś ... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ostatnio widziałam film. Wywarł na mnie średnie wrażenie, ale książkę bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ah, Sparks jest mi na razie zupełnie obcy, ale obiecuję sobie że to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię książki tego Autora choć ostatnio troszkę go zaniedbałam. Muszę nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Ostatnia piosenka" to moje pierwsze i na razie jedyne spotkanie ze Sparksem. Podobała mi się, dlatego na pewno kiedyś sięgnę po kolejne pozycje tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. widziałam ekranizację, ale dorobek Sparksa nadal jest dla mnie tajemnicą. będę musiała ją w końcu odkryć.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię tego autora. Tej książki jeszcze nie czytałam, ale wszystko przede mną

  OdpowiedzUsuń
 16. Oglądałam film, był po prostu magiczny!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytam, czytam i skoczyć nie mogę :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Oglądałam film i właśnie czytam książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.